Đurić: Srbija pridobila države koje su podržavale ideju da Priština uđe u Savet Evrope
Komentari
07/05/2025
-11:34
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas da će za manje od 10 dana biti glasanje u Savetu Evrope o prijemu tzv. Kosova, a kako je rekao, Srbija je uspela da pridobije na svoju stranu države koje su podržavale ideju da Priština bude učlanjena u tu organizaciju.
''To neće proći zato što je Srbija na svoju stranu uspela da pridobije neke od ključnih aktera u Evropi koji su ranije podržavali ideju da Priština bude učlanjena u taj Savet Evrope'', rekao je Đurić za TV Hepi.
Prema njegovim rečima, Priština nije ispunila uslove iz izveštaja izvestioca Parlamentarne skupštine Saveta Evrope za prijem tzv. Kosova Dore Bakojani.
"Nije u potpunosti sprovela vraćanje zemlje Manastiru Visoki Dečani. Nije vratila Srbima otetu zemlju, a oteta je zemlja veća od površine Vatikana - ogromna zemlja oteta je našim ljudima na severu. I treći uslov je bio formiranje zajednice Srpskih opština, a ona, ne da nije formirana, nego se otvoreno hvališu sa time da ne nameravaju da je formiraju bilo kada", rekao je Đurić.
Govoreći o odnosu Srbije sa zemljama EU, Đurić je rekao da će se u narednom periodu pokazati da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izgradio izvanrednu saradnju sa novom nemačkom garniturom, kao i da su odnosi sa zemljama EU na visokom nivou. On je objasnio da dobri odnosi sa EU utiču na bolju ekonomsku i političku situaciju Srbije.
''Ti odnosi su doveli do toga da danas u Srbiji imamo gotovo stotinu hiljada ljudi koji rade u novim nemačkim kompanijama koje su izgrađene u poslednjih par godina. Dakle, to povećava našu ekonomsku moć, povećava samim tim i našu odbrambenu moć i zato moramo o svemu tome, o tom delikatnom balansu i ravnotežiji da vodimo računa. Da budemo svoji, da idemo tamo gde smatramo da nam je mesto, ali da čuvamo i svoje veze sa ostalim", rekao je Đurić.
Prema njegovim rečima, od odnosa sa EU zavise mnoge stvari u zemlji, poput zdravsta i obrazovanja.
"Srbija realizuje 64 odsto svoje trgovine sa zemljama Evropske unije - i to je nešto što mi moramo da imamo na umu, zato što od toga zavise u dobroj meri i naši putevi, naše škole, naše bolnice. I mi jesmo zemlja koja je na putu za članstvo u Evropskoj uniji, svidelo se to nama ili ne, za tim stolom u Briselu se odlučuje i o našoj spoljnoj i bezbednosnoj politici - mislim na ceo region i na ceo evropski kontinent. Srbija naravno je samostalna i samostalno odlučuje, ali posledice odluka koje se u Briselu donose utiču i na nas", objasnio je Đurić.
Đurić je rekao da Srbija jakim ekonomskim i političkim vezama treba da se razvija i napreduje.
''Nemamo pravo samo da prekrstimo ruke i da se ljutimo, moramo da se borimo - da interesnim vezama, ekonomskim vezama, političkim, ličnim, dobrim kontaktima pridobijemo ostale zemlje'', objasnio je Đurić.
Govoreći o studentima u blokadi, Đurić je rekao da je trebalo da Vučiću požele brz oporavak nakon zdravstvenih problema koje je imao u SAD, a kako je rekao, svi oni koji žele loše predsedniku će se razočarati.
''Moja poruka svima onima koji žele loše predsedniku je da će se razočarati brže nego što misle'', rekao je Đurić.
"Srbija protiv istorijskog revizionizma, dala milionske žrtve u borbi protiv fašizma"
Srbija mora biti protiv istorijskog revizionizma i svesna činjenice da je dala milionske žrtve u borbi protiv fašizma, bez obzira na to šta neko misli o njenom učešću na proslavi Dana pobede u Moskvi, izjavio je Đurić.
"Bez obzira šta neko misli, da li se slaže ili ne sa našim učešćem, svi znamo koja je naša pozicija i ona je utemeljena na istorijskim razlozima", rekao je Đurić za TV Hepi komentarišući pritiske kojima je Srbija izložena zbog najavljenog prisustva na proslavi dana pobede u Moskvi.
On je istakao da je naša dužnost da sopstvenu politiku uskladimo sa nacionalnim interesima.
Đurić je, komentarišući zabranu litvanskih i letonskih vlasti za prelet srpskog predsedničkog aviona do Moskve, rekao da je prelet tehnička stvar koja ne bi smela da se politizuje.
"Prelet ili prolaz je tehnička stvar i ne bi smelo da bude dovođeno u pitanje, niti da se politizuje. Predsednik će javno, nešto kasnije, izneti detalje o tome kako su se koje zemlje ponašale prema nama u ovoj situaciji", naveo je Đurić.
On je dodao da bi neki želeli da se Srbija uzdrži od zaštite i odbrane sopstvenih interesa, a da prihvati rad u skladu sa interesima drugih geopolitičkih centara moći.
"Naša dužnost nije da se sviđamo svima, ni kod kuće ni u inostranstvu. I ne poklapaju se naši interesi uvek sa tuđim. Kao što znate, ja vrlo često govorim i nešto što nije popularno u većinskom javnom mnjenju, a to je da mi štitimo teritorijalni integritet svih zemalja, uključujući i Ukrajinu. Takođe kažem da nismo uveli sankcije Rusiji, što isto nije kod svih popularno, ali naša dužnost je da našu politiku formulišemo u skladu sa našim nacionalnim interesima", rekao je Đurić.
On je istakao da je naš nacionalni interes da budemo na proslavi Dana pobede u Moskvi i da afirmišemo vrednosti borbe protiv fašizma.
"Mi verujemo da su te vrednosti aktuelne i danas, kao i da je potrebno da ih negujemo. Verujemo da je važno da nastavimo i dijalog sa ključnim partnerima u međunarodnoj zajednici, kakva je Ruska Federacija sa kojom danas razgovaraju i Sjedinjene Američke Države, sa kojom danas razgovaraju i mnogi lideri evropskih zemalja samo ne žele to javno da priznaju. Mi vodimo jednu politiku zasnovanu na principima Povelje Ujedinjenih nacija, zasnovanu na želji da podržimo sva nastojanja da se dođe do mira. Dakle, mi smo vrlo konzistentno protiv ratnog sukoba", istakao je Đurić.
Komentari (0)