Brnabić: Dobro što Macut vodi razgovore sa rektorom, od Đokića ne očekujem ništa
Komentari
30/04/2025
-15:25
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da se nada da je razgovor predsednika vlade Đure Macuta i rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića bio dobar dodajući da je odlično što Macut vodi te razgovore, ali da od rektora ne očekuje ništa.
Brnabić je na konferenciji za medije u Skupštini Srbije, na pitanje novinara, kazala da nema informacija sa sastanka i da će tek nazvati premijera.
"Nadam se da je bio dobar razgovor, znam koliko je ozbiljan Macut, koliko mu je stalo, koliko se trudi, dobro je što on vodi razgovore. Ima mnogo više razumevanja i strpljenja od mene koja se bavim 10 godina politikom, nadam se da ima i mnogo više pozitivne naivnosti koju sam ja imala 2017. kada sam postala predsednica vlade, kao i entuzijazma i zaista verujem da je pravi za razgovore", kazala je Brnabić.
Što se tiče rektora, kako je dodala, ne očekuje baš ništa, jer prošireni Rektorski kolegijum se jednom rečju nije obratio povodom napada na dekana Patrika Drida.
"Kada je jedna žena sa ozbiljnim psihičkim problemima i istorijom tih problema, bez organizacije, poziva, samostalno napala dekanku u Nišu, što je prvi osudio gradonačelnik kojeg je nedelju dana pre toga napala, prošireni Rektorski kolegijum se brže bolje oglasio. Sada su ostali nemi na pokušaj ubistva njihovog kolege. Toliko o njihovom moralu i vrednostima i zato ne očekujem ništa", istakla je.
Brnabić je navela da su svi u proširenom Rektorskom kolegijumu znali da se održava veliki sastanak na Pravnom fakultetu sa jednom temom - izbori i izborna studentsko - blokaderska lista i nisu se oglasili.
"Nisu rekli nemojte, rekli su slobodno zloupotrebljavajte, a drugoj deci ne dajte da uđu. Profesori ako žele da drže nastavu, njih batinama isterajte, to je sada univerzalna blokaderska vrednost. Ne očekujem ništa od druge strane, ali iskreno verujem u predsednika vlade i imaće svu moju podršku 24/7 i da obrazovne institucije vrati svojoj nameni", kazala je Brnabić.
"Neshvatljivo je da se naši fakulteti koriste kao odbori i izborni štabovi"
Brnabić je takođe izjavila da joj je neshvatljivo da se visokoškolske ustanove u Srbiji, koje se, kako kaže, finansiraju novcem svih građana, koriste kao odbori i izborni štabovi određenih političkih grupacija, odnosno studenata u blokadi i njihovih profesora i pozvala nadležne institucije da reaguju na brutalno kršenje zakona.
"Neshvatljivo je da su naše obrazovne institucije, a pre svega u ovom trenutku visoko školstvo - fakulteti i univerziteti, iskorišćeni kao mesni odbori, opštinski odbori, glavni odbori, a sada i izborni štabovi za određene političke grupacije. Te političke grupacije su studenti blokaderi, koji su pokazali da se bore jedino za fotelje, i određena grupa njihovih profesora, a koji zajedno sa njima treba da naprave taj novi G17+, koji će se zvati u novom izdanju Inicijativa 60", rekla je Brnabić na konferenciji za medije u Skupštini, odgovarajući na pitanje da prokomentariše svoju objavu sa mreže Iks u kojoj je navela da se na Pravnom fakultetu u Beogradu održava sastanak studenata u blokadi čija tema je izlazak na izbore.
Ona je istakla da studenti u blokadi koji drže predizborne aktivnosti i političke aktivnosti na državnim fakultetima, koji se plaćaju novcem svih građana Srbije, otvoreno krše zakon kada to rade.
"Sigurna sam da je to direktno suprotno Zakonu o visokom obrazovanju i da time krše zakon i oni i dekan koji je to dozvolio na Pravnom fakultetu i rektor Univerziteta u Beogradu, koji se nije oglasio", rekla je Brnabić.
Ona je navela da takvi oblici okupljanja nisu samo protivzakoniti, već i predstavljaju, kako kaže i "ponižavanje svakog pojedinačnog građanina Srbije koji plaća porez".
