Mađar pred samit V4: Centralna Evropa je snažna i spremna da oblikuje svoju budućnost
Komentari
Centralna Evropa je prisutna, snažna i spremna da oblikuje sopstvenu budućnost, izjavio je mađarski premijer Peter Mađar uoči današnjeg sastanka Višegradske četvorke (V4) u Mađarskoj.
"Centralna Evropa je dom za više od 65 miliona ljudi, jedan je od najvažnijih industrijskih centara Evrope, ključni pokretač ekonomskog rasta Evropske unije i sve važniji igrač u bezbednosti kontinenta. Ako dobro obavimo svoj posao, za nekoliko decenija o centralnoj Evropi biće ispričana priča o usponu, samopouzdanju, miru i saradnji", rekao je Mađar u parlamentu pre usvajanja dnevnog reda, prenosi agencija MTI.
Premijer Mađarske je predložio da četiri zemlje Višegradske grupe, Mađarska, Češka, Poljska i Slovačka, osnažne uzajamnu saradnju kako bi postale jače nego ikad.
"Lideri zemalja centralne Evrope shvatili su 1991. godine da pad komunizma ne znači uspeh, da sloboda mora da se podrži, da se grade institucije, saradnja, ekonomija i demokratska vladavina prava. Takođe su shvatili da je ovaj posao lakše obaviti zajedno nego odvojeno", rekao je Mađar i podsetio da su i tada postojali međudržavni sporovi, da je bilo nezadovoljstava i jakih nacionalnih interesa, ali su i dalje smatrali zajedničku budućnost važnijom od svega.
Kao važne teme saradnje V4 Mađar je istakao razvoj odnosa u oblasti transporta i energetike, koordinaciju razvojne politike, zajedničko ekonomsko delovanje i strateška ulaganja i stvaranje odgovarajućeg ekonomskog okruženja.
Takođe je naglasio značaj i nužnost razvoja univerzitetske i istraživačke saradnje, kao i obnovu političkog poverenja.
Komentari (0)