Evropa

Britanska vlada uvodi ograničenja na društvene mreže za mlađe od 16 godina

Komentari
Britanska vlada uvodi ograničenja na društvene mreže za mlađe od 16 godina
Britanska vlada uvodi ograničenja na društvene mreže za mlađe od 16 godina - Copyright Alfred Hofer / imageBROKER / Profimedia

Autor: Tanjug

28/04/2026

-

11:55

veličina teksta

Aa Aa

Ministarka prosvete Velike Britanije Bridžit Filipson najavila je da će biti uveden "neki oblik" ograničenja korišćenja društvenih mreža za mlađe od 16 godina, u okviru novih mera usmerenih na zaštitu dece na internetu.

Filipson je za Sky News rekla da će vlada preduzeti dodatne korake kako bi poboljšala bezbednost mladih na mreži, uključujući moguće starosne i funkcionalne restrikcije za pristup društvenim platformama.

Ona je navela da se detalji još razrađuju kroz konsultacije sa stručnjacima, aktivistima i porodicama.

"Jasno nam je da ćemo, bez obzira na ishod konsultacija, uvesti neki oblik starosnih ili funkcionalnih ograničenja za decu mlađu od 16 godina", rekla je Filipson i dodala da "status kvo ne može da se nastavi".

Vlada razmatra i dodatne mere poput mogućeg "policijskog časa" za korišćenje društvenih mreža, ali je naglašeno da to neće biti jedina opcija.

Ovaj predlog je usledio nakon što je Dom lordova više puta glasao za potpunu zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina, što je deo šireg Zakona o dobrobiti dece i školama.

Poslanici u Donjem domu su odbacili potpunu zabranu, ali su poručili da je neophodno da se pronađe kompromisno rešenje.

Opozicija je ocenila da najnoviji potezi vlade predstavljaju "ogroman korak napred u bezbednosti dece".

Britanska vlada je saopštila da će konačna odluka biti doneta nakon završetka konsultacija u narednim nedeljama, a očekuje se da će novi propisi biti usvojeni do kraja godine.

Komentari (0)

Evropa