Veliki izazov za srpsku diplomatiju: Može li Beograd biti domaćin pregovora Rusije i Ukrajine i šta bi to značilo?
Komentari11/07/2025
-20:05
Predlog ministra spoljnih poslova Srbije Marka Đurića, da Beograd bude domaćin mirovnih pregovora Rusije i Ukrajine, naišao je na podršku kod bivših diplomata i politikologa. Sagovornici Euronews-a saglasni su da ukoliko naša zemlja bude domaćin takvih diplomatskih napora, da bi to afirmisalo našu poziciju u svetu kao države koja je opredeljena za mir.
Međutim, različiti su pogledi koliko je takav scenario zaista realan. Nije prvi put da se naša vlast nudi kao medijator između zaraćenih strana. Takav scenario bi pokazao našu odlučnost da doprinesemo miru putem diplomatskih i političkih akcija kažu poznavaoci međunarodnih prilika.
Dodaju da je do sadašnje držanje po pitanju rata u Ukrajini pokazalo našu neutralnu poziciju, zasnovanu na poštovanju međunarodnog prava.
"Ako se već radi o Evropi, ako je ovo evropska tema i evropski interes, Beograd nema konkurenciju u toj ponudi. Niko u Evropi nije dovoljno neutralan u ovome i da ima otvoren kanal i prema Moskvi i prema Kijevu kao što je to Beograd. Prema tome, ponuda Srbije i ponuda Beograda je potpuno relevantna i ja bih rekao politički oportunna potpuno se uklapa u ono što je interes većine u ovom trenutku", rekao je diplomata Zoran Milivojević.
Međutim, analitičari podsećaju i da je organizovanje ovakvih pregovora izuzetno složen proces koji zahteva bezbednosne garancije, političku stabilnost i potpunu diskreciju. Zato napominju da je teorijski to dobra ponuda, ali da je u realnosti teško izvodljiva.
"Iako predstavlja svojevrsnu izlaznu strategiju srpske diplomatije, to je u ovom trenutku apsolutno nerealno, da mi budemo organizatori bilo kakvog skupa posvećenog Ukrajini u uslovima kada imamo demonstracije na ulicama, u uslovima kada su za to zainteresovane i neke veće zemlje, poput Turske, poput arapskih država, u uslovima kada Ukrajinci i Rusi zbog geografske blizine preferiraju Minsk. Mislim da nije realno da Beograd bude centar nekih novih pregovora", ističe Dušan Proroković sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu.
Sagovornici podsećaju da je naša zemlja bila domaćin predratnih pregovora Rusije i Ukrajine, kao i da su se u našem glavnom gradu vodili razgovori između američkih predstavnika i talibana povodom tadašnjeg aktuelnog sukoba u Afganistanu.
Saglasni su u tome da takvi događaji afirmišu Srbiju svetu kao neutralnu državu i pogodnu lokaciju za diplomatiju, ali pokazuju da Beograd ima iskustvo u organizovanju takvih susreta.
Portparolka Stejt Departmenta Temi Brus izjavila je da su zvaničnici SAD i Rusije razmenili nove ideje za mirovne pregovore o Ukrajini, ali da to ne znači da su bliže postizanju dogovora. Američki državni sekretar Marko Rubio, prethodno je održao drugi kratki razgovor sa ruskim ministrom spoljnih poslova, Sergejem Lavrovom u Maleziji, na marginama konferencije ASEAN-a.
Lavrov je izjavio da je svom američkom kolegi pružio dokaze u vidu izjava ukrajinskih zvaničnika, uključujući predsednika Volodimira Zelenskog i članove njegovog kabineta, za koje tvrdi da pozivaju na uništenje Rusa.
"Želeo bih da odgovorim rečima Donalda Trampa. Neću vam reći, sačekajte velika iznenađenja. Ne znam za velika iznenađenja, ali treba da razumete, pošto vam je poznato kako diplomatija funkcioniše, jer često putujete sa nama. Postoje stvari koje ne komentarišem. Razgovarali smo u Ukrajini i potvrdili naš stav, kako ga je izneo predsednik Putin tokom telefonskog razgovora sa Trampom 3. juna", rekao je Lavrov.
Predsednik SAD Donald Tramp rekao je da će Ukrajini poslati oružje, uključujući i sisteme PVO Patriot. Tramp je rekao da će isporuke oružja Ukrajini platiti NATO. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je usled intenzivnih ruskih vazdušnih napada tražio 10 sistema "Patriot".
Državni sekretar SAD Marko Rubio pozvao je Nemačku i Španiju da pošalju neke od svojih baterija "Patriot" kako bi Ukrajina što pre dobila sisteme PVO.
Komentari (0)