Tektonske promene u Evroligi, a bitni su za Partizan i Zvezdu
KomentariEvroliga bi već od sezone 2027/28 mogla da dobije potpuno novo lice, a aktuelni sistem sa 20 klubova uskoro bi mogao da postane prošlost. Generalni direktor Olimpije iz Milana Hristos Stavropulos otkrio je da se u vrhu elitnog evropskog takmičenja već razmišlja o velikoj reorganizaciji, koja bi donela povećanje broja učesnika i uvođenje konferencija.
Grčki funkcioner je u razgovoru za "WEB Radio" jasno poručio da trenutni format nema dugoročnu budućnost i da će naredna sezona, po svemu sudeći, biti poslednja u sadašnjem obliku.
"Odlučili smo se za 20 timova i aktuelni sistem na godinu dana, pa smo ga sada opet produžili. Ipak, ovo će definitivno biti njegova poslednja godina. Od naredne sezone, imaćemo povećanje broja ekipa i uvešćemo konferencije. Neće svako igrati sa svakim po dva puta, ali u redu. Negde dobiješ, negde izgubiš. Evroliga je najvažnije evropsko takmičenje i poseduje ogroman kvalitet", rekao je Stavropulos.
Ukoliko plan bude realizovan, Evroliga bi mogla da napravi veliki korak ka sistemu koji već godinama funkcioniše u NBA ligi. Uvođenjem konferencija promenio bi se i raspored utakmica. Klubovi bi mogli češće da se sastaju sa ekipama koje su im geografski bliže, dok bi broj duela protiv udaljenijih rivala bio smanjen.
Takva promena donela bi potpuno drugačiju dinamiku takmičenja, a posebno bi mogla da utiče na putovanja i broj utakmica koje ekipe igraju tokom naporne sezone.
Za sada nije poznato koliko bi tačno klubova činilo proširenu Evroligu niti kako bi konferencije bile formirane, ali poruka iz vrha takmičenja je jasna, evropska košarka ulazi u period velikih promena.
Komentari (0)