Lažni nalozi i hakovanje: Posle slučaja sa Dačićem, iz MUP-a savetuju kako najbolje zaštititi profile na mrežama
Komentari12/07/2025
-14:59
Lažni nalozi i hakovanje naloga na društvenim mrežama i aplikacijama za dopisivanje nisu novina. Pre nekoliko dana Ministarstvo unutrašnjih poslova obavestilo je javnost da je na aplikaciji Telegram napravljen lažni nalog ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, ali i još nekih funkcionera. Euronews Srbija je u MUP-u proveravao na koji način možemo da zaštitimo svoje profile na aplikacijama za dopisivanje i šta bi trebalo da uradimo ukoliko se nađemo u sličnoj situaciji.
Konkretno, kada je reč o slučaju ministra Dačića, Nikola Čučilović, zamenik načelnika Uprave za tehniku u Ministarstvu unutrašnjih poslova, kaže da je ustanovljeno da se radi o broju telefona američkog telekom operatera i ustanovljeno je da je taj broj telefona već u prošlosti korišćen za iste ili slične prevare.
"Dalja istraga je u toku i policijski službenici Uprave za tehniku, putem operativnog rada i međunarodne saradnje utvrđuju sve okolnosti ovog događaja", rekao je on za Euronews Srbija.
Kako je dodao, jako je teško zaštititi se od konkretne situacije jer je nekome dovoljno da uzme jednu našu fotografiju, da zna naše ime i da tako kreira lažni nalog.
"Građani treba da budu obazrivi koje fotografije i koje informacije generalno dele na internetu. Ako govorimo o profilima na društvenim mrežama, ti profili treba da budu zaključani samo za njihove prijatelje, a među prijateljima treba da budu ljudi koje zapravo poznaju samo u realnom životu. A ako se to desi građaninu, radi se eventualno o izvršenju krivičnog dela, neovlašćeno objavljivanje tuđeg spisa, portreta ili snimka i to delo se goni po privatnoj tužbi, tako da bi građanin u konkretnom slučaju bio upućen da podnese tužbu u nadležnom sudu", navodi Čučilović.
Kako ističe, građani greše često kada je reč o društvenim mrežama jer obično ne zaštiti adekvatno svoj profil i ostavi ga vidljivim svima.
"Ili imamo brojne prijatelje među kojima ne poznaje većinu tih ljudi, to je jedna od grešaka, a i što se tiče broja kreditne kartice - to je podatak koji treba najpažljivije deliti na internetu i posebno voditi računa gde ostavljamo broj platne kartice koji je jako, jako često zloupotrebljavan u različitim prevarama koje imamo prilike da vidimo na internetu", rekao je on.
Posebne aplikacije koja bi zaštitila korisnike nema, a Čučilović kaže da je važna i bezbednosna kultura i apeluje na ljude da budu obazrivi.
"Paziti gde se ostavljaju podaci, kako se dele, koje prijatelje imamo, zaključati profil, voditi računa o različitim prevarama. Imali smo prilike da u poslednje vreme vidimo različite tipove fišing prevara, da građanima stigne poruka, investicione prevare, da se pozivaju na određeno investiranje, romantičarske, da se naše starije sugrađanke kontaktiraju od strane navodno američkih generala, nekih lekara, pripadnika mirovnih misija i tako dalje. Prosto biti obazriv, voditi se jednom zdravom logikom, ako je nešto suviše dobro da bi bilo istinito, verovatno i nije. I, kažem još jednom, voditi računa gde ostavljamo i kako delimo svoje lične podatke", naglasio je on.

Euronews
Podsetimo, Ministarstvo unutrašnjih poslova obavestilo je javnost da je na aplikaciji Telegram otvoren lažni nalog na ime Ivica Dačić, ministra unutrašnjih poslova, sa broja +18459725594.
Takođe je otvoreno i više drugih lažnih naloga sa imenom Ivice Dačića, što je prethodnih dana urađeno sa imenima više funkcionera i javnih ličnosti.
Kako je navedeno, od nadležnih organa Sjedinjenih Američkih Država, biće zatražena informacija o vlasniku datog broja telefona.
Komentari (0)