Evropa

Lokalni zakoni ili običaji: Deset najčudnijih pravila čije kršenje donosi oštre kazne

Komentari
Lokalni zakoni ili običaji: Deset najčudnijih pravila čije kršenje donosi oštre kazne
Albufeira - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

25/07/2025

-

14:00

veličina teksta

Aa Aa

Ukoliko ovog leta putujete u inostranstvo, poslednje što je potrebno su problemi sa zakonom zbog čega je važno da se provere svi lokalni zakoni ili običaji.

Sky News upozorava da je grad Vigo u Španiji uveo zabranu uriniranja ili vršenja nužde na moru ili plaži još 2022. godine, a da je kazna za kršenje tog pravila 750 evra.

U Portugalu zabranjeno je gledati nelicencirani bingo, tačnije, ukoliko u parku vidite da neko igra bingo bolje je da se ne gleda, jer bingo potpada pod zakone o kockanju, tako da igranje ili gledanje nelicenciranih igara može da dovede do novčane ili zatvorske kazne.

Na Sardiniji, ali i drugim poznatim italijanskim plažama zabranjeno je skupljati kamenčiće, pesak ili školjke, a kaazne mogu da budu do 1.000 evra.

Na ostrvu Kapri zabranjeno je da se koristi i na njega unose plastični predmeti za jednokratnu upotrebu kao što su torbe, pribor za jelo, tanjiri, šolje, ambalaža za hranu, poslužavnici i slamke, a kazne za to idu do 500 evra.

Zabranjeno je i sakupljanje raznih italijanskih vrsta cveća, biljaka i bilja iz planinskih i šumovitih područja.

U Singapuru je zabranjeno hranjenje golubova, a kazna za to je do 500 dolara.

U nekim delovima Japana, pokretanje spora oko računa u restoranu može da dovede do hapšenja gosta, zbog čega se savetuje da se uvek proveri da li na meniju piše cena pre nego što se nešto naruči u barovima i restoranima.

U Hongkongu je zabranjeno pljuvanje na ulici ili bacanje smeća, a novčana kazna za to je skoro 300 funti.

U Grčkoj se ne toleriše pokazivanje pozadine, a za to može da se dobije novčanu kaznu ili zatvorska kaznu prema zakonu koji se odnosi na "bučno i nepristojno ponašanje".

U Turskoj se vređanje turske nacije ili nacionalne zastave smatra krivičnim delom i kažnjivo je zatvorskom kaznom od šest meseci do tri godine.

U Nemačkoj prelazak ulice kada je upaljeno crveno svetlo može da donese trenutnu kaznu od pet evra ili ukoliko izazovete nesreću - 10 evra.

Na Karibima je zabranjeno nošenje kamuflažne odeće, i to ne iz modnih razloga, već zbog njene povezanosti sa vojnim uniformama.

Komentari (0)

Evropa