Kamperi sve popularniji među turistima: Koje su prednosti odmora "na točkovima" u odnosu na tradicionalna putovanja?
Komentari24/05/2025
-10:05
Turistička sezona samo što nije počela, a građani Srbije već uveliko rezervišu letovanja — bilo preko turističkih agencija, bilo samostalno. Međutim, sve više pažnje privlači i jedan drugačiji način odmora: putovanja na točkovima, odnosno — kampovanje u kamperima.
Da li i kod domaćih turista raste interesovanje za ovakav način putovanja, proverili smo razgovarajući sa Milošem Jankovićem, dugogodišnjim korisnikom i vlasnikom kampera koji se bavi i njihovim iznajmljivanjem.
Na pitanje koliko je kamper putovanje popularno među Srbima, Miloš kaže da je koncept vrlo privlačan, ali i da domaći turisti još uvek u manjoj meri koriste ovu mogućnost.
"U principu, više je stranih gostiju koji iznajmljuju kamper nego domaćih. Ljudi vole ideju, ali kada saberu troškove, nekome to može biti skupo, nekome pristupačno. Sve zavisi od afiniteta i stila putovanja“, kaže on.
Prednosti kampera
Iako mnogi smatraju da kamperi nude manje komfora od klasičnog smeštaja, Miloš tvrdi suprotno. On već više od deset godina putuje kamperom sa suprugom i kaže da u vozilu ima sve što im je potrebno za udoban boravak.
"Imam kuhinju, kupatilo, tuš kabinu, udoban krevet, TV. Kad imam internet, ništa mi ne fali – kao kod kuće. Kamper je namešten za dvoje i ne nedostaje nam ništa. Često bukvalno jednim točkom uđemo u more", objašnjava on.
Prednosti su brojne, ali i ovakav način putovanja ima svoja pravila i izazove. Za razliku od brzih avionskih putovanja, kamper odmor zahteva više vremena i planiranja.
"Do Bakua mi treba 7 dana, dok je avionom to 2,5 sata. Ali mi volimo da putujemo zelenim rutama, kroz prirodu, pored reka i jezera, gde možemo da stanemo i uživamo. To je lepota ovog načina putovanja", dodaje Miloš.
Gde je dozvoljeno parkiranje kampera?
Pravila parkiranja variraju od zemlje do zemlje, ističe Miloš. Kamperi ne mogu da se parkiraju tamo gde je parkiranje zabranjeno, a u mnogim mestima postoji i zabrana kampovanja van za to predviđenih zona.
"Poseban problem je Grčka. Novi zakon gotovo da onemogućava ulazak kampera – zabranjeno je imati više od jednog kampera na privatnom posedu, a kazna je 300 evra. U drugim evropskim zemljama, postoje prava kamperska utočišta, ali to je dalje i zahteva više planiranja", objašnjava.
Za kraj, Miloš ističe da nema posebnih ograničenja kada je u pitanju vožnja kampera — dovoljna je standardna vozačka dozvola B kategorije.
„Bilo ko sa B kategorijom može da vozi kamper. Samo treba voditi računa o težini, jer su gotovo svi kamperi u blagom pretovaru“, zaključuje.
Komentari (0)