Politika

Vujić: Stanje u pravosuđu redovno, smanjuje se broj učesnika u štrajku

Komentari
Vujić: Stanje u pravosuđu redovno, smanjuje se broj učesnika u štrajku
Vujić: Stanje u pravosuđu redovno, smanjuje se broj učesnika u štrajku - Copyright Tanjug/Vladimir Sporčić

Autor: Tanjug

18/05/2025

-

12:56

veličina teksta

Aa Aa

Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je danas da se rad pravosuđa vraća u redovno stanje jer sve veći broj radnika, koji su ušli u tzv. generalni štrajk, obaveštavaju predsednike sudova i glavne javne tužioce da od toga odustaju.

Vujić je za Tanjug precizirao da je svega dva odsto od ukupno 12.500 zaposlenih u pravosudnoj administraciji bilo u štrajku u njegovom "piku", te da se taj broj sada smanjuje.

Prema njegovim rečima, zaposleni u pravosuđu koji su u štrajku i ne rade imaju pravo na davanja vezana za socijalno i penzijono osiguranje, ali ne i na zaradu.

Podsetio je da je štrajk započeo 5. maja i da je tim povodom poslao obaveštenje predsednicima sudova i glavnim javnim tužiocima u vezi s primenom Člana 10 Zakona o štrajku, po kojem radnik za dane u kojima je u štrajku nema pravo na naknadu.

On je dodao da je jednim delom povod za štrajk bio regres za godišnji odmor i isplata toplog obroka, što je, kako kaže, nemoguće realizovati.

"To je vrlo jasno definisano u sudskoj praksi i u presudama Vrhovnog suda, da je to u koeficijentu za plate, tako da to nije moguće ostvariti", naveo je ministar.

Napomenuo je da je radnike u pravosuđu podsetio na "slučaj tetkica" u predškolskim ustanovama, u kojem su zaposleni izgubili spor, te su morali da plaćaju sudske troškove koji nisu bili mali.

"Sudske takse nisu velike"

Ministar je istakao da je, nezavisno od štrajka radnika u pravosuđu, doneo odluku da u praksu uvede obilaske i sastanke s predstavnicima sudova, glavnim javnim tužiocima i zaposlenima u sudskoj i tužilačkoj administraciji, budući da postoje planovi za donošenje izmena Zakona o sudskim taksama.

On je rekao da sudske takse nisu velike i da one nisu menjane od 2009. godine, kao i da izmene Zakona ne podrazumevaju njihovo drastično povećanje.

Povećanje će, kako kaže, biti samo za nekih 10 odsto, ali glavni cilj izmena Zakona jeste preraspodela sredstava prikupljenih od sudskih taksi.

"Znači, sudske takse koje su, na primer, 1.000 dinara, biće 1.100 i tako dalje. Glavna izmena je da se u preraspodeli sredstava, koja se prikupe od sudskih taksi, 40 odsto ide za zaposlene, odnosno za jačanje njihovog materijalnog položaja, a danas je to 20 odsto. Hoćemo da probamo na taj način, u nekom kraćem vremenskom periodu, tim ljudima na neki način poboljšati materijalni položaj, i to nije vezano za štrajk", rekao je Vujić.

Naglasio je da je to dogovor koji je već postignut u prethodnom kabinetu Ministarstva pravde s reprezentativnim sindikatima, koji nisu uključeni u aktuelne obustave rada.

Govoreći o svojim ovlašćenjima kao ministra pravde, Vujić je rekao da mnogi zamišljaju da ministar pravde može nešto da naredi sudijama i tužiocima, što je apsolutno nedozvoljeno, zabranjeno i kažnjivo.

"Sudije su nezavisne, tužioci su samostalni"

"Sudije su nezavisne, tužioci su samostalni. Ali ono o čemu ministar pravde brine i mora da brine jesu uslovi rada, kao na primer sudske zgrade, jer to su državne zgrade. Ministar pravde takođe mora da brine o zaposlenima u pravosudnoj administraciji jer su oni pod direktnom njegovom nadležnošću. Zato imam i te posebne razgovore s njima, da bih čuo na koji način možemo poboljšati njihov položaj", naveo je Vujić.

Govoreći o blokadama sudova i kritikama na rad pravosuđa u Srbiji, ministar je upozorio da je to jako opasno, jer se, kako kaže, presude ne mogu donositi na ulici i "izvikivati".

Pojašnjava da isključivo sud odlučuje o određivanju pritvora i da on nema pravo, kao ministar pravde, da komentariše hapšenja i određivanje pritvora određenim licima, koja su bila neposredni povod za blokadu sudova.

"To je apsolutno na sudu, sud raspolaže određenim dokazima i dokumentacijom na osnovu kojih donosi odluku, i to je u domenu slobodnog sudijskog uverenja. Ono za šta sam se ja oglasio jeste nedopustiva blokada suda. S jedne strane, ne može se na ulici izvikivati presuda, drugo, sudije ne smeju i ne mogu da rade pod pritiskom, i treće, znači li to da će svako ko je nezadovoljan leći pred vrata suda? To je nedopustivo", poručio je Vujić.

Ukazao je da u blokadama ima protivurečnosti, jer se s jedne strane sudovi i tužilaštvo blokiraju, dok se s druge strane zahteva rad institucija ili efikasnost postupanja.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija