Evropa

Trodnevna žalost u Španiji: U železničkoj nesreći stradalo najmanje 40 osoba, više od 120 povređeno

Komentari
Trodnevna žalost u Španiji: U železničkoj nesreći stradalo najmanje 40 osoba, više od 120 povređeno
Trodnevna žalost u Španiji: U železničkoj nesreći stradalo najmanje 40 osoba, više od 120 povređeno - Copyright Tanjug/AP/Manu Fernandez

Autor: Euronews Srbija

20/01/2026

-

09:13

veličina teksta

Aa Aa

U Španiji je proglašena trodnevna žalost posle železničke nesreće u kojoj je stradalo najmanje 40 osoba, a više od 120 je povređeno. Nesreća se dogodila u gradu Adamus u Andaluziji kada je, nezvanično, vagon voza koji je saobraćao iz Malage za Madrid iskočio iz šina, upao na susedni kolosek i sudario se sa vozom iz suprotnog pravca. 

U prvom obraćanju, španski ministar saobraćaja Oskar Puente rekao je da je nesreća veoma čudna, a premijer Španije Pedro Sančez obećao je da će vlasti doći do pune istine o uzrocima tragedije uz potpunu transparentnost prema javnosti. 

"Neki ljudi su dobro prošli, ali neki su veoma teško povređeni. Bili su ispred mene i mogla sam da vidim da su u lošem stanju. Ništa nisam mogla da uradim. Vatrogasci su spasili moju sestru i obe su nas prevezli u hitnu pomoć. Ona je sada na posmatranju i čekamo. Pokušavam da nađem svog psa. Molim ljude da pomognu. I oni su naša porodica", rekla je Ana, putnica u vozu za Madrid.

Tehničari na licu mesta koji su analizirali uzrok nesreće utvrdili su određeno habanje na spoju između delova šine, za koji su rekli da pokazuje da je kvar postojao već neko vreme. Otkrili su da neispravan spoj stvorio razmak koji se širio kako su vozovi nastavili da saobraćaju tom prugom. 

"Mi smo na oko kilometar i po od mesta nesreće. Ne možemo da priđemo bliže. Civilna garda kontroliše pristup toj zoni. Videli smo vatrogasce, policiju i radnike sa železnice. Vlasti se boje da će se broj žrtava povećati, odnosno da će naći još tela tokom dana. Španski ministar saobraćaja kaže da je reč o veoma čudnom incidentu", rekao je novinar AP Ijan Salivan.

Vlasti navode da je nesreća veoma čudna, te da su zbunjeni i stručnjaci za železnicu s kojima je razgovarano jer je pruga je renovirana u maju prošle godine, a voz je bio praktično nov. 

"Želim da istaknem i priznam rad svih javnih radnika, zdravstvenih službi, hitnih službi, državnih snaga, tela od opštinskog do državnog nivoa, koji su radili duge sate tokom noći. Želim da priznam njihovu posvećenost, profesionalizam i humanost", istakao je Sančez.

Železnička kompanija Irio, koja je proizvela voz, kaže da je kompozicija izgrađena 2022. i pregledana pre četiri dana. 

Reuters navodi da je radnički sindikat svakodnevno upozoravao železničkog operatera na velika habanja i neravnine brzih pruga. 

Komentari (0)

Evropa