Ministarstvo prosvete predstavilo Nacrt o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima
Komentari
20/05/2025
-15:12
Ministarstvo prosvete predstavilo je danas na javnoj raspravi Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, a pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje Milan Pašić rekao je da je cilj ove javne rasprave unapređenje Zakona o udžbenicima.
"Danas imamo Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, gde je u prethodnom periodu rađena analiza različitih institucija pored ministarstava s ciljem da se unapredi ova oblast obrazovanja. Izmenama zakona predviđeno je da se poveća deo koji se tiče razvoja nacionalnog identiteta kod učenika, razvoja interkulturalnosti, da se u narednom periodu obezbede udžbenici od nacionalnog interesa za učenike osnovnih škola, koji bi obuhvatali predmete srpski jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, muzička i likovna kultura, kao i udžbenik od nacionalnog interesa za nacionalne manjine", rekao je Pašić.
Dodao je da je, pored toga, definisano da Vlada Srbije ima mogućnost da propiše koji bi udžbenici bili od nacionalnog interesa za učenike srednjih škola.
"Takođe je planirano da se uvedu jasni, transparentni i nediskriminatorni kriterijumi za izbor udžbenika i kontrola realizacije tog načina izbora", rekao je Pašić.
Pašić je naveo da je Ministarstvo prosvete pokrenulo javnu raspravu u periodu od 15. maja do 4. juna ove godine, kao i da je planirano da se ona održi i u Novom Sadu, Kragujevcu i Kraljevu.
"Svako ko želi može putem e-konsultacija da dostavi svoje komentare i predloge", rekao je Pašić.
Dodao je da su na javnu raspravu pozvani izdavači, zavodi, predstavnici nacionalnih saveta, roditelji i sve zainteresovane strane.
Istakao je da je ovim izmenama predviđeno ograničenje maloprodajne cene udžbenika.
"To će određivati komisija na predlog Vlade, koju će formirati ministar za obrazovanje i ministar za trgovinu, s ciljem da se smanje troškovi kako za roditelje, tako i za sve učesnike u obrazovnom procesu", rekao je Pašić.
Ukazao je da je ideja i da se ograniči težina udžbenika i naveo da su, sagledavši evropske prakse, utvrdili da đački ranac do kraja četvrtog razreda osnovne škole ne bi trebalo da bude teži od tri kilograma, u petom i šestom razredu ne teži od četiri kilograma, a u sedmom i osmom razredu do pet kilograma.
"Planirano je da se u narednom periodu za sve naše učenike, kojih ima 9.720, koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku u inostranstvu, odnosno kroz takozvanu dopunsku školu, uvede obavezna nacionalna čitanka", rekao je Pašić.
Predlog o maloprodajnoj ceni
Dodao je da je donet predlog o maloprodajnoj ceni, kao i da Vlada Srbije najvišu maloprodajnu cenu udžbenika utvrđuje do 15. marta tekuće godine za narednu školsku godinu, na osnovu predloga komisije koju zajedno formiraju ministar za obrazovanje i ministar za trgovinu.
"Ono što je takođe novina jeste sukcesivno uvođenje primene nacionalnih udžbenika i udžbenika od posebnog interesa za nacionalne manjine. Počelo bi se od prvog i petog razreda od školske 2026/2027. godine, a zatim bi se postepeno uvodili drugi i šesti, treći i sedmi, četvrti i osmi razred, zaključno s 2029/2030. godinom", rekao je Pašić.
Dodao je da će udžbenike od nacionalnog interesa pripremiti javni izdavač, a štampaće ih javna preduzeća, te da će sve škole biti u obavezi da od školske 2026/2027. godine za učenike prvog i petog razreda osnovne škole koriste te udžbenike.
"Planirano je da se, na osnovu javnog poziva, kao što smo radili za nacionalnu čitanku, svi zainteresovani autori prijave i da se na osnovu konkursa koji će sprovesti javni izdavač izabere tim koji će to realizovati", rekao je Pašić.
On je istakao da sve ove izmene imaju za cilj unapređenje obrazovanja.
"Sagledali smo izveštaj Komisije za zaštitu konkurencije, rađen u periodu od 2021. do 2023. godine. Vlada je donela zaključak, nakon čega je Ministarstvo prosvete preduzelo određene aktivnosti, radna grupa je dala predlog, a sada očekujemo da na javnoj raspravi čujemo komentare i razmenimo iskustva", naveo je Pašić.
Koji cilj izmena zakona?
Takođe, ukazano je da su zakonske izmene usmerene na očuvanje nacionalnog identiteta, razvoj osećaja pripadnosti, poštovanje maternjeg jezika i negovanje tradicije, uz istovremeno podsticanje interkulturalnosti i očuvanje kulturne baštine.
Predložene zakonske izmene imaju za cilj zaštitu prava učenika i roditelja, unapređenje transparentnosti u izboru udžbenika, kao i ugradnju mehanizama za sprečavanje zloupotreba.
Vlada će, u skladu s obrazovnim prioritetima, moći da proširi listu udžbenika od nacionalnog interesa i na srednje obrazovanje.
Nacrtom zakona prvi put se predviđa utvrđivanje jasnih, transparentnih i nediskriminatornih kriterijuma, koje posebnim aktom propisuje ministar nadležan za obrazovanje, na osnovu kojih škole biraju udžbenike, kao i mehanizama za kontrolu poštovanja tih kriterijuma.
Takođe, u cilju sprečavanja zloupotreba i uticaja na nastavnike radi izbora udžbenika, Nacrt zakona propisuje besplatno predstavljanje udžbenika, uz mogućnost malog poklona od izdavača, koji se ne smatra donacijom, propisane vrednosti do 1.000 dinara po osobi.
Komentari (0)