Politika

Skupština Beograda usvojila dnevni red današnje sednice, rasprava o 40 tačaka

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Tanjug

20/05/2025

-

10:16

veličina teksta

Aa Aa

Skupština Grada Beograda usvojila je danas dnevni red osme sednice, na kojem je 40 tačaka. Dnevni red je usvojen sa 61 glasom "za", protiv je bilo 14 odbornika, a nije bilo uzdržanih.

Osma sednica Skupštine grada Beograda počela je nešto posle 10 časova, a sednici prisustvuje 85 odbornika.

Na dnevnom redu su predlozi odluka o planovima i izmeni odluka o planovima detaljne regulacije za delove opština Savski venac, Voždovac, Čukarica, Zemun, Vračar, Surčin, Zvezdara, Stari grad, Novi Beograd i Palilula.

Na dnevnom redu je i predlog odluke o izmeni i dopuni Odluke o izradi prostornog plana opštine Mladenovac, kao i Predlog odluke o đačkoj pomoći porodicama sa decom školskog uzrasta na teritoriji grada Beograda i Predlog odluke o izmenama i dopunama Odluke o stalnim manifestacijama u oblasti kulture od značaja za Grad Beograd.

Pred odbornicima je i Predlog odluke o izmenama i dopunama Odluke o javnom linijskom prevozu putnika na teritoriji grada Beograda i Predlog odluke o izmenama i dopunama Odluke o osnivanju Javnog komunalnog preduzeća za naplatu, logistiku i rukovođenje javnim prevozom putnika u Beogradu.

Skupština Grada je prihvatila predlog odborničke grupe "Mi snaga naroda-Branimir Nestorović" da se na dnevni red dopuni predlogom da se van snage stavi plan detaljne regulacije Bloka 4 i dela Bloka 34, dok su odbačeni svi ostali predlozi odbornika opozicije za dopunu dnevnog reda.

Youtube/Grad Beograd

 

Odbornici opozicije su tražili da se raspravlja, između ostalog, o zgradi Generalštaba, izgradnji podzemne garaže u blizini Narodne biblioteke, izgradnji stambenih zgrada u Ulici Kneza Miloša, o sproveđenju inspekcijskog nadzora nad projektima finansiranja iz budžeta grada i o inspekcijskom nadzoru svih predškolskih ustanova, ali ti predlozi za dopunu dnevnog reda nisu usvojeni.

Odbornici gradske skupštine su posle usvajanja dnevnog reda počeli objedinjenu raspravu o tačkama od 1 do 22.

Stojčić: Pred Skupštinom Beograda 22 urbanistička dokumenta

Glavni urbanista Grada Beograda Marko Stojčić izjavio je da je na dnevnom redu današnje sednice Skupštine Beograda ukupno 22 urbanistička dokumenta, od kojih je 15 o izradi planskih dokumenta. Stojčić je, obrazlažući pred odbornicima tačke dnevog reda od 1. do 22, rekao da je najvažnija izmena Odluke o planu generalne regulacije za čitav grad Beograd.

"Tema ove izmene je kontinualno planiranje, prilagođavanje sa važećim planovima, usvojenim umeđuvremenu promenama zakona. Ono što je, po meni, zanimljivo to je nova privredna zona u Belarici, uz Batajnički put. To je strategija Grada da se po obodu razvijaju privredne zone, kako bi se podstakla privredna aktivnost i da se to prosto izgurava iz centra grada", rekao je Stojčić.

On je naveo da je veoma važna izmena Odluke za prostorni plan opštine Surčin da bi se došlo do toga kako će stvarno izgledati u budućnosti ta opština.

"Da možemo da plan usvojimo iz više faza kako bi što pre došli do nečega na samom terenu i razrešili mnogo pitanja koje muče opštinu Surčin decenijama. Dalje imamo jednu važnu izmenu plana, a to je uređenje naselja Busije, plan detaljne regulacije dugo se očekuje i konačno će građani iz Busija moći da realizuju sve ono što im godinama nedostaje i možda bih istakao odluku za izradu prostornog plana opštine Mladenovac, slično kao i za opštinu Surčin", naveo je Stojčić.

