Aktuelno iz kulture

Fondacija Endija Vorhola izgubila spor od Lin Goldsmit oko autorskih prava na Prinsovu sliku

Komentari

Autor: Tanjug

18/05/2023

-

19:41

Fondacija Endija Vorhola izgubila spor od Lin Goldsmit oko autorskih prava na Prinsovu sliku
Lin Goldsmit - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Fondacija Endija Vorhola danas je na Vrhovnom sudu SAD izgubila spor oko autorskih prava sa slavnom fotografkinjom Lin Goldsmit, nakon što su sudije okrivile čuvenog pop-art umetnika za neovlašćeno korišćenje njene fotografije pevača Prinsa.

Sudije su potvrdile odluku nižeg suda da Vorholovi radovi, zasnovani na fotografiji Goldsmitove iz 1981, podležu tužbi zbog povrede autorskih prava, preneo je Rojters.

Slučaj je pažljivo prać́en u svetu umetnosti i industriji zabave zbog njegovih implikacija u vezi sa pravnom doktrinom pod nazivom "poštena upotreba", koja služi da promoviše slobodu izražavanja dozvoljavanjem korišćenja dela zaštić́enih autorskim pravom pod određenim okolnostima bez dozvole vlasnika.

U parnici u kojoj je učestvovala Lin Goldsmit predmet je bio Vorholov serijal "Narandžasti Prins".

Tada je časopis "Veniti Fer" angažovao Vorhola da napravi sliku Prinsa koja će biti objavljena uz priču o harizmatičnom rokeru, uz priznavanje prava Goldsmitovoj za prava na izvornu fotografiju.

Vorhol je napravio 14 sitoštampi i dve ilustracije olovkom na osnovu fotografije, na kojoj je fotografkinja slikala Prinsa za časopis Njusvik 1981. godine, od kojih autorka nije odobrila većinu.

Goldsmit (75) rekla je da je saznala za neovlašćeno korišćenje njenog rada tek nakon Prinsove smrti 2016, a godinu dana kasnije podnela je protivtužbu protiv Fondacije Endija Vorhola.

Tada je zatražila od suda da utvrdi da li su Vorholovi radovi prekršili njena autorska prava.

Nakon toga je drugi okružni apelacioni sud SAD sa sedištem u Njujorku poništio presudu sudije, kojom je pop-art umetnik pošteno iskoristio fotografiju Goldsmitove transformacijom njenog prikaza.

Vorhol, koji je umro 1987. godine, bio je najznačajniji učesnik u pop-art pokretu, koji je nicao 1950-ih.

Kreirao je slike u sitoštampi, kao i druga poštovana i vredna dela inspirisana fotografijama poznatih ličnosti, uključujuć́i glumicu Merilin Monro, pevača Elvisa Prisli, britansku kraljicu Elizabetu, kineskog vođu Mao Cedunga i boksera Muhameda Alija.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura