Evropa

Misteriozni slučaj koji je uzburkao Rusiju: Ko je vojni bloger koji je ubijen u eksploziji u Sankt Peterburgu?

Komentari
Misteriozni slučaj koji je uzburkao Rusiju: Ko je vojni bloger koji je ubijen u eksploziji u Sankt Peterburgu?
profimedia - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Eksplozija u kafiću u Sankt Peterburgu, u kojoj je stradao ruski vojni bloger Vladlen Tatarski, povredila je još 32 osobe, a ruske vlasti potvrdile su danas da je zbog toga privedena žena identifikovana kao Darija Trepova.

Prema podacima koji se nalaze u bazi podataka ruskog MUP, Trepova je rođena upravo u Sankt Peterburgu 1997 godine. Interfaks je nešto ranije već objavio da je privedena, ali se ipak ispostavilo da su tada njene majka i sestra dovedene na ispitivanje, a da je ona i dalje bila u bekstvu.

Trepova se sumnjiči da je ubila Tatarskog tako što mu je poklonila gipsanu figuricu, u kojoj je, prema preliminarnim podacima, mogla biti improvizovana eksplozivna naprava. Na društvenim mrežama objavljen je i video snimak na kom se, navodno, vidi kako ulazi u kafić.

Telegram kanal "Meš" koji ima izvore u ruskoj policiji objavio je, pored ovog, i video-snimak na kom se vidi kako Tatarski prima figuru onoga što izgleda kao vojnik sa kacigom. Nekoliko trenutaka kasnije, usledila je eksplozija, koja je povredila ljude na ulici.

Na video snimku koji su objavile ruske vlasti, za koji BBC piše da je najverovatnije snimljen pod prinudom, čuje se kako Trepova priznaje da je predala figuru koja je posle eksplodirala. Međutim, ona ne kaže da je znala da će doći do eksplozije.

Ukoliko se utvrdi i zvanično da je Tatarski bio meta bombe, biće ovo drugi slučaj u poslednjih godinu dana da javno poznata figura u Rusiji koja podržava rat u Ukrajini strada na takav način. Prošlog avgusta, od eksplozije bombe ispod automobila stradala je Darija Dugina, ćerka filozofa Aleksandra Dugina koji je blizak ruskom predsedniku.

Prigožin: Ne bih krivio kijevski režim, već radikalne grupe

Tatarski je došao u kafić na događaj koji je organizovala grupa "Sajber front Z" koja sebe naziva "ruskim informacionim trupama", a saopštili su da su preduzeli bezbednosne mere ali da one "očigledno nisu bile dovoljne".

"Bio je to teroristički napad. Preduzeli smo neophodne mere, ali one nažalost nisu bile dovoljne. Naše saučešće svima koji su znali odličnog ratnog izveštača i našeg prijatelja Vladlena Tatarskog", objavljeno je na Telegram kanalu ove grupe.

Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova, Marija Zaharova, rekla je da je Tatarski bio "opasan" po Ukrajinu i da se "hrabro borio do kraja, ispunjavajući svoju dužnost". Ona je okrivila "zapadne vlade" za to što, kako smatra, nisu reagovale na ovaj napad.

Jevgenij Prigožin, lider plaćeničke Vagner grupe za koga se u ruskim medijima piše da je ranije bio i vlasnik kafića u kom se ova eksplozija dogodila, rekao je da "za ovo ne bi krivio kijevski režim, već radikalne grupe".

S druge strane, savetnik ukrajinskog predsednika Mihajlo Podoljak naveo je da je u porastu međusobna borba na ruskoj političkoj sceni, i da eksplozija pokazuje kako raste domaći terorizam u Rusiji.

"Pauci u tegli jedu se međusobno. Bilo je samo pitanje vremena kada će domaći terorizam postati instrument unutrašnje političke borbe", naveo je Podoljak na svom Tviter nalogu.

Ko je bio Vladlen Tatarski? 

Vladlen Tatarski (čije je pravo ime Maksim Fomin) rođen je u Makijevki, u ukrajinskoj Donjeckoj oblasti. Prema njegovim rečima, pridružio se pobudnjenicima u Donjecku nakon što je izašao iz zatvora, gde je služio kaznu zbog oružane pljačke, preneo je BBC.

Alijas "Vladlen Tatarski" preuzeo je iz knjige "Generacija P" Viktora Peljevina, a u toj knjizi Tatarski je lik koji, nakon što je propao kao pesnik, postaje pisac reklama. Radnja romana dešava se u ranim danima Jeljcinove vladavine, i kritika je na period konzumerizma i korupcije, navodi CNN.

Tatarski je na Telegramu imao više od 560.000 pratilaca na svom kanalu, i bio je jedan od najuticajnijih vojnih blogera. Često je objavljivao iz Ukrajine, a bio je poznat po svojim stavovima u kojima podržava rusku invaziju na tu zemlju, kao i po tome što je i sam uzimao učešća u bojnim operacijama.

"Bar sam malo skrenuo pažnju sa stalnog razmišljanja o tome koliko brzo možemo da pobijemo sve neprijatelje", napisao je jednom prilikom, preneo je CNN.

Tanjug/AP

Scena ispred kafića nakon eksplozije

Tokom poslednje godine, postao je poznat kao jedan od najglasnijih kritičara ruskog ministarstva odbrane zbog nemogućnosti da se ostvare dobici na terenu u Ukrajini. Jednom prilikom, tražio je suđenje za rusko vojno rukovodstvo, koje je nazvao "neobučenim idiotima".

Prisustvovao je ceremoniji u Kremlju prošle godine, gde je ruski predsednik Vladimir Putin proglasio aneksiju četiri ukrajinska regiona koja su ruske snage okupirale, a što ne priznaje nijedna međunarodna organizacija.

"Sve ćemo osvojiti, sve ćemo poubijati, pokrašćemo svuda gde budemo morali, i sve će biti baš kao što volimo", rekao je Tatarski u video poruci snimljenoj prilikom ove ceremonije u Kremlju, preneo je britanski Gardijan.

Vojni blogeri su obično bivši ratni veterani koji imaju kontakte na bojnom polju, i često pružaju jedinstveni uvid u to kako zaista izgleda ruska vojska u Ukrajini. Mada neki od njih ne štede kritike kada je u pitanju vojska i njeni rezultati, retko ko kritikuje i samog ruskog predsednika Vladimira Putina. 

S obzirom na to koliko je porastao značaj vojnih blogera, Putin je čak uspostavio i grupu koja se bavi koordinisanjem poslova između njih i ruske vlade.

Komentari (0)

Evropa