Aktuelno iz kulture

Najskuplja banana na svetu ponovo postala užina: Posetilac pojeo čuvenu instalaciju umetnika Maurisija Katelana

Komentari
Najskuplja banana na svetu ponovo postala užina: Posetilac pojeo čuvenu instalaciju umetnika Maurisija Katelana
profimedia/Jean-Christophe VERHAEGEN/AFP - Copyright profimedia/Jean-Christophe VERHAEGEN/AFP

Autor: Euronews

22/07/2025

-

20:05

veličina teksta

Aa Aa

Umetnička instalacija Maurisija Katelana pod nazivom "Komičar", koja predstavlja bananu zalepljenu za zid ponovo je "oskrnavljena". Nju je, naime, pojeo posetilac Centra Pompidu-Mec na istoku Francuske, gde je instalacija izložena od maja u okviru retrospektive Katelanovih radova.

Radnici obezbeđenja su, prema saopštenju muzeja, "intervenisali brzo mirno", a "umetničko delo je ponovo instalirano nekoliko minuta kasnije", prenosi Euronews.

Oni dodaju da je banana kvarljiva roba i da se zato "redovno menja prema instrukcijama umetnika".

Katelan, koji nikad ne propušta priliku za duhovit komentar, rekao je za francusku agenciju AFP da je razočaran time što posetilac nije bio potpuno posvećen.

"Umesto da pojede bananu zajedno sa korom i lepljivom trakom, pojeo je samo voćku", rekao je on, dodajući da je "pomešao voće sa umetničkim delom".

Ovo je barem četvrti put da neko pojede "Komičara" od prvog predstavljanja te instalacije na Art Basel izložbi u Majami Biču 2019. godine.

Originalna verzija prodata je za 120.000 dolara, a nedugo potom umetnik Dejvid Datuna otkinuo je bananu sa zida i pojeo je, opravdavši svoj postupak time da je jednostavno bio "gladan".

Isto je 2023. učinio jedan student Nacionalnog univerziteta u Seulu, koji je pojeo deo Katelanove instalacije u Muzeju Lijum. 

Godinu dana kasnije, kineski preduzetnik Džastin San kupio je verziju umetničkog dela na aukciji kuće "Sotheby's" za neverovatnih 6,24 miliona dolara, a onda nekoliko dana kasnije pojeo bananu na konferenciji za medije.

Uprkos tome što je reč o "potrošnoj" instalaciji, ona se prodaje sa sertifikatom o autentičnosti i detaljnim instrukcijama o tome kako da se banana zameni, što znači da se na zidu nikad ne nalazi "originalna" banana.

"Zasad je to najčešće konzumirano umetničko delo u poslednjih 30 godina", šaljivo poručuju iz Centra Pompidu-Mec.

Komentari (0)

Kultura