Britanski lobisti se okreću ka desnici: Faraž sve ozbiljnije preti "mejnstrim" strankama
Komentari
14/05/2025
-22:58
Britansku desničarsku Reformsku stranku Najdžela Faraža sve češće traže lobisti, što je pokazatelj rastućeg političkog uticaja, piše Politico.
Snažan nastup na regionalnim izborima u Engleskoj naveo je trgovce uticajem u Vesminsteru da pokucaju na njihovu adresu, što bi daje razlog za brigu vladi laburista premijera Kira Starmera.
Nakon što je Reformska nagomilala glasove, gradonačelnička i mesta u gradskim većima, Faradžova stranka beleži veliki porast interesovanja lobista iz SW1 koji žele da budu deo akcije.
"Svakako smo od interesa za lobiste i agencije za odnose sa javnošću. Žele da nas upoznaju i da nas ispitaju kakvi su naši stavovi o različitim temama“, rekao je jedan od službenika Reforme, koji je tražio da bude anoniman, nekoliko dana nakon pobede stranke na izborima.
Zamenik lidera Reforme Ričard Tajs rekao je da povećanje lobističkih aktivnosti vidi kao "znak uspeha“.
"U osnovi znamo šta želimo da postignemo, znamo šta treba da se uradi“, rekao je on za Politico.
Iako je Vestminster preplavljen bivšim službenicima laburista i konzervativaca koji traže posao nakon politike, status nove partije znači da Reformi nedostaju bivši članovi.
Bivši šef komunikacija Faražove stranke, Gavejn Tauler, koji je nedavno osnovao kompaniju za odnose s javnošću "Ouk Insajt" sa bivšim ministrom konzervativaca Krisom Hiton-Harisom, rekao je da ubira plodove svoje dugogodišnje saradnje sa liderom Reforme.
"Neko vas pozove i kaže: 'Gavejne, želeo bih da te pozovem na večeru sa nekim od naših klijenata jer počinju da se raspituju o Reformi. Kako vam to zvuči? Odvešćemo vas u [luksuzni restoran] Ruls. Kupićemo vam lep obrok od tri jela, napojićemo vas dobrim vinom, vi ćete pričati o politici 20 minuta, a mi ćemo vam platiti hiljadu dolara'. Mogu to da uradim", ispričao je Tauler kako sve to izgleda u praksi.
Reformska stranka nema "gomilu starih prdonja koji sede u Domu lordova tražeći skup ručak“, rekao je Tauler, ostavljajući slobodan prostor za ljude poput njega.
Ipak, lobisti sa vezama rizikuju da preuveličaju svoj značaj, rekao je Lijam Dikon, bivši portparol Faražove prethodne političke organizacije, Bregzit stranke, a sada viši konsultant u "Pejdžfildu".
"Svaki aktivista ili lobista koji je dobar u svom poslu i razume način na koji politika funkcioniše, može biti efikasan ako sarađuje sa tim strankama sa poštovanjem“, rekao je on.
Dikon je dugo bio angažovan u Reformi i rekao je da je "pokušavao da pokaže kompanijama da ne morate biti populistički ili agresivni“ kada se bavite stranačkim aktivnostima.
Ima dosta informacija koje treba prikupiti bez potrebe za luksuznom konsultantskom kompanijom. Tajs je pozvao lobiste koji se nadaju da će razumeti Faražovu organizaciju da jednostavno pogledaju šta već postoji.
"Pročitajte naš Ugovor [sa biračima] od prošle godine, onda će verovatno razumeti odakle dolazimo. Pogledajte našu objavu o energetskoj politici ranije ove godine. Pogledajte Najdželov govor na početku naše kampanje za lokalne izbore u kojem je izloženo nekoliko naših ključnih nacionalnih prioriteta. Sve je to tu i zapravo se nije promenilo“, predložio je Tajs.
Laburisti primorani da slušaju stavove Reforme
Razumevanje Reforme nije samo direktno vršenje uticaja na Faražovu stranku, kažu lobisti. Izborna pretnja te stranke sada se takođe uzima u obzir kada aktivisti razgovaraju sa Starmerovom vladom koja trpi pritisak.
"Imamo laburističku vladu, a ministri su očigledno iz Laburističke stranke, ali ti ministri slušaju Reformu. Oni prate izbore. Znaju da mnogi njihovi ključni birači, ti herojski birači, prelaze na Reformu. Zato uvek prosto osiguravamo da perspektiva Reforme bude prisutna u prostoriji kada planiramo kampanju“, rekao je Dikon.
Drugi lobisti pozivaju na malo opreza s obzirom na to da je Reformska stranka i dalje slabo prisutna u parlamentu, sa samo pet poslanika u Donjem domu.
Kristin Kvigli, potpredsednica kompanije "Krestvju Stratedži", rekla je da njena organizacija "svakako vidi da se organizacije pitaju da li – i kako – da se angažuju sa Reformom“, ali je rekla da postoji "manje neposrednog podsticaja za angažovanje za mnoge sektore“ s obzirom na udaljenost Reformske stranke od realnih poluga moći.
Komentari (0)