Društvo

Šta predviđaju izmene Zakona o elektronskim medijima koje su u skupštinskoj proceduri?

Komentari
Šta predviđaju izmene Zakona o elektronskim medijima koje su u skupštinskoj proceduri?
Tanjug/Strahinja Aćimović - Copyright Tanjug/Strahinja Aćimović

Autor: Tanjug

19/05/2025

-

15:34

veličina teksta

Aa Aa

U skupštinsku proceduru upućen je Predlog zakona o izmenama i dopuni Zakona o elektronskim medijima, jednog od tri medijska zakona čijim usvajanjem će biti ispunjen važan uslov za otvaranje klastera tri u pregovorima Srbije sa Evropskom unijom.

Izmene i dopune Zakona o elektronskim medijima su u proceduri od 16. maja, a očekuje se da će narednih dana, kako je najavila predsednica parlamenta Ana Brnabić, u proceduri biti sva tri medijska zakona, odnosno pored ovog i Zakon o javnom informisanju i medijima i Zakon o javnim medijskim servisima.

U Ministarstvu informisanja i telekomunikacija za Tanjug je rečeno da su izmene i dopune Zakona o elektronskim medijima usmerene na još preciznije definisanje odnosa Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i Narodne skupštine, sa posebnim akcentom na očuvanje nezavisnosti REM i njegove samostalnosti u radu.

Kako navode, izmene su minimalne u odnosu na Zakon koji je Skupština usvojila krajem 2023. godine i koji je u potpunosti usaglašen sa Medijskom strategijom i evropskom Direktivom o audiovizulenim medijskim uslugama.

Konkretno, preciziraju se dosadašnje odredbe koje definišu u kojim slučajevima Narodna skupština Srbije ima nadležnosti nad REM-om, kao što su izbor i razrešenje članova Saveta REM-a, davanje saglasnosti na Statut i finansijski plan, kao i razmatranje godišnjih izveštaja o radu, pri čemu se ne dovodi u pitanje institucionalna nezavisnost i finansijska samostalnost REM-a za obavljanje poslova iz njegove nadležnosti.

Taksativno navođenje aktivnosti u kojima Narodna skupština obavlja nadzor nad REM-om osigurava da ne dođe do pogrešnog tumačenja Zakona.

Jednom od izmena precizirano je da se obaveza sprečavanja svih oblika diskriminacije, mržnje i nasilja kroz programski sadržaj odnosi na pružaoce medijskih usluga, a ne na Regulatora, kako je ranije bilo propisano, jer su mediji ti koji ne smeju emitovati sadržaje koji promovišu diskriminaciju, mržnju ili nasilje na bilo kojoj osnovi, a uloga REM-a je da sprovodi nadzor i da izriče mere zaštite ukoliko mediji ne postupaju u skladu sa ovim članom Zakona.

U Ministarstvu ukazuju da izmene ne zadiru u proces izbora novih članova Saveta REM koji će biti izabrani u skladu sa kriterijumima i procedurom koji su propisani Zakonom o elektronskim medijima iz 2023. godine.

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić najavila je pre dva dana da očekuje da se u narednih 10 dana u skupštinskoj proceduri nađu izmene i dopune tri medijska zakona.

"Konačno smo dobili zeleno svetlo za izmene i dopune sva tri medijska zakona o kojima je bilo reči - Zakon o elektronskim medijima, Zakon o javnom informisanju i medijima i Zakon o javnim medijskim servisima", rekla je Brnabić.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija