Politika

"Da li je pametno razdvajati nauku i nešto iz čega ona izvire": Polemika o ideji iz ekspozea premijera Macuta

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

21/05/2025

-

20:32

veličina teksta

Aa Aa

Srbija je zemlja talentovanih ljudi, ideja i ambicija, ali da bismo ostvarili pun potencijal, potrebno je više od pojedinačnih uspeha, neophodno je sistemski povezati nauku i privredu, akademske institucije i industrijske potrebe, lokalne inicijative i globalne procese, izjavio je pomoćnik ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vladimir Radovanović, saopštilo je resorno ministarstvo. A jedna od prosvetnih reformi koju je premijer Đuro Macut najavio u svom ekspozeu bila je i izmeštanje visokog obrazovanja iz ministarstva prosvete u ministarstvo nauke. Proveravali smo šta bi ova promena mogla novo da donese i šta o njoj misle zaposleni u visokom obrazovanju?

Izmeštanje visokog obrazovanja iz resora prosvete u resor nauke, po premijeru Macutu, doprinelo bi razvoju primenjene nauke, stvaranju obrazovnog sistema koji počiva na integraciji sa naukom, inovacijama u različitim sferama društva, kao i ekonomskom razvoju.

Bivša ministarka nauke Jelena Begović za Euronews Srbija kaže takva odluka mora biti rezultat strateškog razmišljanja, kao i da potencijalno može biti dobar potez.

"Što se nauke tiče, bez jakog visokog obrazovanja ne možete imati kvalitetnu nauku, ne možete imati inovacije i tehnološki razvoj, tako da je tu jako bliska veza nauke i obrazovanja. Naravno, bez ozbiljne nauke ne možete imati dobro visoko obrazovanje, zato je važno da se strateški odrede ciljevi", istakla je Beogivć.

Da bi ovakav potez možda mogao da bude problematičan smatra prodekanka za nastavu na Fakultetu za medije i komunikacije Simona Žikić. Navodi da srpskom visokom obrazovanju već nedostaje pedagoški momenat u kojem će, osim znanja i naučnih radova, biti važno i da li je predavač dobar pedagog.

"Onda me je malo strah, ako se ovo prebaci na ministarsvo nauke, da će dovesti do toga da će samo radovi biti važni, ali ne i učinak sa studentima. Da li je neko preneo adekvatno znanje, kakve su evaluacije profesora? Tu sam malo nesigurna da li je to dobar potez da se vrati nauci ili je bolje da bude odvojeno", rekla je Žikić.

Ideja spajanja visokog obrazovanja i nauke u zasebnom ministarstvu nije nova. Još 2012. godine takav stav izneo je tadašnji predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti Nikola Hajdin koji je tom prilikom upitao ono što će, po svemu sudeći, biti aktuelno pitanje u Srbiji i narednih meseci: "Da li je pametno razdvajati nauku i nešto iz čega nauka izvire?"            

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija