Novi zakon o vazduhu: Strože kazne, jača inspekcija i veće učešće građana
Komentari19/05/2025
-14:58
Novi Predlog zakona o zaštiti vazduha donosi oštru kaznenu politiku, a najviša kazna za zagađivače biće tri miliona dinara, kaže za Euronews Srbija, ministarka zaštite životne sredine, Sara Pavkov.
Istakla je da neće sama regulativa da promeni kvalitet vazduha, ali će omogućiti bolje reagovanje nadležnih institucija, pre svega brže informisanje građana i jasne preporuke kada dodje do promene kvaliteta vazduha.
"Sada smo usaglasili u našem zakonu šta je to sve što inspektor ima obavezu i pravo da radi kada dođe do potencijalnog zagađenja vazduha. Sa jedne strane, sa druge strane proširena je kaznena politika i mislim da je to građanima izuzetno značajno da čuju, gde su terminološki, preciznije definisane šta su prekršajne mere, a šta su privredni prestupi", rekla je ona.
Novi zakon takođe omogućava donošenje podzakonskih akata koji bi, prema rečima ministarke, trebalo da operaterima (zagađivačima) omoguće jasnije tumačenje i primenu propisa.
"Uradili smo dosta terminoloških pojašnjenja i jezičkih modifikacija kako bi sve bilo jasno onima koji primenjuju zakon. Cilj je da se spreče zloupotrebe i nesporazumi u tumačenju propisa", kaže ona.
Euronews
Kako dodaje, donošenje ovog zakona rezultat višemesečnih konsultacija sa svim relevantnim akterima.
"Zakon se razlikuje u mnogo čemu. Ono što bih istakla jeste da ovaj zakon 15 godina nije bio menjan. Zato nam je bilo značajno da imamo širi konsenzus kako bismo mogli da čujemo sve zainteresovane strane", kaže Pavkov.
Javna uključenost i informisanje građana
Ona takođe objašnjava da zakon predviđa i znatno veću transparentnost u radu lokalnih samouprava i njihovu obavezu da uključe građane u izradu akcionih planova za zaštitu vazduha.
"Jedinice lokalne samouprave će biti u obavezi da uključe javnost i zainteresovane građane prilikom procesa donošenja planova i programa. To je jedna od važnih novina u ovom zakonu", naglašava Pavkov.
Još jedna važna novina odnosi se na razlikovanje informacija i podataka, što bi građanima trebalo da omogući bolju orijentaciju u sistemu informisanja o kvalitetu vazduha.
"Napravili smo distinkciju između toga šta je podatak, a šta informacija, kako bi građani znali šta mogu da očekuju kada zatraže informacije koje se tiču njihovog zdravlja i životne sredine", pojašnjava ministarka.
Novi zakon o zaštiti vazduha je, kako kaže Pavkov, samo jedan deo šire "kompleksne puzle" u borbi za čistiji vazduh.
"Zakon, kazne i inspekcija su jedan deo. Drugi su finansije, a treći – komunikacija i saradnja s građanima. Sve zajedno mora da funkcioniše da bismo imali rezultate", zaključuje ministarka.
Može li zakon sam da popravi kvalitet vazduha?
Iako novi zakon postavlja temelje za efikasnije upravljanje kvalitetom vazduha, ministarka Pavkov upozorava da regulativa sama po sebi ne rešava problem zagađenja.
"Neće ovaj zakon kada stupi na snagu drugog dana smanjiti zagađenje vazduha. Ali će omogućiti pravovremeno reagovanje i jasno propisati obaveze institucija kada dođe do prekoračenja graničnih vrednosti", ističe Pavkov.
Agencija za zaštitu životne sredine i ovlašćena pravna lica sada imaju zakonsku obavezu da obaveste lokalne vlasti u slučaju zagađenja opasnog po zdravlje.
"To znači da će lokalne samouprave morati da na svojim veb stranicama objave informacije i daju preporuke kako građani mogu da se zaštite", dodaje ministarka.
Euronews
Usklađivanje sa EU standardima deo je šire strategije. Kako kaže Pavkov, u pripremi su tri nova podzakonska akta koja će omogućiti precizniju primenu Programa zaštite vazduha s akcionim planom.
Takođe, pored zakonodavnog okvira, država ulaže značajna sredstva u konkretne mere.
"Za manje od pet godina uložili smo više od četiri milijarde dinara u konkretne mere – zamenu kotlova u domaćinstvima i javnim ustanovama, pošumljavanje, subvencije za električna vozila. Kada uključimo i kapitalne projekte iz energetike, ta cifra dostiže skoro pola milijarde evra", navodi ona.
Kompletno gostovanje i detaljnije o ovoj temi pogledajte u videu koji se nalazi iznad teksta.
Komentari (0)