Društvo

Srbija donosi novi pravilnik za zaštitu maloletnika od kockanja – da li će to biti dovoljno?

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

15/05/2025

-

16:29

veličina teksta

Aa Aa

Kako bi se stalo na put problemu kockanja među maloletnicima Ministarstvo finansija nedavno je donelo Pravilnik koji bi trebalo da spreči razvoj zavisnosti i u prvi plan na svakoj platformi istakne pravila igre. Međutim, postavlja se pitanje da li je uvođenje novih propisa dovoljno da reši višedecenijski izazov? 

Jedan od mladića koji je bio rob ovog poroka i koji je želeo da anonimno govori za Euronews Srbija kaže, da je za njega kockanje bilo beg od problema. Kaže da dobar ili loš rezultat u tim milisekundama manje je važan, i da je bitan samo udarac adrenalina.  

Oko dvadeset godina, nekoliko hiljada takvih udaraca i mnogo novca kasnije, naš sagovornik otkriva da je prvi put u kockarnicu ušao praktično sa školskim rancem na leđima. 

"Kada sam bio mlad kockarnica je bila mesto gde smo se okupljali. Bilo je malo kafića, lako je moglo da da se dođe do slot aparata gde je bilo potpuno prihvatljivo da se odigra tiket”, priseća se on.  

 
Besplatni spinovi, najveće kvote, četvorostruki depozit - marketinški slogani stvaraju utisak da je kockanje danas opšteprihvaćeno. Poslednji u nizu mehanizama u pokušaju zaštite maloletnika jeste Pravilnik o sadržini pravila igara na sreću Ministarstva finansija. 
 
"Pravilnikom je propisano da se priređivač igara na sreću obavezuje da će obezbediti sprovođenje svih pravila društvene odgovornosti, posebno u delu zaštite maloletnika. Istovremeno je propisano da pravila igara moraju biti istaknuta na vidnom mestu u prostoriji. Ministarstvo finansija priprema Pravilnik o identifikaciji igrača, odnosno Pravilnik o samoisključenju od učestvovanja u igrama na sreću. Time će se regulisati način provere starosti lica u cilju zaštite maloletnika, odnosno pravila o samoisključenju igrača od učestvovanja u online igrama na sreću što doprinosi uspostavljanju kontrole igrača nad sopstvenim aktivnostima", navodi se u delu saopštenja Ministarstva finasija. 

Gordana Plemić iz udruženja “Roditelj” kaže za Euronews Srbija da je prvo važno da se zakoni koji su na snazi poštuju, a tek da se nova pravila razmatraju. 

"Mi nekako čini mi se ne poštujemo ni zakone koje imamo. Gde sme da bude kladionica, koliko metara od škole. Vi da pustite dete do kuće naići će na najmanje 3-4 kladionice", kaže Plemić. 

Mladić koji je imao problem sa kockanjem kaže da i danas viđa decu koja bi rado ušla u neku od kockarnica. 

"Deca stoje ispred, čekaju da im neko stariji pomogne, da ga časte. Uglavnom se tu vuku alkohol i ostale supstance. Bude dosta tu i suicidnih misli”, kaže. 
 
Da decu svetla kockarnica lako zaslepe pokazuju i podaci Batuta iz 2022. godine. Oko 20 odsto učenika prvog razreda srednjih škola kockalo se bar jednom u životu, a u tome prednjače dečaci.  

Svaki treći je na taj način okušao sreću, a iako se čini da je situacija bolja u odnosu na 2018, treba uzeti u obzir da je istraživanje vršeno tokom pandemije kovida, ali i da je više učenika pokazalo znake problematičnog kockanja. 

Plemić kaže da opasnost ne vreba samo iz lokala u kojima se nalaze kockarnice, već da postoji rizik da se na njih dete navuče i preko interneta. 

"Ne možemo reći sada dete neće otići na neku aplikaciju kada su društvene mreže pune poznatih ličnosti koje oni poštuju, cene misle da su uspeli u životu reklamiraju te iste kladionice", rekla je.

Srbija je druga zemlja Evrope kada je reč o broju kockarnica po glavi stanovnika, pokazuju podaci SZO. Upućeni kažu da novi pravilnik može doneti pomak, samo ako se propisi striktno primenjuju.  

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija