Aktuelno iz kulture

Komičar pogrešno preveo uvodni stih pesme iz "Kralja lavova", a sada bi za to mogao da plati i do 27 miliona dolara

Komentari
Komičar pogrešno preveo uvodni stih pesme iz "Kralja lavova", a sada bi za to mogao da plati i do 27 miliona dolara
Komičar pogrešno preveo uvodni stih pesme iz "Kralja lavova", a sada bi za to mogao da plati i do 27 miliona dolara - Copyright WALT DISNEY / AFP / Profimedia

Autor: People

23/03/2026

-

21:29

veličina teksta

Aa Aa

Čovek koji je otpevao prve stihove čuvene uvodne pesme iz Diznijevog filma "Kralj lavova" tužio je jednog komičara zbog navodnog pogrešnog predstavljanja njihovog značenja i traži odštetu od 27 miliona dolara.

Kompozitor i dobitnik Gremija Lebohang Morake, poznat kao Lebo M, podneo je tužbu 16. marta u Kaliforniji protiv komičara Learnmorea Jonasija, koji je postao viralan zahvaljujući snimku iz podkasta One54 Africa, u kojem je, prema navodima tužbe, izneo netačan prevod pomenutih stihova.

Reči pesme  "Cyrcle of Life", koje je Lebo M otpevao na jeziku plemena Zulu, u originalu nose naziv "Nants’ingonyama bagithi Baba" i korišteni su i u  originalnom filmu iz 1994. i u verziji iz 2019. godine. 

Iako nema zvaničnog prevoda filmske verzije, prema pozorišnoj verziji "Kralja lavova", tekst glasi: 

  • Nants'ingonyama, bakithi, baba
  • Sithi hu 'ngonyama.
  • Nants'ingonyama, bakithi baba
  • Sithi hu 'ngonyama.
  • Sizo ngcoba 'ngonyama.
  • Ingonyama nengw'enamabala.

Jonasi je u podkastu šaljivo istakao da prva rečenica nosi manje veličanstveno značenje, nego što su mnogi zamišljali -  "Evo dolazi lav, oče".

Međutim, kako su u međuvremenu mnogi Afrikanci ispravili Jonasija, rečenica ima višeslojno značenje i predstavlja neku vrstu skandiranja: "Evo našeg kralja!"

Ispostavilo se, međutim, da je greška u prevodu razbesnela Leba M, koji u tužbi navodi da je Jonasi svoje tumačenje "predstavio kao autoritativnu činjenicu, a ne kao komediju", i da je time "ismevao kulturni značaj" tradicionalne pesme.

Komičar je tako tužen za obmanjujuće predstavljanje autorskog dela, klevetu, narušavanje poslovnog ugleda i protivpravno ometanje potencijalne ekonomske koristi.

U tužbi se navodi da je pravo značenje spornog stiha "Slava kralju, svi se klanjamo u njegovom prisustvu".

Nakon što je snimak postao viralan, Lebo M je kontaktirao Jonasija putem Instagrama, navodi se u tužbi. U jednoj od poruka, Lebo mu je navodno rekao da njegovi komentari "nisu deo stand-up nastupa“ i da pokušavaju da "izbrišu više od 30 godina rada", sa čime se Jonasi nije složio.

Kompozitor traži suđenje pred porotom i odštetu od 27 miliona dolara, piše People.

Komentari (0)

Kultura