Kraj privilegija za Ukrajinu? EU uvodi kvote na žito, jaja i meso - šta još sve podrazumeva novi sporazum
Komentari
01/07/2025
-14:49
Evropska komisija je objavila da je postignut načelni sporazum o novom trgovinskom sporazumu s Ukrajinom, koji će zameniti privremeni postratni okvir dugoročnijim, ali skromnijim aranžmanom.
Revidirana verzija Sveobuhvatnog i produbljenog sporazuma o slobodnoj trgovini (DCFTA) – glavnog trgovinskog okvira između EU i Ukrajine – načelno je usaglašena u ponedeljak, nakon intenzivnih vikend pregovora s ukrajinskim zvaničnicima, saopštila je Evropska komisija.
"Mesto Ukrajine je u evropskoj porodici. Ostajemo posvećeni putu zajedničkog rasta i stabilnosti, koji vodi ka njenoj punoj integraciji u našu Uniju", napisala je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen nakon objave sporazuma.
Od 2022. godine, trgovina između dva partnera bila je regulisana Autonomnim trgovinskim merama (ATM), privremenim okvirom uvedenim nakon ruske invazije punog obima.
ATM su ukinule sve carine i kvote na ukrajinski izvoz poljoprivrednih proizvoda u EU, omogućivši ključni pristup evropskom tržištu tokom rata, posebno za žito, kukuruz, jaja i živinsko meso.
Komesar za poljoprivredu Kristof Hansen opisao je ATM kao "izuzetne instrumente koji su nudili veoma visok nivo jednostrane liberalizacije na godišnjem nivou od 2022. godine".
Novi sporazum je manje ambiciozan od prethodne šeme koja je istekla ranije ovog meseca, ali ima za cilj da postigne "pravu ravnotežu između podrške ukrajinskoj trgovini s Unijom i rešavanja osetljivosti pojedinih poljoprivrednih sektora EU i povezanih zabrinutosti", rekao je Hansen.
ATM su izazvale nezadovoljstvo u nekoliko zemalja EU – posebno u Francuskoj i Poljskoj – gde su farmeri protestovali zbog porasta uvoza iz Ukrajine nakon ukidanja trgovinskih barijera.
"Ovaj sporazum otvara novo poglavlje u trgovinskim odnosima EU i Ukrajine, postavljajući dugoročan, predvidiv i recipročan okvir", izjavio je evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič, ocenivši dogovor kao „uravnotežen, pravedan i realan“.

profimedia
Ključne odredbe
Iako ceo tekst sporazuma još nije objavljen, poznati su neki početni detalji.
Ukrajina se obavezala da će do 2028. postepeno uskladiti svoje standarde u poljoprivrednoj proizvodnji – uključujući dobrobit životinja i upotrebu pesticida – s onima u EU, u skladu sa svojim težnjama za članstvo u EU.
Biće uvedeni snažni mehanizmi zaštite kako bi se zaštitila tržišta EU, posebno u slučajevima kada bi uvoz mogao izazvati ozbiljne poremećaje na nivou cele Unije ili pojedinačnih država članica.
Za osetljive proizvode poput jaja, šećera i pšenice, kvote će biti povećane, ali će ostati ispod istorijskih obima trgovine kako bi se očuvala stabilnost tržišta. Za manje osetljive proizvode kvote će biti umereno povećane.
Osetljivost svakog proizvoda određena je na osnovu prethodnih poremećaja na tržištu i sposobnosti EU da apsorbuje dodatni uvoz, navodi Komisija.
U poređenju sa DCFTA iz 2016. godine, nove kvote predstavljaju napredak, iako su ograničenije od potpune liberalizacije koju su omogućile ATM.
Neki proizvodi biće potpuno liberalizovani, poput mlečnih proizvoda kao što su mleko u prahu i fermentisano mleko, kao i pečurke i sok od grožđa.
Ukrajina je takođe pristala da značajno poveća kvote za uvoz svinjskog i živinskog mesa i šećera iz EU, kao i da smanji ili ukine carine na druge proizvode. Komisija smatra da će to poboljšati izvozne mogućnosti za poljoprivrednike iz EU, posebno u državama koje se graniče s Ukrajinom.
Sledeći koraci
Obe strane sada će raditi na finalizaciji tehničkih aspekata sporazuma. Komisija će u narednim danima predstaviti dogovor državama članicama EU i Evropskom parlamentu.
Na strani EU, Komisija će predložiti odluku Savetu kojom će se formalno potvrditi sporazum. Konačno usvajanje obaviće se kroz Zajednički odbor za pridruživanje EU i Ukrajine.
Šefčovič je izrazio uverenje da će države članice podržati sporazum.
"Kada predstavimo rezultate pregovora, pružimo detaljna objašnjenja i pokažemo kako je ovaj sporazum koristan - ne samo za Ukrajinu, već i za farmere u EU - verujemo da ćemo imati potrebnu podršku". naveo je on.
On je naglasio da sporazum donosi "neophodnu stabilnost i predvidivost u trgovinskim odnosima između EU i Ukrajine", posebno u kontekstu budućeg članstva Ukrajine u EU.
Dve strane takođe su se dogovorile da u narednim godinama revidiraju ovaj sporazum, uzimajući u obzir ekonomsku integraciju Ukrajine i njen napredak u usklađivanju sa standardima EU.
Komentari (0)