Evropa

Alarm u Italiji: Najmanje dve smrti i 32 slučaja virusa Zapadnog Nila u ovoj godini

Komentari
Alarm u Italiji: Najmanje dve smrti i 32 slučaja virusa Zapadnog Nila u ovoj godini
Alarm u Italiji: Najmanje dve smrti i 32 slučaja virusa Zapadnog Nila u ovoj godini - Copyright Tanjug/AP/James Gathany/CDC

Autor: Euronews

25/07/2025

-

08:00

veličina teksta

Aa Aa

Italija je potvrdila dve smrti i najmanje 32 slučaja virusa Zapadnog Nila u 2025. godini, usled porasta broja slučajeva u južnoj Evropi ovog leta.

Virus Zapadnog Nila se uglavnom prenosi ubodima zaraženih komaraca, obično tokom toplijih letnjih meseci. Grčka i Italija su takođe prijavile slučajeve kod ljudi ove godine, prenosi Euronews.

Većina italijanskih slučajeva do sada je zabeležena u provinciji Latina, koja se nalazi u regionu Lacio, oko 100 kilometara južno od Rima.

Nacionalni institut za javno zdravlje Italije (ISS) je u svom nedeljnom izveštaju u četvrtak istakao da je "epidemiološki trend u skladu sa prethodnim godinama", ali da je "geografska distribucija virusa prilično drugačija".

Virus, koji izaziva visoku temperaturu i osip, takođe je prijavljen u regionima Pijemont, Veneto, Emilija-Romanja i Kampanija. Među potvrđenim slučajevima do sada su zabeležene dve smrti – jedna u gradu Fondi, a druga u provinciji Novara.

"Virus Zapadnog Nila je endemičan u našoj zemlji već nekoliko godina", izjavila je Ana Teresa Palamara, direktorka odeljenja za zarazne bolesti ISS-a, dodajući da su preduzete mere za zaštitu od njegovog širenja.

profimedia

 

"Podsetimo da je 80 odsto slučajeva infekcije virusom Zapadnog Nila bez simptoma, a rizik od ozbiljnih posledica je veći kod najugroženijih osoba", rekla je Palamara.

Region Lacio je u četvrtak potvrdio 12 novih slučajeva virusa, nakon testiranja koje je sproveo Nacionalni institut za infektivne bolesti "Lazaro Spalancani", bolnica za zarazne bolesti u Rimu.

Prema podacima ISS-a, groznica Zapadnog Nila potiče iz porodice virusa Flaviviridae, a prvi put je izolovana 1937. godine u okrugu Zapadni Nil u Ugandi.

Rezervoari virusa su divlje ptice i komarci, najčešće vrste Culex, čiji ubodi predstavljaju glavni način prenosa na ljude, dok ne postoji rizik od prenosa sa osobe na osobu.

Komentari (0)

Evropa