Politika

Slučaj Generalštab: Kako će se stvari odvijati posle hapšenja v. d. direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

14/05/2025

-

21:22

veličina teksta

Aa Aa

Nakon hapšenja vršioca dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Gorana Vasića, zbog sumnje da je falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra za kompleks zgrada Generalštaba, u žižu javnosti ponovo je dospelo pitanje šta će biti sa kompleksom koji je oštećen u NATO bombardovanju 1999. godine. Podsetimo, Vlada Srbije je sa američkom kompanijom "Affinity Global Development", čiji je osnivač Džared Kušner, zet američkog predsednika Donalda Trampa, potpisala ugovor o revitalizaciji kompleksa Generalštaba. Prema ranijim najavama, na tom mestu bi trebalo da bude izgrađen luksuzni hotel, ali i memorijalni centar.

Još u novembru prošle godine kada je doneta odluka da se skine zaštita sa kompleksa Generalštaba, struka je upozoravala da je reč o kršenju zakonske procedure. Bivša direktorka Zavoda za zaštitu spomenika koja je pre odluke, koju je donela Vlada Srbije, podnela ostavku, ističe da je za skidanje zaštite neophodna izrada elaborata, što u ovom slučaju, kaže, nije urađeno.

"Više puta je data izjava da takav elaborat nije sačinjen u Zavodu, tako da je pokretanje te inicijative, bez pozitivnog stava stručne službe, flagrantno kršenje zakona. To, sigurno, znaju svi koji su bili u lancu odlučivanja u ovom postupku i u čijoj nadležnosti jeste briga za očuvanje kulturnog nasleđa Republike Srbije", istakla je Dubravka Đukanović, bivša direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. 

Bez obzira na odluku Vlade, kompleks Generalštaba nikada nije izbrisan iz Centralnog registra nepokretnih kulturnih dobara Srbije. Za tako nešto, moralo bi da se dokaže da je objekat nestao ili da je potpuno uništen. 

Euronews Srbija

 

"Ovaj kompleks apsolutno ima vrednosti da bude sačuvan, da bude obnovljen... na koji način, o tome se može pričati. To je nešto što će sigurno stručna služba još razmatrati, verovatno u komunikaciji sa mnogim drugima, ali da li će Zavod na bilo koji način izdati uslove za izgradnju ovoga što gledamo po internetu - sigurna sam da neće", navela je Đukanović. 

To što se sumnja da je dokument na osnovu kog je skinuta zaštitu sa kompleksa Generalštaba falsifikovan, ne znači automatsko poništavanje odluke Vlade. Stručnjaci, međutim, objašnjavaju da odluku može da poništi Ustavni sud, ali i sama Vlada. 

"Ona to može uraditi samoinicijativno bez nekog jasnijeg obrazloženja, međutim i to obrazloženje Vlada u ovom trenutku definitivno ima. Oni raspolažu informacijama i dokumentacijom koja je pripremljena. Iz svega što smo čuli od strane stručnih lica, kako zaposlenih u Zavodu, tako i drugih koji se bavi zaštitom kulturnog nasleđa, dokumentacija koja je stigla Vladi nikako nije mogla biti kompletna niti ispravna", rekao je Dragomir Ristanović iz organizacije RERI. 

Kada je reč o projektu američke kompanije, iz RERI-ja ističu da ugovor o revitalizaciji kompleksa Generalštaba prvobitno nije smeo ni da bude potpisan jer za to nisu ispunjeni zakonski uslovi. Povodom ovog slučaja, Euronews je tražio odgovore i od Vlade Srbije i državnog pravobranilaštva, ali ih do emitovanja ovog priloga nismo dobili. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija