Društvo

Eparhija raško-prizrenska: Sprovesti odluku suda o imovini Visokih Dečana

Komentari

Autor: Tanjug

06/02/2022

-

16:52

Eparhija raško-prizrenska: Sprovesti odluku suda o imovini Visokih Dečana
Eparhija raško-prizrenska: Sprovesti odluku suda o imovini Visokih Dečana - Copyright Tanjug/Zoran Žestić

veličina teksta

Aa Aa

Eparhija raško prizrenska SPC izrazila je danas zabrinutost zbog kampanje najviših lokalnih političkih predstavnika u Prištini protiv sprovođenja sudske presude u slučaju manastira Visoki Dečani i ističe da je neophodno pronaći dugoročna rešenja kojim bi se sprečila diskriminacija SPC i njene imovine na KiM.

Eparhija ističe da je "sprovođenje odluke suda nužan uslov kako bi se pokazalo da dijalog ne bi bio samo predstava za kamere i strane zvaničnike i da postoji spremnost da se zaustavi sistematska kampanja diskriminacije i otvorenog neprijateljstva prema SPC".

"Sa velikom zabrinutošću SPC već nekoliko meseci prati izjave koje dolaze od strane najviših lokalnih političkih predstavnika u Prištini, a koje se tiču statusa zemlje manastira Visoki Dečani i drugih sudskih sporova oko naše imovine, u koje smo uvučeni bez svoje volje. Ovoga puta, neistine su izrečene sa najvišeg mesta, od strane Aljbina Kurtija, premijera privremenih vlasti u Prištini", navodi se u saopštenju Eparhije raško-prizrenske.

Nepoštovanje presude je presedan u regionu

Eparhija podseća da su se, samo u decembru, o ovom pitanju oglašavali predsednik skupštine u Prištini Gljauk Konjufca, više ministara, ali i lider ABK Ramuš Haradinaj i predstavnici opštine Dečani.

Podrivanje sudskih presuda u javnosti od strane političara u ovom slučaju je bez presedana u širem regionu, ističe Eparhija.

U saopštenju Eparhija ocenjuje da je jedini smisao u obraćanju svih političara da za SPC na prostoru Kosova ne važe bilo kakvi zakoni ili sudske odluke.

Podseća se da je jedan od zvaničnika rekao da bi sprovođenje odluke suda izazvalo "lančanu reakciju gde bi moralo da se popušta Crkvi i po drugim pitanjima".

"Ovo znači da su prava SPC na ovom području stvar nečije dobre volje, a ne sistema koji bi morao da bude temelj svakog društva i da deluje isto prema svima, što je, uostalom više puta istaknuto od najviših međunarodnih predstavnika koji su apelovali na poštovanje zakona i sudskih odluka", podvlači Eparhija.

Postupak trajao 16 godina

U saopšenju se podseća da je sudski postupak trajao 16 godina pred kosovskim sudovima i da je za vreme tog postupka manastir Visoki Dečani trpeo ne samo pretnje, nego i fizičke i oružane napade, organizovane proteste, pokušaje blokiranja pristupa manastiru.

Ističe se da je klevetnička kampanja koja je sprovođena protiv SPC i samog manastira nešto što ne bi moglo da se uporedi sa bilo kakvom propagandom nakon Drugog svetskog rata.

"Za vreme tog postupka, svako pravno pitanje je detaljno obrađeno, pred svim sudskim instancama, sam postupak su sve vreme pratili i međunarodni predstavnici na ovom prostoru i njihovi pravni timovi. Verujemo da ne postoji postupak od 2.000 godine koji je toliko praćen i koji se ovoliko politizuje, ne od strane crkve, već od strane lokalnih institucija", navodi se u saopštenju.

Eparhija ističe da i nakon postupka lokalne institucije odbijaju da sprovedu presudu u katastru već skoro šest godina i pored ogromnih nastojanja da se odluka Ustavnog suda izvrši, jer je po svojoj prirodi konačna i neopoziva.

Teško do dijaloga

Eparhija naglašava da ovakvo postupanje nije samo odraz stanja u kom se nalaze kosovske institucije, već i otvorene diskriminacije prema SPC.

SPC istice da, iako lokalne institucije pozivaju na dijalog, on nije moguć sa nekim ko na svakom koraku pokazuje otvorenu etničku i versku diskriminaciju i nespremnost da poštuje sopstvene zakone.

Istovremeno se ukazuje da postoji još čitav niz otvorenih pitanja i neispunjenih obaveza koje je Priština preuzela, te da je rešavanje ovog pitanja minimum od koga bi moralo da se krene dalje.

Takođe Eparhija naglašava da uporno tretiranje u javnosti SPC kao političke institucije ili nekoga preko koga se pravi politički uticaj, zašta nema osnove, pokazuje suštinsko nerazumevanje koncepta slobode i ravnopravnosti verskih institucija u savremenom demokratskom društvu.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija