Evropa

Ekstremisti vrbuju decu kroz video igre: Planiran napad na školu otkriven u gejming chatu

Komentari
Ekstremisti vrbuju decu kroz video igre: Planiran napad na školu otkriven u gejming chatu
Ekstremisti vrbuju decu kroz video igre: Planiran napad na školu otkriven u gejming chatu - Copyright Unsplash

Autor: Euronews

05/07/2025

-

14:11

veličina teksta

Aa Aa

U virtuelnom svetu koji okuplja stotine miliona igrača širom planete, iza naizgled bezazlenih video igara krije se mračna stvarnost – maloletnici vrbuju druge maloletnike za nasilne napade. Prijava razgovora dvojice tinejdžera koji su na gejming platformi planirali oružani napad na školu možda je spasila brojne živote. Stručnjaci upozoravaju: ekstremizam u svetu video igara raste, a ključnu ulogu u borbi protiv toga imaju sami korisnici.

Onlajn gejming danas predstavlja jednu od najvećih industrija na svetu, sa više od 900 miliona igrača i procenjenim godišnjim prihodima od desetina milijardi evra, prema podacima Evropske komisije.

Ovaj rast ne pripisuje se samo razvoju onlajn igara i zajednica, već i platformama za hosting igara i komunikaciju koje su posebno dizajnirane za igrače. Međutim, raste zabrinutost zbog sve izraženije veze između video igara i nasilnog ekstremizma.

Jedna evropska studija ukazuje na to da ekstremisti i teroristi, koji često prednjače u digitalnom prostoru, koriste igre i povezane platforme kao nove prilike za širenje svojih ideologija.

Tokom događaja održanog u Atini u okviru GEMS projekta, koji je deo inicijative Evropske mreže protiv ekstremizma u video igrama, predstavljene su najnovije zabrinutosti na ovu temu.

Postoje različiti načini na koje se video igre mogu koristiti za radikalizaciju - neki ekstremisti prave svoje igre sa sadržajem krajnje desničarske prirode, dok drugi koriste velike gejming platforme kako bi širili svoje poruke.

"Prava opasnost ovde je to što se putem igara briše granica prema nasilju. Na dva načina. Prvo, posebno igre koje imaju ekstremistički karakter, stvaraju sliku i priču u kojoj postoji neprijatelj. To može biti LGBTQ+ zajednica, muslimani, stranci - bilo ko. Te osobe se prikazuju kao pretnja, negativno, i kao da je u redu ići protiv njih. To je izuzetno efikasan način za indoktrinaciju i stvaranje osećaja mržnje i neprijateljstva. Drugi problem je normalizacija nasilja kroz društvenu interakciju u igri. Problem je što su mete sve mlađa deca. Imamo slučajeve da dvanaestogodišnjaci regrutuju druge dvanaestogodišnjake. Dakle, možemo reći da je ekstremizam i nasilje danas postao problem tinejdžera, pa čak i dece, što predstavlja veliki izazov za preventivne mere", rekla je za Euronews Danijela Pisoiu, naučna direktorka organizacije SCENOR – The Science Crew iz Austrije.

Gejming industrija želi bezbedne zajednice za igrače

"Pronalazak ravnoteže između umetničke slobode i borbe protiv 'igara mržnje' svakako zahteva reakciju od strane platformi za distribuciju igara. Evropska gejming industrija godinama radi na stvaranju zdravih, netoksičnih onlajn zajednica za sve i to je naš cilj već dugo. Razvili smo niz metodologija, alata itd. i nadamo se da će i druge industrije koje grade digitalne zajednice prepoznati značaj snažnog investiranja u upravljanje zajednicama", izjavio je za Euronews Jari Peka Kaleva, izvršni direktor Evropske federacije kreatora igara iz Švedske.

Na događaju je predstavljen i alat "Watchtower", baziran na veštačkoj inteligenciji, razvijen u okviru GEMS projekta, s ciljem unapređenja otkrivanja i prevencije ekstremističkih aktivnosti u prostoru video igara.

Komentari (0)

Evropa