"Deo tog poreza ide za fakultete kao obrazovne institucije, a oni su fakultete blokirali, da bi od tih fakulteta napravili svoje izborne štabove, glavne odbore, mesne odbore i opštinske odbore. I to više i ne kriju", rekla je Brnabić.
Ona je pozvala nadležne institucije da reaguju na "brutalno kršenje zakona", ocenjujući da takva politizacija srpskih visokoškolskih ustanova nikada nije zabeležena.
"Bavite se vi, blokaderi, politikom, samo nemojte na fakultetima. Fakultete koristite za ono za šta fakulteti služe, a to je obrazovanje, to je istraživanje, to je nauka, a u vaše slobodno vreme, van fakulteta se bavite politikom, koliko god želite. Ali nemojte da blokirate fakultete svim studentima, kako bi ih vi koristili kao vaše izborne štabove", rekla je Brnabić.
"Niko neće izbeći dug, naplata sa kamatom, bez zastarevanja"
Brnabić dodaje da, kada se usvoji predlog Zakona o alimentacionom fondu, koji je ušao u skupštinsku proceduru, niko neće moći da izbegne dug i navela da će se sredstva isplaćena iz Fonda namirivati od dužnika i to sa kamatom, kao i da pravo naplate neće zastarevati.
''Tako da od tog duga niko neće moći da pobegne. Zato što je to pravda, ali i zato što je taj Alimentacioni fond zamišljen kao rivolving fond i da kada se nešto naplati to će ići u Fond, koji će imati sredstva da obezbedi i druge porodice u budućnosti'', rekla je Brnabić.
Ona je na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije, govoreći o predlogu Zakona o alimentacionom fondu, navela da je, kako bi se obezbedila što šira zaštita, predloženo da se uslovi široko i kumulativno postave i da će se zakon odnositi na maloletnu decu, ali i na punoletne do 26. godine starosti dok su na redovnom školovanju, uz uslov da su državljani Srbije.
Dodala je da je zakonskim predlogom predviđeno da će za podršku iz Fonda moći da se prijave i oni koji su pokrenuli postupke pre stupanja na snagu tog zakona, na čemu je, kako je rekla, posebno insistirao i predsednik Aleksandar Vučić.
''Tako da neće u tom smislu biti diskriminacije, dakle moći ćemo da to radimo i za one slučajeve koji postoje u ovom trenutku'', rekla je Brnabić.
Navela je da je za početak predloženo da se za sprovođenje tog zakona u republičkom budžetu u 2025. godini obezbedi 500 miliona dinara, a da će u budućnosti Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju upravljati Alimentacionim fondom.
Brnabić je kazala i da je predlog da se Alimentacioni fond osnuje kao budžetski fond na neodređeno vreme, a da će svakih šest meseći biti obljavljen izveštaj o radu Fonda na stranici Ministarstva za brigu o porodici.
Navela je da je predlog zakona podnet po redovnom postupku i da će u skupštinskoj proceduri biti najmanje 15 dana kako bi, kako je istakla, svaki narodni poslanik dobro analizirao i proučio zakonski predlog.
''Ići će i na mišljanje i odobrenje svim nadležnim skupštinskim odborima, već smo poslali Vladi, nadam se i molim Vladu Srbije da u što kraćem roku uzmu ovaj predlog zakona u razmatranje, zato što je to jedan od najznačajnijih zakona koje se tiču zaštite dece, brige o porodici i toga da država pokazuje i svoju odgovornost i ozbiljnost'', kazala je Brnabić.
Ona je ukazala da o tome koliko je taj predlog zakona potreban i važan govori podatak iz popisa sprovedenog 2022. godine da 320.000 žena u Srbiji samostalno brine o deci, a između 80.000 i 90.000 muškaraca, kao i da polovina od ukupnog broja ima problem sa naplatom alimentacije, od čega su dve trećine žene.
''Usvajanjem ovog zakona država na sebe preuzima da goni one koji izbegavaju obavezu plaćanja alimentacije. Meni će biti izuzetna čast i velika privilegija da pred Narodnom skupštinom obrazložim ovaj predlog zakona koji je nastao na inicijativu predsednika Vučića, da ga branim i da pozovem sve narodne poslanike da glasamo za ovaj predlog zakona. Verujem da će se ovo naći u jedinom ustavnom plenumu, a to je plenum Narodne skupštine, u najkraćem mogućem roku'', rekla je Brnabić.
Komentari (0)