Društvo

Školska godina počinje bez maski: Šta predviđa detaljno uputstvo za slučaj da neko dete pokaže simptome kovida

Komentari

Autor: Slavica Tuvić

19/08/2022

-

19:59

Školska godina počinje bez maski: Šta predviđa detaljno uputstvo za slučaj da neko dete pokaže simptome kovida
Školska godina počinje bez maski: Šta predviđa detaljno uputstvo za slučaj da neko dete pokaže simptome kovida - Copyright Tanjug/Miloš Milivojević

veličina teksta

Aa Aa

Epidemija virusa korona neće uticati na početak školske godine. Nastava u svim osnovnim i srednjim školama krenuće kako je planirano 1. seprembra, odeljenja se neće deliti, a đaci i nastavnici neće morati da nose maske. Dozvoljeno je da se organizuju izleti, ekskurzije, nastava u prirodi.

Tu odluku doneo je Tima za škole nakon što je na jučerašnjem sastanku detaljno analizirana aktuelna epidemiološka situacija.

U obaveštenju osnovnim i srednjim školama navedeno je da Tim za škole apeluje na učenike, zaposlene, kao i na roditelje da u slučaju pojave povišene temperature, malaksalosti, kašlja ne dolaze u školu.

Preporučuje se svima da dosledno primenjuju propisane opšte mere i mere lične zaštite od infekcije kako u školi, tako i van nje.

"Posebno se preporučuje osetljivim osobama sa povećanim rizikom od težih formi bolesti primena zaštitne maske u situacijama masovnih okupljanja u zatvorenom prostoru bez mogućeg održavanja rastojanja (javni prevoz, školske priredbe)", navedeno je u obaveštenju namenjenom školama koje je Ministarstvo prosvete objavilo na svom sajtu.

Uputstva za škole

Uprava škole i nastavnici dobili su jasna uputstva da ukoliko se tokom boravka u školi kod učenika pojave simptomi bolesti koji mogu ukazati na COVID - 19, odmah o tome obaveste roditelja (ili drugog zakonskog zastupnika) da bi preuzeo dete i odveo ga kod lekara.

Tanjug/Miloš Milivojević

 

"Do momenta dolaska roditelja ili staratelja, učenik treba da bude u posebnoj prostoriji pod nadzorom nekog od zaposlenih u školi i pritom učenik i zaposleni treba da nose masku. Ukoliko se tokom boravka u školi kod zaposlenog pojave simptomi, zaposleni je dužan da odmah stavi masku i da napusti školu radi odlaska na pregled kod lekara", stoji u obaveštenju.

Sugerišu i da se tokom prve dve nastavne nedelje u školi u okviru redovnih časova sa učenicima razgovara na temu pandemije i zaštite od zaražavanja i prenošenja virusa korona.

"Izvođenje nastave u prirodi, izleta, ekskurzija i drugih putovanja učenika u školama je moguće, u skladu sa postojećom pravilnicima i godišnjim planom rada ustanove. Nije neophodno zahtevati podatke o učestalosti bolesti ni na teritoriji odakle učenici polaze niti u mestu gde će boraviti tokom izvođenja navedenih aktivnosti. Ustanova je u obavezi da preduzme sledeće mereprevencije pre polaska na putovanje - prikupljanje izjave roditeljima da učenici nemaju, niti su imali prethodnih sedam dana simptome infekcije, da nisu lečeni u istom periodu od kovida  i da među članovima uže porodice nije bilo slučajeva kovida. Takođe, neohodno je obezbeđenje zdravstvemnog nadzora od strane lekara tokom putovanja dužeg od jednog dana, radi blagovremenog otkrivanja eventualnih simptoma i znakova infekcije", navodi se.

Škole o zaraženima obaveštavaju Ministarstvo

Direktori se obavezuju da na nedeljnom nivou obaveštavaju Ministarstvo prosvete o broju zaraženih učenika i nastavnika. Prvi izveštaj u obavezi su da pošalju u sredu 7. septembra. Takođe se obavezuju da u slučaju naglog porasta broja zaraženih zaposlenih i učenika obrate se nadležnom zavodu za javno zdravlje i školskoj upravi, radi donošenja odluke o eventualnoj promeni organizacije rada.

Tanjug/Jaroslav Pap

 

Još jedan sastanak Tima za škole biće održan neposredno pred početak školske godine, 31. avgusta.

Škole, ali i učenički i studentski domovi su dobili preporučene mere za suzbijanje kovida-19. kao posebne mere u sprečavanju širenja te zarazne bolesti navodi se vakcinacija koja se preporučuje svim osobama starijim od 12 godina. 

Osobe obolele od zarazne bolesti kovid - 19 izoluju se i leče u objektima koji su posebno određeni i pripremljeni za izolaciju i lečenje obolelih. Izuzetno, kod osoba kod kojih je testiranjem utvrđeno prisustvo SARS-CoV-2, a kod kojih nije utvrđeno prisustvo nijednog simptoma ili znaka zarazne bolesti, kod kojih težina bolesti ne zahteva bolničko lečenje, izoluju se u kućnim uslovima u trajanju od sedam dana, a izolacija se prekida bez testiranja. 

"Obolela lica sa primarnom ili sekundarnom imunodeficijencijom se izoluju u trajanju od 14 dana, a stanje imunodeficijencije utvrđuje lekar primarne zdravstvene zaštite", navodi se u preporukama.

U slučaju da se u školi, učeničkom ili studentskom domu potvrdi korona uprava je u obavezi da obavesti nadležan zavod za javno zdravlje, koji propisuju mere suzbijanja infekcije.

Podsećaju i na sanitarno-higijenske mere i to redovno pranje ruku sapunom i vodom, dezinfekciju ruku, redovno čišćenje i provetravanje školskih učeonica, ali i soba u učeničkim i studentskim domovima.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija