Tropski talas u Srbiji: Sve više ljudi kolabira na ulicama, lekari upozoravaju na opasnost
Komentari23/07/2025
-11:25
Srbiju je zahvatio još jedan tropski talas, a meteorolozi najavljuju temperature i do 40 stepeni u narednim danima, posebno na jugu zemlje. Iako su visoke temperature postale uobičajene tokom leta, lekari upozoravaju da one utiču na sve – od mladih i zdravih do hroničnih bolesnika.
U Nišu je zabeležen povećan broj intervencija hitne pomoći, a stručnjaci savetuju oprez i poštovanje osnovnih mera zaštite.
"Imamo povećan broj poziva i intervencija - što se tiče ambulanti dece tu nam je broj poziva 30 do 50 u toku noći. Što se tiče terenskih ekipa, broj intervencija nam je bio povećan i u dnevnim i u noćnim satima. Malo je neuobičajeno da imamo preko 60 intervencija noću, ali nam se to dešavalo proteklih nekoliko dana", kaže dr Ivana Ilić iz Zavoda za urgentnu medicinu u Nišu.
Posebno zabrinjava to što sve više pacijenata kolabira na ulicama, a radi se o osobama različitih starosnih grupa i sa različitim zdravstvenim tegobama.
Lekari savetuju izbegavanje izlaska u najtoplijem delu dana, nošenje lagane odeće od prirodnih materijala i redovnu hidrataciju.
"Uvek imajte vodu, često se hidrirajte, bazirajte ishranu na voću i povrću, izbegavajte tešku hranu", poručuje dr Ilić.
U slučaju kolapsa, savetuje se rashlađivanje osobe, postavljanje na bok kako bi lakše disala, davanje vode i hitan poziv hitnoj pomoći. Hronični bolesnici su posebno ugroženi, jer visoke temperature mogu izazvati skokove ili pad pritiska, vrtoglavice i srčane tegobe.
"Potrebno je da obično smanje dozu antihipertenziva da im ne bi pritisak naglo padao i da se hidriraju često", naglašava dr Ilić.
Takođe, upozorava na opasnost od naglog skakanja u vodu, posebno nakon izlaganja suncu, i preporučuje postepeni ulazak u vodu.
Klimatizacija prostorija je korisna, ali razlika u temperaturi ne sme biti veća od 10-15 stepeni.
Iako su prognoze za 40 stepeni, na suncu temperature mogu dostići i 45 stepeni, što dodatno povećava rizik od toplotnog udara. Građani se pozivaju na oprez i brigu o sebi i drugima tokom ovog tropskog talasa.
Komentari (0)