MUP upozorava građane zbog najavljenih nepogoda: Kako se zaštititi tokom oluje?
Komentari
07/05/2025
-18:50
Pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a apelovali su danas na građane da se tokom nepogoda koje je Republički hidrometeorološki zavod najavio za danas i sutra pridržavaju odgovarajućih mera, bilo da se nalaze na otvorenom ili zatvorenom prostoru.
Sektor je upozorenje, kako se navodi u saopštenju, uputio građanima na osnovu upozorenja RHMZ da se danas na području jugoistočne Srbije očekuju nepogode praćene jakom kišom i olujnim vetrom, kao i sutra na području Banata, Beograda, Šumadije, Pomoravlja, zapadne i istočne Srbije,
"Ako se za vreme oluje građani nađu u zatvorenom potrebno je da obezbede sve objekte koji mogu da odlete usled jakog vetra ili obilne kiše i izazovu materijalnu štetu ili nanesu povrede drugim građanima", naveo je Sektor za vanredne situacije MUP-a.
Dodali su da je takođe, potrebno obezbediti i prozore i spoljna vrata i zatvoriti sva unutrašnja vrata, kao i izbegavati kontakt sa slavinama u kuhinji i kupatilu, radijatorima i drugim metalnim predmetima, budući da su dobri provodnici.

Euronews/Natalija Jevtić
Građane koji se tokom nevremena nađu na otvorenom prostoru, upozorili su, treba da se sklone od visokih struktura poput stubova, tornjeva i jarbola.
"Važno je izbegavati visoke konstrukcije, visoko drveće, ograde, telefonske kablove i električne vodove", naveli su iz Sektora i naglasili da je potrebno da oni koji se nađu na otvorenom tokom oluje nađu zaklon u zgradi ili u automobilu, a ako to nije moguće, sednu na zemlju i izbegavaju stajanje u blizini zgrada ili automobila u koje se ne može ući kao u zaklon.
Bezbedno ponašanje u šumi tokom oluje
Za slučaj da nekoga nepogode nađu u šumi, iz Sektora navode da je važno da se zaštita potraži ispod grana niskog drveća, a nikako ispod visokog na otvorenom prostoru.
"Potrebno je ući u šumu i izbegavati granicu između šume i otvorenog prostora, otvorena polja, vrhove brda i planina, obale, jarkove, ili druga vlažna mesta. Ne treba prelaziti preko vode, niti plivati", naglasili su iz Sektora.
Tanjug/Branko Lukić
Takođe, naglasili su da se kišobrani ili drugi metalni provodni predmeti ne drže u rukama kao što su štapovi za pecanje i da je važno izbegavati blizinu metalnih objekata, bicikala, opreme za kampovanje i slično.
"Ne treba stajati, već čučati ili se makar sagnuti, ne dodirujući zemlju rukama, a ako ste u grupi bitno je držati međusobno rastojanje od pet metara", navode iz Sektora.
U automobilu tokom nevremena
Građanima koji se nađu u automobilu za vreme jake oluje, poručuju da je potrebno da se zaustave pored puta, dalje od elektrovodova i drveća, da upale poziciona svetla i ostanu u automobilu, kao i da ne dodiruju metalne predmete dok ne prođe oluja.
Iz Sektora apeluju na sve koji po završetku olujnog nevremena primete kvarove na elektrosnabdevanju kao što su prekinuti kablovi i slično, da odmah kontaktiraju nadležne službe u cilju otklanjanja posledica olujnog nevremena.
Ističu odaju da pripadnici Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova intenzivno prate situaciju na terenu, da su u pripravnosti i spremni da pruže svu neophodnu pomoć građanima u slučaju potreba otklanjanja posledica nevremena.
Komentari (0)