Roglić o upisu novih studenata: Beogradski univerzitet spreman za brucoše, čekamo da Ministarstvo pošalje kvote
Komentari22/05/2025
-16:17
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da zbog višemesečne blokade i činjenice da se na fakultetima i školama nije odvijao nastavni proces, upis nove generacije u visokoškolskim ustanovama nije moguće obaviti u junu, jer prijemni ispiti slede po okončanju nastave u tekućoj školskoj godini.
Međutim, dekan Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Goran Roglić rekao je za Euronews Srbija da je Univerzitet spreman u potpunosti da sprovede upis nove generacije, tako da, kako kaže, odgovornost za to je na Ministarstvu prosvete.
Kako je objasnio, ne postoji objektivna prepreka da se upis sprovede, pod uslovom da nadležno ministarstvo dostavi neophodne kvote za budžetska mesta.
“Ministar, kao neko ko radi na fakultetu, bi trebalo da zna da mi upis sprovodimo u junu, odnosno julu mesecu, a da postoje takođe septembarski i oktobarski, odnosno avgustovski i septembarski rokovi koji se odvijaju nakon upisa. Tako da ja i u ovoj situaciji ne vidim nijedan razlog iz kog bi se sprečavao upis na Beogradskom univerzitetu”, rekao je Roglić.
On je takođe ukazao i na nejednaku praksu u sistemu visokog obrazovanja kada su u pitanju Univerziteti u Novom Sadu i Beogradu.
Tanjug/Dimitrije Goll
“Važno je da kažem da je novosadski univerzitet dobio kvote od njihovog pokrajinskog sekretara za obrazovanje, pri čemu je novosadski univerzitet i dalje u vrlo sličnoj situaciji kao beogradski i nije mi jasno iz kog razloga se pravi razlika između njih”, rekao je.
Kako kaže, što se Beogradskog univerziteta tiče, Beogradski univerzitet je u potpunosti spreman da sprovede upis nove generacije studenata, tako da je kompletna odgovornost za upis nove generacije studenata na Ministarstvu prosvete.
“Sutra će biti organizovan sastanak svih prodekana za nastavu na kome će se detaljno razmotriti i mi ćemo izaći sa predlogom kalendara upisa”, dodao je.
Kada bi upis mogao da se realizuje?
Roglić napominje da se prijemni ispiti neće moći organizovati u junu, jer srednjoškolci završavaju školsku godinu krajem tog meseca.
“Realno je da učenici neće imati svedočanstva pre 5. jula. Naš plan je da u skladu s tim prilagodimo kalendar prijemnih ispita. Pokušavamo da uspostavimo kontakt sa gimnazijama i ostalim srednjim školama, kako bismo tačno znali kada završavaju nastavu i na osnovu toga ćemo napraviti plan,“ pojasnio je.
Jedan od ključnih problema, prema rečima Roglića, jeste to što Ministarstvo još uvek nije dostavilo kvote za broj budžetskih studenata, što sprečava tehnički početak upisa.
“Kompletna odgovornost za upis nove generacije studenata je na Ministarstvu prosvete. Beogradski univerzitet svake godine upiše oko 15.000 brucoša. Ako se taj broj preskoči, posledice bi bile ozbiljne i dugoročne, a to je problem koji mora rešavati ministarstvo,“ upozorio je.
Govoreći o predloženom rešenju za nastavak nastave i završetak akademske godine, Roglić je rekao da Univerzitet u Beogradu pokušava da pronađe kompromis sa studentima koji su u blokadi.
“U dokumentu koji smo predstavili studentima jasno stoji da želimo da omogućimo nastavak nastave uz poštovanje prava studenata na protest. Imali smo dva sastanka sa predstavnicima studenata, na kojima su učestvovali i rektorski kolegijum i svi dekani. Beogradski univerzitet je pod ozbiljnim pritiscima – finansijskim, ali i pravnim – jer su u igri i promene zakona i blokade fakultetskih računa,“ naveo je Roglić.
On je izrazio nadu da će zajednički, sa studentima i ministarstvom, uspeti da pronađu najbolje moguće rešenje za trenutnu krizu.
Šta je prethodno rekao minitar prosvete?
Podsetimo, ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je juče za Tanjug da je u skladu sa zakonom i autonomijom univerziteta koju zakon garantuje, organizacija nastave, prijemnih ispita, upisa i početka sledeće školske godine u isključivoj nadležnosti visokoškolskih ustanova.
Kako je rekao, novi brucoši mogu se upisati tek kada se završi proces nadoknade nastave i ispitni rokovi koje visokoškolske ustanove duguju studentima.
"Izvesno je da će doći do promena univerzitetskog kalendara. Postoje planovi nadoknade koje su predložili profesori fakulteta, a koji podrazumevaju nadoknadu u rasponu od 10 do 24 nedelje. Ministarstvo i Vlada Srbije prihvatiće sve predloge univerzitetskih vlasti u pogledu promene kalendara, jer želimo deci i njihovim roditeljima omogućiti normalno studiranje. Međutim, fakulteti i univerziteti prethodno moraju ispuniti svoju dužnost, a to su nastava, ispiti, predavanja, vežbe, konsultacije i slično. Nedopustivo je da ovu generaciju lišimo mogućnosti da uče i steknu znanje samo da bi fakulteti upisali novu generaciju", naveo je ministar.
Tanjug/Jadranka Ilić
Stanković je rekao da Vlada Srbije održava dijalog s rektorima u cilju normalizacije situacije, kako studenti ne bi izgubili godinu, i naglasio da je zadatak ministarstva da obezbedi infrastrukturne uslove i pretpostavke, kao i neophodna sredstva za organizaciju nastave.
"Država je obezbedila zgrade i laboratorije, a sredstva za stalne i ostale materijalne troškove, kao i za plate zaposlenih, obezbeđena su budžetom Republike Srbije za 2025. godinu. Prenos ovih sredstava visokoškolskim ustanovama zavisi od realizacije nastave", rekao je Stanković.
Ministar je poručio da je za sve u društvu, pre svega za studente, ali i za nastavnike, važno da se obnovi nastavni proces.
"Ključna poruka koju želim da pošaljem jeste: đaci u škole, studenti u amfiteatre, profesori za katedre. Politika na stranu, kad joj dođe vreme i u slobodno vreme, kada se završi posao u obrazovnoj ustanovi", rekao je ministar Stanković.
Ocenio je da sve što se dešavalo u prethodnom periodu ima svoju cenu, a da je ulog opstanak visokog školstva u Srbiji.
Komentari (0)