Evropa

Britanski sud privremeno blokirao plan o prenosu suvereniteta nad Čagos ostrvima

Komentari
Britanski sud privremeno blokirao plan o prenosu suvereniteta nad Čagos ostrvima
Britanski sud privremeno blokirao plan o prenosu suvereniteta nad Čagos ostrvima - Copyright Tanjug/AP/Mike Corder

Autor: Tanjug

22/05/2025

-

10:27

veličina teksta

Aa Aa

Sud Velike Britanije privremeno je blokirao planove Ujedinjenog Kraljevstva da prenese suverenitet nad Čagos ostrvima na Mauricijus, samo nekoliko sati pre nego što je trebalo da bude potpisan sporazum.

Prema prethodnom dogovoru, Britanija je pristala da preda suverenitet nad tim arhipelagom, koji uključuje strateški važnu pomorsku i vojnu bazu na najvećem ostrvu, Dijego Garsia, preneo je AP. 

U skladu sa dogovorom, Britanija bi zatim zakupila bazu na najmanje 99 godina.

Administracija predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, koja je bila konsultovana o sporazumu, dala je svoje odobrenje, ali je finalizacija dogovora odložena poslednjim pregovorima u vezi sa troškovima. 

Sporazum je trebalo da bude potpisan danas tokom virtuelne ceremonije. Međutim, sudija Visokog suda izdao je zabranu rano jutros, stavljajući na čekanje dogovor. 

Zabrana je usledila nakon tužbe koju su podnele meštanke sa ostrva protiv ministarstva spoljnih poslova.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa