Društvo

Zašto rešenje o penziji nekad kasni i do tri puta duže od zakonskog roka i ko je najugroženiji?

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

26/07/2025

-

19:21

veličina teksta

Aa Aa

Na penziju se čeka čitav radni vek, međutim neki čak i kada ispune uslove, moraju još malo da sačekaju. To "malo" može biti čak i tri puta duže nego što zakon predviđa, a propis kaže, ne bi trebalo duže od dva meseca. Nije ni mali broj onih koji čekaju, čak 10 odsto budućih korisnika penzije upadne u finansijski vakuum - nema plate, a ni penzije.

U Srbiji se obično za nju radi između 35 i 40 godina, međutim, posle radnog veka, novopečeni penzioner na svoju prvu penziju čeka nekada i duže od pet meseci, iako je Zakonski rok za dostavljanje rešenja podnosiocu zahteva svega dva meseca.

Najviše čekaju oni koji imaju radni staž iz drugih republika, dakle mešani staž... Najteže je onome ko je bez primanja. Nema platu, pa posle nema ni penziju. Na rukovodstvu fonda PIO je da iznađe rešenje, da se izrade i dostave rešenja u najkraćem roku. Situacija je loša i onima koji su radili u nekim slabim firmama, koje im nisu dale ni otpremninu", rekao je za Euronews Srbija Miloš Grabundžija iz Sindikata penzionera Srbije "Nezavisnost.

A slovo zakona kaže da je poslodavac dužan da zaposlenom koji izlazi u penziju obezbedi otpremninu u visini od dve prosečne plate, što iznosi 218.544 dinara. Kao razloge za kašnjenje rešenja u Sindikatu navode sporost administracije, ali i nedovoljno zaposlenih koji mogu obraditi zahteve. Iz PIO Fonda pak nagoveštavaju da 90 odsto rešenja stiže u zakonskom roku, a da kasne isključivo kada podaci o radniku nisu kompletni.

"Do nekompletnosti podataka može doći iz više razloga, a među najvažnijima su neuplaćeni doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje, nedostavljanje dokaza o uplaćenim doprinosima od strane poslodavca u Fond PIO, nepostojanje pravne i finansijske dokumentacije o radnom angažovanju lica i pribavljanje dokaza o radnom angažovanju lica koja su radila van područja Republike Srbije, odnosno za lica koja osim domaćeg imaju i inostrani staž osiguranja", naveli su u PIo Fondu za Euronews Srbija.

Advokati navode da onaj ko čeka rešenje za penziju može da podnese žalbu odmah po isteku zakonskog roka od dva meseca. Međutim, praksa pokazuje, da to ne ubrzava put rešenja do penzionera.

"Postupak po žalbi traje izvesno vreme dok organ ne uzme u rad taj predmet, može da se desi i da ga ne uzme odmah i da i da isto tako ne odluči po zahtevu i onda može da dođe do produženja roka. jasno je da to nije efikasan mehanizam i u praksi će najčešće u tom periodu može doneti prvostepeno rešenje", rekla je Jelena Đukanović, advokat.

Savet stručnjaka za radno pravo budućim penzionerima je da pre odlaska u penziju provere svoj status u PIO Fondu i da utvrde da li je staž povezan, a dokumentacija jasna. Jer, kada je zahtev kompletan, proces odlučivanja i donošenja rešenja je znatno brži. 

Komentari (0)

Srbija