Društvo

Kako preživeti tropske dane? Doktor Matić otkriva: Koja je najveća zabluda o rashlađivanju i recept za hidrataciju

Komentari
Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Letnji period i visoke temperature često nas dovode do osećaja iscrpljenosti i gubitka energije. Stručnjak za ishranu, profesor dr Momčilo Matić, objašnjava zašto naš organizam teško reaguje na toplotne talase i kako pravilnom ishranom možemo sačuvati zdravlje.

Kako ističe dr Matić, glavni "krivac" za loše osećanje tokom vrućina je naš mozak, koji ne podnosi visoke temperature i aktivira hipotalamus kako bi stabilizovao stanje u organizmu.

"Naše mitohondrije, centrale energije u ćelijama, moraju dobiti pravo gorivo. Ako nema dovoljno kiseonika i glukoze, osećamo vrtoglavicu, slabost i izmaglicu. Rafinisani šećeri su prava napast za naš organizam – oni kradu minerale poput magnezijuma i kalcijuma, podstiču upale i stvaraju kisele reakcije“, upozorava profesor Matić.

Najbolja hrana za visoke temperature

Doktor savetuje promenu režima ishrane, ističući da nam tokom leta nisu potrebni teški obroci, jer sama toplota pruža određenu energiju.

Euronews Srbija

 

"Najbolja hrana sada je voće, povrće i orašasti plodovi. Bobičasto voće – borovnice, maline, kupine, višnje i trešnje – bogato je vlaknima, vodom i antioksidansima. Vlakna sprečavaju nagli skok insulina, što je ključno za izbegavanje insulinske rezistencije“, kaže dr Matić.

On dodaje da bi večere trebalo da budu lagane i da se izbegava slatkiše pre spavanja, jer oni remete cirkadijalni ritam i lučenje melatonina.

"Jelo ni hladno ni vrelo"

Jedna od najčešćih grešaka koju pravimo, prema rečima dr Matića, jeste konzumiranje previše hladnih napitaka i jela.

"To je zabluda. Kada unesemo nešto veoma hladno, naš želudac troši ogromnu količinu energije da to zagreje na 37 stepeni, a pritom oštećujemo sluzokožu digestivnog trakta. Treba jesti jelo koje nije ni hladno ni vrelo. Takođe, ključna stvar je čista voda – treba je piti tokom celog dana, ali ne posle obroka, jer se tako razređuju enzimi za varenje“, objašnjava stručnjak.

Kada je reč o kafi, dr Matić ističe da je ona diuretik i da njeno konzumiranje odmah nakon buđenja dodatno dehidrira organizam koji je već izgubio tečnost tokom noći.

Euronews Srbija

 

"Ako već želite da popijete kafu, prvo popijte čašu vode. Kafa oštećuje sluzokožu želuca i smanjuje nivo GABA kiseline koja nam daje opuštenost. Ko uživa u ritualu, neka je pije, ali voda je apsolutni prioritet“, savetuje dr Matić.

Profesor Matić posebno naglašava važnost higijene hrane u letnjim mesecima, jer su stomačni virusi i bakterijske infekcije poput listerije česta pojava zbog visokih temperatura.

"Važno je dobro prati ruke i svaku voćku i povrće. Uz pravilnu hidrataciju i izbor namirnica, leto može biti savršena prilika za blagu detoksikaciju i održavanje idealne telesne težine. Na kraju, ne zaboravite da toplota podstiče oksitocin – hormon bliskosti. Budite nežni, mazite decu, volite svoje partnere, jer je to najlepši osećaj koji možemo imati", zaključuje dr Matić.

Kompletan razgovor na temu ishrane i vrućina pogledajte u snimku na vrhu teksta

Komentari (0)

Srbija