Aktuelno iz kulture

"Rafinerija" kreativnosti: Umetnici iz celog sveta na Bijenalu u Pančevu

Komentari

Autor: Tanjug

23/05/2022

-

11:22

"Rafinerija" kreativnosti: Umetnici iz celog sveta na Bijenalu u Pančevu
"Rafinerija" kreativnosti: Umetnici iz celog sveta na Bijenalu u Pančevu - Copyright Rafinerija Pancevo/Promo

veličina teksta

Aa Aa

Jubilarno 20. Bijenale umetnosti u Pančevu pod nazivom "rafinerijamanastir" biće svečano otvoreno 27. maja u Narodnom muzeju Pančevo, a tokom večeri biće izvedena i tri performansa, uz jednu filmsku projekciju.

U Svetosavskom domu (Dimitrija Tucovića 2) svoj performans "Potential Energy" izvešće danski umetnički duo Heselholt i Majlvang (Hešelholdt & Mejlvang). Njihova umetnička praksa usmerena je na prostorne instalacije velikih dimenzija koje istražuju pojmove kolektivnog identiteta i njihov uticaj na društveno-političke strukture, i obrnuto.

 

 

Za Bijenale umetnosti u Pančevu postaviće jednu instalaciju u bivšoj svetosavskoj Sali, sačinjenu od novonastalih tekstila, zastava i elektronske muzike.

Crni naftni koks predstavlja fokus te instalacije, a ova postavka traži odgovor kako prihvatiti jedan nesavršeni svet i kako razumeti raskorak između naše trenutne zavisnosti od fosilnih goriva i prirode koju moramo čuvati da bismo preživeli.

U 19 časova u Bioskopu Vojvodina (Vojvode Radomira Putnika 1) svoj performans "Bologna St. 173" izvešće Muna Musi iz Eritreje.

Ova umetnica koja živi u Bolonji bavi se istraživanjem izvođačkih umetnosti i scenskih jezika kako bi dala oblik napetosti između različitih polova izražavanja. U njenom radu "Bologna St. 173" čija je suština jedinstveno kretanje pletenica kose koje se horizontalno uzdižu od siline obrtanja tela igrača - taj pokret od jedne milisekunde produžen je da bi odzvanjao kroz čitav prostor, obuhvatajući pritom 23 godine eritrejskih političkih kongresa i ujedno festivala.

 

 

U 19.30 u zgradi SK12 (Svetoslava Kasapinovića 12) rumunska umetnica Katinka Malajmare izvešće performans "Best Boy Electric".

Malajmare u svom radu izvodi performanse uz antropomorfizujuće tehnologije, a njena koreografija ispoljava čovekov bliski odnos sa aparatima za fotografisanje i ekranima na koje projektuju naša lica.

Kako umetnica navodi u svom objašnjenju rada ona izvodi slavno nadzirano saputništvo, u smislu da je prihvatila da je jedan anđeo nadgleda svake sekunde, ali da istovremeno žurno pokriva kamere za nadzor u njenom studiju.

Program otvaranja biće završen projekcijom filma "Popcorn"umetnika Adrije Šulije iz Španije, u Kulturnom centru Pančeva (Vojvode Živojina Mišića 4). 

Šulija se bavi eksperimentalnim radovima koji uključuju filmove i video-instalacije, performanse i štampane materijale.

Njegov rad "Popcorn" predstavlja preuzet filmski materijal koji je napravila kompanija za proizvodnju kamera Photron iz San Dijega.

Sadrži snimke jednog zrna kukuruza koje eksplodira pretvarajući se u kokicu u trajanju nešto duže od dvanaest sekundi.

Pronađeni mini-film, snimljen u slow motion-u kamerom velike brzine koju je ta kompanija promovisala, ponovo je napravljen sa novom propratnom muzikom i rastegnut, nakon čega je postao igrani film od devedeset minuta.

Na jubilarnom 20. Bijenalu umetnosti u Pančevu pod imenom "rafinerijamanastir", koje će biti održano od 27. maja do 27. juna 2022. godine, svoja dela predstaviće 22 umetnik i kolektiva iz Srbije i 12 iz inostranstva.

Na Bijenalu će biti prikazano još nekoliko novih ostvarenja poput video rada Sanje Anđelković, ulja na tekstilu Milice Mijailović, skulptura Milenka Prvačkog, digitalne instalacija Mita Borasa, instalacija Jelene Micić i Darije Medić, i rezultat zajedničke radionice Matrijaršije i Panonki.

Partneri Kulturnog centra Pančeva u realizaciji ovogodišnjeg Bijenala umetnosti su, Danish Arts Foundation, Austrijski kulturni forum, Narodni muzej Pančevo, Goethe-Institut Beograd i Muzej savremene umetnosti u Beogradu. Tradicionalni pokrovitelji manifestacije su Grad Pančevo, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Pokrajinski sekretarijat za kulturu.

Komentari (0)

Kultura