Galerija najvećih srpskih slikara, muzej i biblioteka među proizvodnim pogonima: Šta nudi fabrika DMV iz Niša?
Komentari20/05/2025
-21:58
U jednoj niškoj fabrici među proizvodnim halama je i galerija sa vrednom kolekcijom dela reprezentativnih srpskih slikara. Kompanija DMV iz Niša koja u svet isporučuje LED signalizaciju, deo prostora oplemenila je i slikama Paja Jovanovića, Miće Popovića, Vladimira Veličkovića, Bože Ilića. Tamo su i biblioteka, muzej industrijske baštine, a u krugu fabrike nedavno je organizovana i umetnička kolonija.
O bogatstvu umetničke kolekcije DMV-a za Euronews Srbija je govorila Nataša Obradović, izvršna rukovoditeljka DMV-a.
Više od 700 dela u depou galerije DMV-a
Obradović objašnjava kako je nastala ideja za ovu jedinstvenu postavku.
"Za nas su svi naši proizvodi rezultat našeg rada i za nas su umetnička dela. Samim tim bilo je logično da našu delatnost proširimo i na ovakav vid kolekcionarstva. To nam je prvi motiv, umetnost, ljubav prema umetnosti, i sekundarni, ne manje bitan motiv, jeste i vrednost ove kolekcije, znači komercijalna nit ove kolekcije", rekla je Obradović.
Obradović naglašava raznolikost kolekcije, koja obuhvata gotovo sve značajne srpske umetnike. Ipak, priznaje da dela nekih nedostaju, poput velikog Save Šumanovića, čija su dela njihova velika želja.
"Nadamo se da ćemo u jednom momentu doći do dela Save Šumanovića, ali upravo su svi značajni domaći umetnici i stvaraoci prisutni u kolekciji naše galerije. Tu su Mića Popović, Petar Lubarda, Boža Ilić, Zora Petrović, Vladimir Veličković, jako bitan Mihailo Milovanović, Branko Popović, Beta Vukanović, Uroš Predić, Paja Jovanović", kaže ona.

Euronews
U kolekciji se nalaze i dve Jovanovićeve čuvene slike koje je galerija nabavila pre dve godine u Beču.
"To su dela koja smo kupili na aukciji u Beču i prvi put su izložena u Srbiji. To su ova dva dela koja možete da vidite i time počinje naša postavka, stalna postavka", kaže Obradović i dodaje:
"Naša postavka je podeljena u šest tematskih celina i sedmu tematsku celinu čine memorijali koje planiramo u toku godine da izložimo u ovom prostoru".
DMV organizuje treću godinu zaredom umetničku koloniju, a Obradović opisuje raznovrsnost radova nastalih na koloniji.
"Ovde možete videti izloženih par radova sa ovogodišnje treće umetničke kolonije. Ove godine smo imali sedamnaest umetnika iz različitih krajeva Srbije, različitih generacija, različitih umetničkih izražaja i senzibiliteta. Kolonija je trajala ove godine od 11. do 17. maja", kaže ona i nastavlja:
"Mi smo prošlog vikenda, u subotu, zatvorili koloniju, otvorili izložbu radova s treće umetničke kolonije. Samo da napomenem da je selektor ovogodišnje kolonije bio gospodin Slavko Timotijević, istoričar umetnosti iz Beograda, inače stalni saradnik u radu naše galerije i muzeja, rekla je Obradović.

Euronews
Obradović naglašava inovativnost umetničkih radova.
"Ove godine imamo različite umetničke izražaje, slike, vajarska dela, crteže, različite instalacije. Te instalacije su jako zanimljive jer su se umetnici odlučili da neke naše uređaje iz našeg proizvodnog programa spoje sa svojim izrazom i kreiraju tzv. instalacije. Nažalost, ovaj prostor nije dozvolio da svi ti radovi budu izloženi na ovom jednom mestu", objašnjava Obradović.
Galerija je postala prostor dostupan javnosti.
"Prostor je apsolutno otvoren za javnost. Mi ovaj prostor sada promovišemo kao multimedijalni prostor. Nije namenjen samo ovoj stalnoj postavci naših radova. Namenjen je i za održavanje različitih tematskih večeri, održavanje koncerata, različitih multimedijalnih namena", kaže Obradović.
Fabrika ima i muzej industrijske baštine i biblioteku
Industrijska baština Niša i biblioteka unutar kompleksa DMV-a dodatno oplemenjuju ovaj prostor. Obradović opisuje značaj ovih segmenata.
"Ovaj prostor mi skromno zovemo Muzejom industrijske baštine. Trenutno možete da vidite izložene proizvode elektronske industrije grada Niša, kao uspomenu na Niš, koji je nekad zaista bio centar elektronike", rekla je Obradović.
Euronews
Ona ističe i važnost biblioteke.
"Uz svo ovo stvaralaštvo i uz kolekcionarstvo ide i ljubav prema pisanoj reči. U DMV-u postoji biblioteka koju smo mi nazvali Anđelko Krstić, po stvaraocu s juga Srbnije. Ovde možete da vidite deo radova koji je posvećen umetnosti. Mislim da u Nišu trenutno imamo najveću zbirku radova posvećenih umetnosti. S ove druge strane su radovi beletristike, klasika savremenih stvaralaca. Članovi biblioteke su automatski svi zaposleni u preduzeću DMV. Dobrodošli su da se služe knjigama, pisanom reči i da obogaćuju svoj fond", objašnjava Obradović.
Obradović poziva građane da posete galeriju.
"Iskoristila bih priliku da sve zainteresovane ljubitelje umetnosti, prijatelje, firme, decu, školstvo, pozovem da posete ovu našu galeriju. Ovo zaista vredi videti. Ovde se vidi razvoj srpske likovne scene od kraja XIX veka pa do današnjih savremenih dana. Zaista, vide se faze u razvoju likovne umetnosti Srbije i zaista vredi videti. Tu je deo srpske istorije i kulture i srpske umetnosti", zaključuje Obradović.
Više o galeriji, muzeju i biblioteci DMV-a u Nišu pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)