Društvo

Matica Srpska otkazala koncert Katarine Jovanović: Predsednik Stanić objašnjava zašto je "govor mržnje nepoželjan“

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

04/04/2026

-

10:11

veličina teksta

Aa Aa

Nakon što se u javnosti pojavio snimak operske pevačice Katarine Jovanović kako, na protestu ispred Rektorata u Beogradu, peva pogrdnu pesmu na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Matica srpska joj je otkazala prethodno zakazan koncert. U saopštenju Matice srpske navedeno je da je razlog otkazivanja učešće Katarine Jovanović "u uzavreloj dnevno-političkoj ostrašćenosti" i "uličnom performansu u kojem je pevala pesmu izrazito infektivnog sadržaja sa stavovima i ocenama koji podležu ozbiljnim proverama, uključujući i mogućnost sankcija".

Ova odluka pokrenula je diskusiju o tome da li je reč o otkazivanju ili zabrani, te da li se time jedna od najznamenitijih srpskih kulturnih institucija štiti od politizacije ili se, naprotiv, i sama politizuje. O tome je za jutarnji program Euronews-a govorio predsednik Matice srpske, Dragan Stanić.

Zaštita institucije od govora mržnje

Dragan Stanić je istakao da je odluka Matice srpske prvenstveno motivisana željom da se institucija zaštiti od onoga što se smatra nepoželjnim.

"U Matici srpskoj je apsolutno nepoželjan bilo kakav, mogu otvoreno to da kažem, govor mržnje", izjavio je Stanić. On je dodao da takav govor smatra proizvodom političke ostrašćenosti, gde pojedinci "gube sve kompase". Objasnio je da Matica srpska, kao ustanova koja okuplja ljude različitih pogleda na svet i političkih stavova, mora da obezbedi tolerantni zajednički život i saradnju na polju nauke, umetnosti i kulture.

Stanić je podvukao da bi dozvoljavanje javnih nastupa osobama koje koriste govor mržnje rizikovalo "da sami produkujemo situacije kojima smo do sada bili izloženi samo zato što je neko spolja to pokušao da ubaci u Maticu srpsku". Kao primere ranijih incidenata naveo je prekid Svetosavske svečanosti od strane mladih ljudi, kao i svečanu akademiju održanu u Srpskom narodnom pozorištu 6. februara ove godine, koja je bila "praktično pod opsadnim stanjem" zbog agresivne grupe.

Odloženo do "srećnijeg trenutka“

Predsednik Matice srpske objasnio je da je odluka o otkazivanju koncerta zapravo iznuđeno rešenje. "Mi taj koncert odložimo do nekog srećnijeg trenutka kada će ličnost koja dolazi pokazati zaista da ne koristi više jezik mržnje. Mi želimo da jezik mržnje izbacimo prosto iz svake komunikacije, a ako ne možemo na društvenom planu da uradimo, onda makar možemo u kući u kojoj smo mi domaćini", naglasio je Stanić.

Odgovarajući na tvrdnju gospođe Jovanović da nije reč o mržnji već o pesmi koju vladajuće strukture ne razumeju, Stanić je rekao da Matica ne ulazi u motive, već da "taj fenomen jednostavno ne žele u Matici srpskoj". Dodao je da će se mogućnost buduće saradnje razmotriti "kad se jasno manifestuje potreba ljudi da takve oblike govora pretoče u građanski uredan način komunikacije".

Autonomija i poziv na konsenzus

Stanić je istakao da je odluka o otkazivanju koncerta doneta jednoglasno i temeljno, te da saopštenje ne odražava "niti pro-partijske" stavove. Naglasio je da Matica srpska ima dokazanu autonomiju i da nije pod pritiskom vladajućih struktura.

Drugi deo saopštenja Matice srpske, kako je objasnio Stanić, fokusiran je na poziv za uspostavljanje građanski uređenog stanja u kojem se problemi mogu rešavati "na osnovu opšteg društvenog konsenzusa". Upozorio je da "zakopavanje u rovovima neće doneti ništa dobro" i da je to put koji vodi ka "radikalnijem nasilju i većim deformacijama u našem društvu".

"Moramo se vratiti građanskom društvu, moramo se demokratskom poretku vratiti, moramo se vratiti odgovornom kazivanju o svim problemima koji nas tište i onda stvaranje zaista jednog konsenzusa oko toga kako te probleme da rešimo", zaključio je Dragan Stanić, dodajući da nema drugog puta osim mirnog i promišljenog dijaloga.

Komentari (0)

Srbija