Korisni saveti lekara za leto: Koristiti kreme sa zaštitnim faktorom, dodatan oprez potreban srčanim bolesnicima
Komentari
17/07/2025
-23:50
U toku leta treba koristiti kreme sa zaštitnim faktorom i izbegavati sunce kada je visok UV indeks, dok kardiovaskularni bolesnici treba da povedu računa o širenju krvnih sudova koji stvaraju rizik od venske tromboze i da prate krvni pritisak, izjavili su danas za Tanjug dermatovenerolog Bojana Novović i radiolog Vladimir Sinicki.
Novović je objasnila koje su neke od mera koje treba preduzeti u slučaju opekotina prvog stepena, koje može izazvati izlaganje suncu i UV zracima i naglasila da je prvi korak skloniti se sa sunca.
"Bitno je nanositi hladne obloge na te zone koje su crvene, naneti neku hladnu oblogu ili mlaz tople hladne vode kako bi se to malo hladilo. Zatim bi bilo dobro naneti preparate na bazi pantenola i drugih supstanci koje umiruju kožu i adekvatno hidriraju. U slučaju te bolne osetljivosti važno je popiti analgetik, lek koji će smanjiti bolnu osetljivost i unositi dovoljno tečnosti, pre svega vode kako bi se organizam rehidrirao", navela je Novović i istakla da sunce treba da se izbegava onda kada je najviši UV indeks.
Dodala je i da je na letovanje neophodno poneti antihistaminik koji može pomoći u slučaju alergijskih reakcija, antibiotik, lokalni antibiotik koji pomaže prilikom povreda, probiotik, flastere i gazu i upozorila da je koža leti sklonija infekcijama kojima pogoduje vlažna sredina znojenja.
Radiolog Vladimir Sinicki naveo je da tokom letnjih meseci pada krvni pritisak i da su nagle promene temperatura neprijatne za kardiovasklarne bolesnike, zbog čega savetuje redovne preglede krvnih sudova.
"Najbitnija je prevencija i adekvatni pregledi, barem jednogodišnje kod kardiologa, kao i opšta laboratorija i pregled krvnih sudova, dopler krvnih sudov, vrata je veoma bitan pogotovo za pacijente preko 50 godina da se uradi i ukoliko nemaju te gobe. Ukoliko imaju nesvestice, vrtoglavice, zujanje ušima, poremećaje ravnoteže, to su faktori rizika zbog kojih upućujemo pacijente na dopler krvnih sudova vrata", rekao je Sinicki.
Objasnio je da u rizike od nastanka moždanog udara spadaju povišen krvni pritisak, šećerna bolest, gojaznost, fizička neaktivnost kao i neadekvatna ishrana i dodao da su leti povećani rizici od nastanka tromba.
"Ako pričamo o krvnim sudovima, leto je veoma rizično zbog toga što se šire krvni sudovi i pacijenti se leti žale na bolove u nogama, grčeve, peckanje, nelagodnost, težinu u nogama i veća je verovatnoća za nastanak tromba. Ukoliko se javi otok, bol, crvenilo jedne noge, to nam budi sumnju na duboku vensku trombozu i tada svakako treba uputiti pacijenta na dopler krvnih sudova , a onda već videti o čemu se radi i predložiti najbolju moguću terapiju", naglasio je Sinicki.
Govoreći o alergiji na ambroziju, koja je leti najčešća, Sinicki kaže da u tome može pomoći kvantna medicina koja pomaže u dijagnostici alergija.
"Cilj kvantne medicine i mikroizolantne terapije je da taj pogrešni imuni odgovor vratimo u normalu i da pacijent više ne bude alergičan. Pregled traje otprilike oko sat vremena sa očitavanjem nalaza, biorezonantnim i termovizijskim skenerom snima se kompletan organizam i to je ono što je najbitnije i za prevenciju i za dijagnostiku već nastalih oboljenja", rekao je Sinicki.
Cilj kvantne medicine je, kako je istakao, lečenje pacijenata bez lekova.
Komentari (0)