Razorne posledice oluje u Beogradu: Jedna opština najgore prošla, palo više od 800 stabala
Komentari10/07/2025
-13:10
Snažna oluja koja je prekjuče pogodila Beograd ostavila je za sobom oborena stabla, oštećene automobile, ograde i fasade, uz više od 800 prijava za intervencije JKP "Zelenilo-Beograd". Najugroženiji je bio Novi Beograd, gde su stabla izvaljena iz korena zbog vetra brzine 20–25 metara po sekundi.
Prema podacima JKP "Zelenilo" Beograd, do 10. jula 2025. primljeno je više od 800 prijava za intervencije, u odnosu na 600 prijava koliko ih je bilo u utorak popodne.
Ekipe su prioritetno uklanjale stabla i grane sa saobraćajnica, prilaza zgradama i javnih institucija, dok se sanacija javnih zelenih površina odvija postepeno.
"Preko 600 prijava je bilo kada smo juče radili popodnevni presek. U međuvremenu taj broj se popeo na preko 800 prijava. Sve ekipe su na terenu i dalje se saniraju posledice nevremena. Nama je negde prvi prioritet da kada se ovako nešto desi, da se uklanjaju stabla koja su popadala na automobile, na saobraćajnice, na prilaze zgradama, stambenim ili bilo kojih drugih javnih institucija“, rekla je za Euronews Srbija, Mirjana Obućinski, predstavnica JKP "Zelenilo" Beograd.

Tanjug/Vladimir Sporčić
Obućinski je istakla da su najčešće intervencije bile uklanjanje oborenih stabala i grana koje su preprečavale saobraćajnice ili oštetile imovinu.
Olujni vetar brzine 20–25 metara po sekundi, izvaljivao je čak i zdrava stabla zbog težine lisne mase, što je nemoguće predvideti uprkos redovnom održavanju, rekla je sagovornica Euronews Srbija.
"Ovo je situacija koja prosto ne može da se predvidi, iako, u sklopu naših redovnih aktivnosti, svakodnevno se obilaze stabla, ali upravo u ovom slučaju padaju zdrava stabla, iz prostog razloga što težina lisne mase iz velikih odraslih stabala, pri silini vetra, ih izvaljuje iz korena", dodala je Obućinski.
Najugroženiji deo grada bio Novi Beograd
Najviše prijava za intervencije stiglo je s Novog Beograda, gde su u nekim ulicama čitavi drvoredi pretrpeli štetu, s oborenim stablima i polomljenim granama.
"Opština Novi Beograd je ovoga puta najgore prošla u tom smislu. Čak postoje ulice u kojima su se na nekoliko stabala u jednom drvorednom nizu prelomile grane, ili su se cela stabla izvaljivala iz korena", rekla je Obućinski.
Materijalna šteta uglavnom se odnosi na oštećene automobile, ograde i fasade zgrada. Primer je incident kod Zoološkog vrta, gde je stablo palo na ogradu i automobile, ali bez fizičkih povreda.
"Materijalne štete su najčešće na automobilima, prilikom pada stabla ili grane na automobil, ali bilo je slučajeva i na ogradi, kao što su vaši gledalci mogu da vide, ovde na ogradi Zoološkog vrta", izjavila je Obućinski.
Apel "Zelenila" za strpljenje građana
Sanacija posledica oluje zahteva vreme i pažljiv rad, jer uklanjanje oborenih stabala s saobraćajnica ili javnih površina predstavlja složen proces. Obućinski je apelovala na strpljenje građana, naglasivši da su ekipe preopterećene brojem intervencija.
"Sve će biti uklonjeno, samo moramo da radimo po prioritetima, jer zaista je bilo izuzetno mnogo intervencija. Nemoguće je u jednom danu raščistiti sve što je oluja napravila", rekla je Obućinski.
Iako je vreme 10. jula povoljnije za rad, za razliku od olujnih uslova u utorak, prioritet je oslobađanje saobraćajnica, trotoara i prilaza zgradama, dok se manje urgentne intervencije na zelenim površinama odlažu.
Tanjug Video
Građani su, prema rečima Obućinski, pokazali razumevanje, a JKP "Zelenilo" Beograd nastavlja koordinaciju s policijskim upravama i drugim službama za efikasnu sanaciju.
Građani koji su pretrpeli štetu trebalo bi da se obrate JKP "Zelenilo-Beograd" putem mejla (info@zelenilo.rs), telefona Servisnog centra grada (11-0-11) ili Operativnog tima za hitne intervencije (011/2650-683).
Nakon uviđaja, popunjava se zapisnik koji se prosleđuje osiguravajućoj kući za nadoknadu štete.
Komentari (0)