Evropa

Albanski predsednik Begaj potpisao sporazum o američkom zajmu od 302 miliona dolara

Komentari
Albanski predsednik Begaj potpisao sporazum o američkom zajmu od 302 miliona dolara
Albanski predsednik Begaj potpisao sporazum o američkom zajmu od 302 miliona dolara - Copyright Samir Jordamovic / AFP / Profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Albanije Bajram Begaj potpisao je ukaz o proglašenju zakona kojim se ratifikuje sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama o zajmu vrednom 302 miliona dolara za modernizaciju odbrambenih kapaciteta zemlje u okviru američkog programa Finansiranje stranih vojnih nabavki (Foreign Military Financing - FMF).

Sredstva će biti iskorišćena za kupovinu vojne opreme američke proizvodnje, a otplata zajma predviđena je u roku od 12 godina, piše danas albanska Gazeta Tema.

Sporazum je albanski parlament usvojio 27. jula sa 74 glasa poslanika vladajuće Socijalističke partije.

Pregovori između Tirane i Vašingtona o ovom aranžmanu započeti su 2024. godine, a celokupan iznos zajma biće namenjen nabavci vojne opreme proizvedene u Sjedinjenim Američkim Državama.

Prema navodima albanskih medija, Albanija planira da nabavi borbene sisteme i vojnu opremu, uključujući i sredstva ofanzivnog karaktera.

Program FMF namenjen je jačanju odbrambenih kapaciteta Albanije i unapređenju interoperabilnosti njenih oružanih snaga sa bezbednosnim strukturama evroatlantske alijanse.

Rok otplate zajma iznosi 12 godina, a kamatna stopa trebalo bi da se kreće između četiri i pet odsto.

Komentari (0)

Evropa