Društvo

Macura: Žrtva mora da prijavi nasilje, dosad izrečeno 30.000 hitnih mera

Komentari
Macura: Žrtva mora da prijavi nasilje, dosad izrečeno 30.000 hitnih mera
Macura: Žrtva mora da prijavi nasilje, dosad izrečeno 30.000 hitnih mera - Copyright Tanjug/Marko Đoković

Autor: Tanjug

21/05/2025

-

17:10

veličina teksta

Aa Aa

Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je danas, govoreći o slučajevima nasilja nad ženama prethodnih nekoliko dana, da žrtva mora da prijavi nasilje institucijama čak i kada je u strahu i ekonomski zavisna od počinioca nasilja.

"Veoma često žrtve nasilja, čak i kada im se ukaže pomoć i prilika da odu u sigurnu kuću, one odbijaju takvu vrstu mehanizma zaštite očekujući da neće doći do fatalnog ishoda", navela je Macura za Tanjug.

Govoreći o tome da je za 14 godina ubijeno više od 430 žena Macura je naglasila da je samo tri odsto njih prijavilo nasilje.

"Kao vid motivacije žrtvama nasilja da prijave institucijama može poslužiti primena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici koji je u našoj državi stupio na snagu polovinom 2017. godine i prema kom je izrečeno 30.000 hitnih mera", istakla je Macura.

Objasnila je da su to mere koje prekidaju komunikaciju i udaljavaju nasilnika od žrtve i istakla da brojevi izrečenih mera pokazuju da je sistem reagovao.

"U velikom broju slučajeva nasilnici su nakon izrečenih mera promenili svoje ponašanje, međutim postoje i povratnici, nasilnici koji pokazuju patološko ponašanje", rekla je Macura.

Ona je apelovala na nadležne institucije sistema koje u nekom trenutku ograniče kretanje nasilnika da pokažu neku dozu interesovanja za to kako da oni dok su u toj instituciji sistema promene ponašanje.

"Prošle godine smo podržali jako veliki broj organizacija civilnog društva koje se bave temom prevencije i suzbijanja nasilja, a među njima su i one koje rade jako kvalitetna istraživanja", rekla je Macura.

Šta je razlog što žrtve ne prijavljuju nasilje

Navela je da je jedno takvo istraživanje rađeno na temu socio-ekonomskih okolnosti u kojima se žrtve nalaze i zašto ostaju izložene nasilju ili iz njega izlaze.

Istraživanje je pokazalo da žene koje su ekonomski zavisne od svojih partnera u manjem broju slučajeva uspevaju da izađu iz takvog odnosa.

Macura je naglasila da nije uvek ekonomska zavisnost razlog zašto žrtve ne prijavljuju nasilje već i emotivni odnos.

"Ponašanje se pravda time da je ta osoba zaljubljena pa onda ljubomoru iskazuje na određeni način koji, međutim nije ni društveno prihvatljiv, a ni u skladu sa zakonom", rekla je Macura.

Istakla je da žrtve često ne prijavljuju nasilje jer brinu o tome šta će se dogoditi sa njihovom decom i zato ostaju u takvom odnosu misleći da na taj način čine deci dobro.

Istraživanjem su prikukupljani i podaci o poverenju u rad institucija, različitih državnih organa i nevladinih organizacija, čime je ustanovljeno da preko 60 odsto žena koje su doživele nasilje imaju poverenje u institucije.

Macura je istakla da je važno da svi zajedno čujemo žrtve nasilja kada se ohrabre da potraže pomoć i da je zadatak svih nas da na nasilje reagujemo.

"Razgovarala sam sa ministrom pravde o javnoj raspravi o izmenama Zakona o sprečavanju nasilja u porodici koja će biti otvorena na jesen, a moj zadatak će biti da razgovaram sa svim predstavnicima institucija sistema i da probamo da ponudimo ministarstvu pravde predloge", rekla je Macura.

Macura je istakla da u Srbiji ima 11 sigurnih kuća i da je u saradnji sa njima nedavno obeležen nacionalni dan sećanja na žrtve nasilja.

"To smo uradili u saradnji sa sigurnom kućom iz Niša koja osim podrške žrtvama nasilja, ima i različite mehanizme zaštite. Njihov pristup je inovativan jer pored aktivnosti koje imaju sve sigurne kuće u Srbiji, pružaju zaštitu deci koja su direktne ili indirektne žrtve nasilja", istakla je Macura.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija