Gujon: Da je Bil Klinton posetio Srbiju kao student, nikada je ne bi bombardovao
Komentari
15/05/2025
-13:23
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon sastao se sa 50 postdiplomaca sa Univerziteta Harvard i tokom razgovora naglasio značaj ličnog iskustva u rušenju predrasuda o jednom narodu i zemlji, saopšteno je danas iz njegovog kabineta.
"Sasvim sam siguran da, da je kojim slučajem Bil Klinton posetio Srbiju kao student, verujem da je nikada ne bi bombardovao. Video bi da je Srbija prelepa zemlja ne samo po svojim rekama, planinama i manastirima, već pre svega po dobroti svog naroda", poručio je Gujon tokom jučerašnjeg sastanka.
Gujon je tom prilikom istakao i da, kada upoznate jedan narod, njegovu kulturu, istoriju i gostoprimstvo, teško je da ga kasnije posmatrate kroz prizmu stereotipa i geopolitičkih interesa.
On je, takođe, ocenio da, kada se lično doživi lepota, toplina i dubina jedne kulture, teško je kasnije podržati odluke koje nanose štetu tim istim ljudima.

Tanjug/KJKD/Marko Petrović
"Nakon takvih susreta predrasude gube snagu, a odluke se više ne donose na osnovu hladnih geopolitičkih kalkulacija", rekao je Gujon.
Dodao je i da se upravo u ovim ličnim susretima, van medijskih narativa i političkih filtera, stereotipi ruše, a izgradnja razumevanja i poštovanja postaje neizbežna.
Gujon tvrdi da se upravo nedostatak empatije i razumevanja tragično ogleda u sudbini srpskog naroda u AP Kosovo i Metohija, koji je, kako kaže, decenijama izložen sistematskom kršenju ljudskih prava, progonu i institucionalnoj represiji.
"Od 1999. godine, više od 250.000 Srba bilo je primorano da napusti svoje domove. Tokom pogroma iz marta 2004. godine, uništeno je 33 crkve i manastira, a još 10.000 ljudi je pobeglo. Danas, Srbi čine manje od pet odsto stanovništva, uglavnom živeći u izolovanim enklavama, okruženi strahom i nasiljem", istakao je Gujon.
Tanjug/KJKD/Marko Perković
Tokom razgovora sa postdiplomcima sa Harvarda, istakao je i koliko je važno to što predsednik Srbije Aleksandar Vučić vodi mudru i uravnoteženu spoljnu politiku.
Naveo je i da je, zahvaljujući ekonomskom rastu i stalnom negovanju prijateljstava širom sveta, Srbija danas prepoznata kao pouzdan i ozbiljan partner, ekonomski, i politički, na sve četiri strane sveta što, prema njegovim rečima, nije slučajnost.
"To je rezultat rada, vizije i hrabrosti jednog državnika koji je Srbiju postavio na mapu stabilnosti, samostalnosti i napretka. Kao čovek koji se već 20 godina trudi da promoviše Srbiju u svetu, mogu da posvedočim koliko se ta slika u međunarodnoj javnosti promenila nabolje. Ovo je vreme u kojem Srbija ne samo da ide napred, već ide uzdignute glave", zaključio je Gujon.
Komentari (0)