Dodao je da grad Beograd izrađuje prostorne planove za sve prigradske opštine u ideji da prigradske opštine dobiju sve ono što im pripada, a to su opštinski centri, pešačke zone i adekvatne zelene pavršine.

O Generalštabu, podzemnoj garaži u Skrelićevoj

Odgovarajući odbornicima opozicije povodom tema koje su tražili da se uvrste na dnevni red, a što gradska skupština nije prihvatila, Stojčić je istakao da je netačna informacija da je Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture uključen u postupak vezan za zgradu Generalštaba.

"Ne znači da u budućnosti neće biti, tako da to je dezinformacija. U svakom slučaju, sve što se radi i što će se raditi vezano za taj prostor biće izrađeno u skladu sa zakonom", istakao je glavni gradski urbanista.

Kada je reč o izgradnji podzemne garaže u Skerlićevoj, naglasio je da to ni na koji način neće ugroziti Narodnu biblioteku, funduse Narodne biblioteke i knjiga.

"Ono što vam odgovorno govorim, pošto sam neko ko, između ostalog, i koordiniše radove na izgradnji javne garaže u Skerlićevoj ulici, da ni u jednom segmentu sama garaža ne ugrožava niti fundus niti objekat biblioteke, niti u bilo kom smislu bilo šta što se dešava u Skerlićevoj ulici može imati veze sa Narodnom bibliotekom. To su bile dezinformacije pojedinih zaposlenih", rekao je Stojčić.

Govoreći o vodovodu na Cvetanovoj ćupriji, Stojčić je naveo da je reč o nelegalnom vodovodu koji su izgradili vlasnici parcela i da je on funkcionisao neko vreme, a da nikada nije primljen od strane Vodovoda i kanalizacije i da ga on nikada nije održavao, s obzirom na to da Grad nije bio investitor te mreže.

"Vodovod je počeo da se kvari i Beogradski vodovod i kanalizacija nadljudskim naporima pokušava da održi tu vodovodnu mrežu u funkciji, da svi građani, iako je takva situacija, imaju pijaću vodu", rekao je Stojčić.

On je istakao da je plan Grada Beograda da u što bržem postupku, paralelno sa izgradnjom kanalizacijne mreže, počne se izgradnjom i nove, potpuno nove vodovodne mreže na koji će adekvatno biti priključeni objekti.

Odgovarajući na zahtev opozicije da se raspravlja o bezbednosti zgrada u Beogradu, Stojčić je istakao da su svi stambeni objekti odgovornost vlasnika objekata, bilo da je reč o stambenim kućama ili stambenim zgradama.

"Tako da gde god vidite da je neki problem, apelujte na predsednike skupštine stanara, oni su obavezni da koordinišu sve stanare koji su u obavezi i prema svom objektu i prema okruženju da drže svoj objekat bezbednim", ukazao je Stojčić.

Osvrćući se na zahtev opozicionih odbornika koji su tražili da se na dnevni red stavi rasprava o inspekcijskom nadzoru svih predškolskih ustanova, Stojčić je istakao da je inspekcijski nadzor izvršen na većem delu vrtića.

"Ne mogu da vam kažem tačno da li su baš svi pregledani, ali najveći broj vrtića jeste, gde su uočeni neki propusti. Vrtići su ili ograđeni ili su te stvari sanirane ili u postupku sanacije. Tako da još jednom i za ovu stvar molim da se ne širi panika prema roditeljima", istakao je Stojčić.

On je naglasio da je upravo zato skinut deo plafona u Bezistanu, kako ne bi došlo do ekscesa i da je taj prostor ograđen, a da je Grad Beograd tužio televizije koje su objavile da je plafon pao sam.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija