Roman koji suočava sa potisnutim pitanjima: Šta pravi buku u poljima lavande?
Komentari
09/05/2025
-11:55
Nakon što je pažnju čitalačke publike privukla zbirkom priča "I ravnodušnost je ubila mačku", Tamara Đenadić nastavlja da istražuje složene unutrašnje pejzaže ljudi u novom romanu "Šta pravi buku u poljima lavande". Njeno pisanje prepoznatljivo je po sposobnosti da kroz, naizgled jednostavne situacije, otvori složena pitanja pa je i ovog puta, u središtu lik koji se suočava s pukotinama sopstvenog života. U razgovoru za naš portal, Tamara govori o temama koje je želela da otvori i zašto veruje da je književnost prostor u kojem se istina često lakše prepozna nego u stvarnom životu.
Tvoj novi roman nosi naslov "Šta pravi buku u poljima lavande" koji deluje zagonetno i upućuje na unutrašnju napetost. Šta se zapravo krije iza te "buke" i o čemu roman govori?
- Roman prati Predraga Jovanovića, uspešnog čoveka koji uživa u životu izgrađenom zahvaljujući trudu i posvećenosti. Nakon što je prošao kroz bračnu krizu i razvod, Peđa nastavlja utabanim stazama, trudeći se da zadrži stabilnost i rutinu. Međutim, suočen sa nizom bizarnosti on gubi kontrolu nad svakodnevnicom koju ne uspeva da ponovo uspostavi. Granica između stvarnosti i košmara se sve više zamagljuje, pa Peđa mora da pronađe odgovore na neka od najbitnijih, životnih pitanja: Ko je on zapravo? Šta mu je zaista bitno? Koliko daleko je spreman da ide da bi povratio svoj život? Da li je život koji je izgradio zaista ono što želi, ili je to samo iluzija od koje mora da pobegne?
Zašto misliš da će se čitaoci prepoznati u glavnom junaku?
- Govorimo o čoveku koji je živeo po pravilima, misleći da će mu to, uz prosperitet, doneti mir. Kad mu se život raspadne, ispostavi se da mir nikada nije ni bio stvaran, već samo dobro organizovana rutina. Mislim da će mnogi prepoznati taj osećaj – da živimo život čija se spoljašnja i unutrašnja verzija ne nalaze u saglasnosti. Unutrašnji nemir često želimo da ućutkamo ili mu i ne dajemo priliku da progovori jer ne želimo da čujemo teška pitanja i dileme. Roman, kroz jednu novu i „pomerenu“ realnost glavnog lika postavlja pitanja identiteta, autentičnosti, stvarnosti u koju verujemo i osećanja koja ponekad ne želimo da priznamo da postoje.
U romanu je važnu ulogu imala i Milica, Peđina bivša žena. Zašto si odlučila da upravo ona bude njegov oslonac?
- Zato što se često istinska bliskost pokaže tek kada je teško. Njihov odnos je složen, ali je i jedini iskren prostor u kojem Peđa može da se ogoli. Čitaoci će sami prosuditi šta sve Milica simbolizuje. Svakako, njena priča je za mene bila bitna kako bih, na još jedan način, bacila svetlo na deo nas samih koji umemo da zanemarimo, a bitan je u borbi za sopstveno ja.
Promo/Ana Đenadić Živanović
Da li je ovo psihološki triler, drama ili nešto treće?
- Najbliže bi bilo reći da je to psihološka drama sa elementima nadrealnog. Nije klasičan triler, ali ima elemente neizvesnosti koji dolaze iz unutrašnjih previranja i spoljašnjih pretnji. Kroz priču o jednom čoveku, roman govori i o pritiscima koje društvo nameće, koje namećemo sami, o usamljenosti ispod površine i o tome koliko je bitna podrška okruženja.
Šta bi volela da čitaoci ponesu sa sobom nakon poslednje stranice?
- Volela bih da ih roman zadrži u razmišljanju. Volela bih da se zapitaju koliko su iskreni prema sebi i šta su možda potisnuli da bi održali privid stabilnosti. Da li živimo život koji smo svesno izabrali, ili samo ponavljamo obrasce koji su nam dati? Ako se čitalac, a ja se nadam bar dobar deo njih, zaustavi i iskreno pogleda u sopstveni unutrašnji svet, roman je ispunio svoju svrhu.
Knjigu možete poručiti preko sajta izdavačke kuće „Otvorena knjiga“ ili u većem broju knjižara širom Srbije.
Komentari (0)