Društvo

Novosadski studenti pomagali u Turskoj: "Apokaliptične slike, jauke porodica pred ruševinama nikada nećemo zaboraviti"

Komentari
Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Dve nedelje nakon što su razorni zemljotresi pogodili Tursku, usmrtivši više od 48.000 ljudi, potraga za preživelima obustavljena je u većini gradova i pogođenih oblasti. Spasilački timovi vraćaju se kućama sa upečatljivim slikama katastrofe kojoj su svedočili. Osim spasilačkog tima MUP-a, u Turskoj su, kao jedini medicinski tim iz Srbije, bili i predstavnici Organizacije za potragu i spasavanje, odnosno mladi sedmočlani tim sastavljen mahom od studenata iz Novog Sada.

"To su slike koje su apokaliptične i ne mogu da se opišu rečima. Nepostojeći grad. Nisu u pitanju samo slike, na terenu su i mirisi i jauci porodica koje se nalaze ispred ruševina. Kad se sve kompletira, utisci su jaki i jak pečat je ostao u nama", kaže za Euronews Srbija Dragan Bjelić, vođa medicinskog spasilačkog tima iz Novog Sada.

Ljudi praznih pogleda - to je, pored ruševina, slika koja ih ne napušta otkad su se vratili. Čim su čuli za zemljotres i razmere štete koju je napravio, samoinicijativno su se okupili i organizovali polazak za Tursku. Ni za koga iz sedmočlanog tima, sastavljenog od prevodilaca i studenata Medicinskog i Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja iz Novog Sada, nije bilo dileme. Najstariji njihov član ima 31, a najmlađi tek 21 godinu.

"Medicinu studiram čistog srca, kako bih ljudima mogla da pomažem u budućnosti. Tako da je ovo bila prava prilika kad smo sve ono što znamo mogli negde da iskoristimo i pomognemo ljudima u tako velikim katastrofama", priča Vesna Aleksić, članica medicinskog tima Novog Sada.

profimedia

 

Čim su videli slike iz Turske u medijima za njih nije bilo dileme - odmah su odlučili da odu u Tursku i pomognu.

Nada, pa razočarenje

"Odlučili smo da okupimo tim ljudi koji su spremni da odu u Tursku i pomognu. To smo i učinili, obavestili smo Ambasadu Turske u Beogradu koja nas je kontaktirala i zajedno izvršila korespondenciju sa njihovim Ministarstvom za vanredne situacije i katastrofe koje nam je i dalo zeleno svetlo", priča Dragan.

Pridružili su se spasilačkim timovima iz Turske i Brazila u gradu Kahranmanmarašu. 

"Prvi zadaci u prva dva dana su nam bili zadaci pretrage. Posle toga smo prešli u akciju evakuacije poginulih lica, nažalost", navodi on.

Vesna priča da je sa koleginicom iz medicinskog dela tima imala zadatak da zbrine preživele, ali i njihove spasioce koji su posle višesatnih akcija dolazili iscrpljeni i sa različitim povredama.

Tanjug/AP/Emrah Gurel

 

Šestog dana nakon potresa, u oblasti koju su pokrivali, postojala je šansa da iz ruševina izvuku preživelu osobu.

"Ekipe iz El Salvadora utvrdile su se u ruševini nalazi živa osoba. Akcija je trajala ceo dan i na kraju se sve svelo na naš i turski spasilački tim koji su pristupili toj ruševini. Kolega i ja smo proveli dva sata dole u toj rupi pokušavajući da dođemo do te osobe. Na kraju smo uspeli, međutim osoba više nije bila živa. To je nekako bila jedina nada, a posle i razočaranje što, nažalost nismo uspeli da izvučemo živu osobu", seća se Dragan.

Srpski tim spasio devojčicu

Međutim, bilo je i srećnih trenutaka koje će zauvek pamtiti.

"Generalno, nešto lepo i pozitivno što nosim sa terena jeste dolazak majke sa detetom, gde je devojčica od sedam godina bila u prilično lošem stanju, bez adekvatne terapije, blizu stanja sepse. Uspeli smo da joj pružimo prvu pomoć na licu mesta, obezbedimo transport do bilnice, pripremimo za bolnicu i ostali smo sa njom dok nije primila terapiju. I danas smo u kontaktu sa majkom i dete je sada dobro", seća se Vesna.

Za ove mlade ljude koji su prvo veliko volontersko iskustvo imali u crvenim kovid zonama po izbijanju pandemije, misija u Turskoj bila je dodatna potvrda da je spasavanje njihov poziv. 

 

Komentari (0)

Srbija