Društvo

Izazovi maturanata: Kako fakulteti i srednje škole rešavaju probleme u pripremama za upis?

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

27/05/2025

-

21:00

veličina teksta

Aa Aa

Dok maturanti u Srbiji nadoknađuju propušteno gradivo i pripremaju se za upis na fakultete, još uvek nema preciznih informacija o tome kada će tačno i kako će prijemni ispiti za buduće brucoše da izgledaju, kao i da li će ih uopšte biti. Fakulteti o tome i dalje vode razgovore sa studentima i profesorima. I dok jedni kažu da postoje uslovi da se prijemni ispiti, ako do njih dođe, realizuju u julu, ministar prosvete Dejan Vuk Stanković poručuje da prijemnih ispita u junu sigurno neće biti, kao i da će brucoši moći da se upišu tek kada se okončaju procesi nadoknade nastave i ispitnih rokova koje fakulteti "duguju" studentima.

Naime, dekan Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Goran Roglić rekao je u ranijem razgovoru za Euronews Srbija da ne postoji objektivna prepreka da se upis sprovede, pod uslovom da nadležno ministarstvo dostavi neophodne kvote za budžetska mesta. 

Roglić je tada takođe napomenuo i da se prijemni ispiti neće moći organizovati u junu, jer srednjoškolci završavaju školsku godinu krajem tog meseca.   

“Realno je da učenici neće imati svedočanstva pre 5. jula. Naš plan je da u skladu s tim prilagodimo kalendar prijemnih ispita. Pokušavamo da uspostavimo kontakt sa gimnazijama i ostalim srednjim školama, kako bismo tačno znali kada završavaju nastavu i na osnovu toga ćemo napraviti plan,“ pojasnio je on tada.   

Takođe, prorektor za nastavu Univerziteta u Beogradu Dejan Filipović izjavio je prošle nedelje da nije nužno da se prvo nadoknadi nastava pa tek onda počne upis nove generacije studenata, jer je to na UB moguće već u julu. 

Međutim, ovim povodom oglasio se i ministar prosvete Dejan Vuk Stanković koji je naveo da je neophodno da se svi vrate na nastavu kako bi se omogućilo da se završi ova školska godina i upiše nova generacija studenata.  

Komentarišući izjavu prorektora Filipovića, Stanković je istakao da u Zakonu piše kako izgleda upis i kako se organizuje i naveo da nastava, ispiti i prelazak studenata iz jednu u drugu godinu nemaju alternativu. 

"Ne mogu da dođu novi studenti u status studenta prve godine dok ne vidimo ko će iz prve godine otići u drugu godinu. Hajde da se uozbiljimo", rekao je tada Stanković i dodao da je status mirovanja moguć samo kao pojedinačni status za nekog studenta, ali ne kao kolektivno mirovanje.  

Stanković je takođe naveo i da će se za oko 10 dana znati pravo stanje stvari po pitanju toga koji fakulteti su još u blokadi, a koji rade. 

Sagovornice Euronews Srbija kažu da nema sumnje da se maturanti u ovom trenutku suočavaju sa velikom neizvesnošću u vezi sa prijemnim ispitima, a nastavnicima i direktorima škola ostaje da se bore za balans između nastavnih obaveza i postizanja minimuma znanja koji će biti neophodan za nastavak obrazovanja. 

Navode i da je protekli period bio izazov za sve, ali da se on ne završava, jer je očigledno da je kraj ove školeke godine u magli.

Kakva je situacija u školama?

Fakultet za medije i komunikacije suočava se sa specifičnim izazovima zbog svog privatnog statusa. Prodekanka za studentska pitanja Fakulteta za medije i komunikacije Simona Žikić objašnjava za Euronews Srbija da privatni fakulteti, za razliku od državnih, ne mogu sebi da priušte gubitak akademske godine jer su finansirani putem školarina.  

“Ako ne isporučujemo uslugu, a nismo ispunili akademske obaveze, to znači da ne možemo da održimo našu instituciju, jer sve zavisi od prihoda koje ostvarujemo kroz školarine”, kaže Žikić. 

FMK je, kako ističe, morao da pronađe brzo rešenje i već je prešao na organizaciju ispitnih rokova.  

“Prvi ispitni rok smo organizovali u maju, iako smo ranije imali više rokova. To je bio izazov, jer moramo da poštujemo akademski kalendar, ali i da reagujemo na promene koje se brzo dešavaju,“ objašnjava ona. 

Kao je objasnila, privatni fakulteti, kao i mnoge druge institucije, našao se u situaciji gde su studenti početkom godine izražavali nezadovoljstvo putem blokada. Žikić smatra da je blokada bila legitiman izraz protesta, ali i da je komunikacija sa studentima bila ključna da se proces nastave ne zaustavi. 

Razgovarali smo sa studentima, objašnjavali im situaciju i na kraju su svi prihvatili da nastava mora da nastavi, jer su imali odgovornost prema svojoj budućnosti,“ kaže ona. 

Euronews

 

Iako se blokade na fakultetima obično ne priznaju kao produktivna rešenja, Žikić je naglasila da su oni u privatnim ustanovama morali da balansiraju između studentskog nezadovoljstva i akademskih obaveza.  

"Bilo je teško, ali prilagodljivost privatnih fakulteta pokazala se kao prednost u ovoj situaciji", dodala je. 

Što se tiče srednjih škola, direktorka Devete beogradske gimnazije Tatjana Šuković objašnjava da je i ova školska godina za srednjoškolce, pa i za njihove učenike i više nego izazovna. 

Kaže i da pitanje prijemnih ispita ostaje otvoreno, jer se prijemni ispiti obično održavaju krajem juna, ali navodi da je sada sve u magli. 

Mi ih pripremamo na najbolji mogući način, ali kako će sve to izgledati, još uvek ne možemo da znamo. Već sada se suočavamo sa pomeranjima ispitnih rokova na svim nivoima obrazovanja“, rekla je ona. 

Izazovi maturanata, nastavnika i fakulteta u Srbiji 

Kako bi se nadoknadilo propušteno gradivo, mnoge obrazovne ustanove, uključujući i Fakultet za medije i komunikacije (FMK), ponovo su uvele nastavu uživo. Žikić kaže da je prethodni period bio vrlo izazovan, ali da su u martu počeli da rade sa studentima i organizuju ispitne rokove. 

“U martu smo već počeli sa različitim aktivnostima, jer smo shvatili da godina ne može biti izgubljena. Krenuli smo sa online konsultacijama, potom sa online nastavom, i tek onda se prešlo na nastavu uživo“, izjavila je Žikić. 

Iako se situacija u zemlji postepeno stabilizuje, ona se slaže da je previše neizvesnosti vezano za prijemne ispite.  

"Za sada je teško predvideti šta će se tačno dešavati sa prijemnim ispitima, ali svi fakulteti rade na tome da nađu adekvatna rešenja," dodala je Žikić. 

Šuković, roditelji maturanata su manje angažovani u ovoj fazi nego što je to bio slučaj pre nekoliko godina.  

Euronews

 

“Maturanti su sada već punoletni i sami donose odluke o budućim studijama. Roditelji više ne ulaze u te odluke, osim što žele da njihova deca uspešno završe školu i da se upišu na fakultet,“ dodala je ona. 

Ipak, Tatjana priznaje da je tokom poslednjih meseci bilo mnogo nesigurnosti među učenicima, kao i među roditeljima koji su se ponekad, kako dodaje, mešali u obrazovni proces.  

“Mnogi su pokušavali da kontrolišu način nastave i kako će biti ocenjeni, što je izazvalo napetost u kolektivu. Pokušali smo da pronađemo balans, da ne remetimo normalan rad škole, ali da pružimo priliku deci da se izraze“, objašnjava ona. 

Kompletno gostovanje i detaljnije o ovoj temi pogledajte u videu koji se nalazi iznad teksta.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija