Prilagođeni časovi, online nastava i praktične vežbe za studente - kako izgledaju predavanja na fakultetima?
Komentari18/07/2025
-16:50
Nakon što je Nacionalno telo za akreditaciju nekim fakultetima u Novom Sadu, Beogradu i Nišu odobrilo zahteve da izvode nastavu na daljinu, studenti su dobili mogućnost da prisustvuju predavanjima. Ipak, na svakom od fakulteta na drugačiji način, u skladu sa tim šta nauka koju izučavaju zahteva, kao i uzimajući u obzir koliko je do ulaska u blokadu gradiva već pređeno.
Nemanja Jovanović je student veterinarske medicine, gde je odnedavno ponovo počela nastava. Objašnjava kako ona izgleda – profesori ostavljaju materijale na internet platformu i drže konsultativna predavanja na fakultetu. Praktični deo nastave se ne održava.
"Sigurno je da će kolegama faliti praktičan deo nastave. Naročito starijim godinama, jer smo tu prešli neke fundamentalne predmete kao što su učenje i rad u laboratoriji“, kaže.
Na Fizičkom fakultetu, koji je tek izašao iz blokade, računske vežbe se izvode uz pomoć elektronske table, mnogi kursevi se i snimaju, pa ih studenti koji se nisu na vreme priključili, mogu naknadno preslušati.
Dekan Voja Radovanović kaže da se drži više časova nego što je po rasporedu, kako bi se što više gradiva prešlo.
"Ono što je najvažnije će se sigurno preći, ali ja mislim i više od toga. Mi smo odvojili dve nedelje gde će studenti raditi te eksperimentalne vežbe, a onda računske vežbe i teoriju držimo u drugom periodu“, kaže on.
Za neke fakultete, nastava se već privodi kraju. Tako studenti Ekonomskog fakulteta, koji su zimski semestar odslušali pre početka blokada, predavanja iz letnjeg imaju još ove nedelje, nakon čega ih očekuje kratak letnji raspust i ispiti. Profesor ovog fakulteta Veljko Mijušković kaže da studenti rado slušaju nastavu.
"Interesovanje studenata je bilo prilično veliko, mislim da je tri četvrtine bilo aktivno. Ne očekujem posebnu razliku u nivou kvaliteta i njihovog znanja“, kaže.
Budućim brucošima, za koje se, prema najavama Univerziteta u Beogradu, prvi upisni rok planira od 21. jula do 8. avgusta, dekani poručuju da je velika šansa da se nastava za sledeću školsku godinu normalizuje.
"Smatram da moramo da obezbedimo narednu školsku godinu, da nastava i vežbe idu uživo. Nadam se da će to biti i velika je verovatnoća“, kaže Radovanović.
Ono u čemu se slažu i profesori i studenti sa kojima smo razgovarali jeste da princip rada podseća na onaj iz perioda korone, kao i da je u nadoknadu nastave uložen veliki napor i nastavnog kadra i studenata kako bi se što bolje pripremili za ispite koji slede.
Komentari (0)