Društvo

Katastrofalni požari kod Prokuplja: Izgorelo više od 60 kuća, vanredno stanje i dalje na snazi

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

14/07/2025

-

20:33

veličina teksta

Aa Aa

Sedam dana nakon što su veliki požari poharali Toplički okrug, ostavljajući za sobom pustoš, pepeo i neizvesnost, situacija u Prokuplju se polako stabilizuje, ali vanredna situacija i dalje je na snazi, dok komisija uveliko popisuje materijalnu štetu. Samo u jednom danu, u Srbiji je zabeleženo 620 požara, a najteže je pogođena upravo opština Prokuplje, gde je izgorelo više od 1.200 hektara zemljišta. 

Gradonačelnik Prokuplja Miroslav Antović, u razgovoru za Euronews Srbija, kaže da su svi veći požari lokalizovani, ali da nadležni i dalje dežuraju na terenu jer vremenske prognoze ne idu u prilog pogođenim mestima. 

“Nažalost, proglašena je vanredna situacija koja je i dalje na snazi. Ono što mogu da kažem jeste da su svi lokalni požari lokalizovani, ali ekipe sektora za vanredne situacije i dalje dežuraju, jer su najavljene visoke temperature”, rekao je Antović. 

Kako je objasnio, požari su zahvatili desetak sela u okolini Prokuplja. Prema podacima gradskog štaba, izgorelo je više od 60 stambenih objekata. Desetak porodica koje su tu stalno živele ostalo je bez krova nad glavom, ali kako dodaje Antović, to je bila njihova odluka. 

Oformili smo prihvatni situacioni centar za one koji žele da pruže pomoć i za one kojima je pomoć potrebna. Međutim, većina meštana je odlučila da ostane kod rodbine u blizini svojih kuća – verovatno iz potrebe da ostanu blizu svojih ognjišta“, objasnio je on. 

Euronews

Miroslav Antović

Iako su brojni resursi usmereni na gašenje požara, problemi sa infrastrukturom dodatno su otežali situaciju. 

“To su mesta gde tokom leta dolazi do velikih suša. Komunalne službe su neprekidno na terenu i vodu dopremaju cisternama. Vodosnabdevanje je trenutno stabilno”,  rekao je on. 

Brza reakcija – ključ smanjenja štete 

Lokalna samouprava, zajedno sa svim gradskim i državnim institucijama, reagovala je brzo. Antović naglašava i da su uz vatrogasce, vojsku i policiju, ključnu ulogu odigrali i sami meštani. 

“Da nije bilo njihove organizacije i mehanizacije, posledice bi bile znatno gore. Hvala svima koji su delovali pravovremeno“, dodaje Antović. 

Pomoć države je, kako kaže, stigla odmah. Formirane su komisije za procenu štete, a isplate građanima očekuju se uskoro. 

Očekujemo da će do kraja nedelje krenuti isplata pomoći. Vlada Republike Srbije i nadležna ministarstva brzo su reagovala i već su opredeljena finansijska sredstva”, navodi on. 

FoNet/Tanja Neikov

 

Na pitanje da li su uočeni eventualni propusti, gradonačelnik kaže da za detaljne analize nije bilo vremena, ali da će se time svakako baviti čim se situacija smiri. 

Verujemo da je uzrok požara ljudski faktor. Već ranije smo apelovali na građane da ne pale rastinje. U narednom periodu pojačaćemo inspekcijski nadzor, a u rad ćemo više uključiti i mesne zajednice”, naglasio je on. 

Posebno će se raditi, dodaje, na edukaciji i preventivnim merama, kako se ovakva katastrofa ne bi ponovila, posebno u ruralnim sredinama koje su bile najugroženije

Kako kaže, meštani koji su izgubili sve, najviše izražavaju potrebu za građevinskim materijalom. 

“Hrane i vode ima dovoljno. Ljudi sada najviše traže materijal da obnove štale, pomoćne objekte, kuće. To im je trenutno najpotrebnije”, zaključuje Antović. 

Komentari (0)

Srbija