Prvi visoki dijalog Srbije i Kine obeležio godinu od potpisivanja Zajedničke izjave
Komentari
23/05/2025
-15:01
Prvi visoki dijalog povodom obeležavanja prve godišnjice potpisivanja Zajedničke izjave o izgradnji zajednice Srbije i Kine s zajedničkom budućnošću u novoj eri održan je danas u Beogradu, u organizaciji Instituta za Pojas i put.
Zajedničku izjavu potpisali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Kine Si Đinping u maju 2024. godine, tokom posete kineskog predsednika Beogradu, saopštio je Institut za Pojas i put.
Dijalog je otvoren u prisustvu visokih zvaničnika iz Srbije i Narodne Republike Kine, predstavnika ambasade, naučnih i obrazovnih institucija, privrede, civilnog društva i transportnog sektora.

Tanjug/Vladimir Šporčić
Moderator skupa, direktor Instituta za Pojas i put Bojan Lalić, naglasio je da ovaj dijalog predstavlja "strateški čin i kolektivnu potvrdu da Srbija i Kina grade ne samo ekonomske, već i dugoročne, principijelne odnose zasnovane na poverenju, otvorenosti i zajedničkoj sudbini".
Prisutnima su se obratili predsednik Srpske napredne stranke i bivši predsednik Vlade Miloš Vučević, ambasador Kine u Srbiji Li Ming, kao i potpredsednica Vlade i ministarka privrede Adrijana Mesarović, koja je istakla da je "imala čast da lično isprati prvi kontejner srpskih proizvoda ka kineskom gradu Sjamenu, što je simbolično označilo početak pune primene Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine".
Skupu je svojim ličnim i profesionalnim iskustvom doprineo ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić.

Tanjug/Vladimir Šporčić
Direktor Fonda za nauku Republike Srbije Nenad Filipović istakao je značaj naučne saradnje kao temelja za unapređenje inovacionog potencijala i podrške zajedničkim istraživačkim projektima u oblasti novih tehnologija, održivog razvoja i transfera znanja između Srbije i Kine.
U dijalogu su učestvovali predstavnici vodećih avio-kompanija koje doprinose fizičkom povezivanju dve zemlje.
Generalni direktor Er Srbije Jirži Marek podvukao je strateški značaj direktnih avio-linija u jačanju ekonomske i turističke saradnje, dok su predstavnici kineskih kompanija "China Southern Airlines" i "Hainan Airlines" naglasili potencijal za dalje proširenje avio-saobraćaja između Srbije i Kine, kao i važnost logističke integracije u okviru inicijative "Pojas i put".
Učesnici iz javnog i privatnog sektora istakli su važnost nove faze u bilateralnim odnosima, koja obuhvata ne samo velike infrastrukturne projekte i investicije, već i saradnju u nauci, obrazovanju, tehnologiji, kulturi i mobilnosti.
Tanjug/Vladimir Šporčić
Među panelistima bili su predstavnici kompanija "Zijin Mining", "Linglong" i "PowerChina", kao i istaknuti akademici iz Srbije i Kine, uključujući profesore s Univerziteta Beihang i Renmin.
Skup je zaključen pozivom na intenzivnije institucionalno povezivanje, podršku malim i srednjim preduzećima, kao i zajedničke inicijative u cilju jačanja ekonomske, kulturne i tehnološke razmene između dve prijateljske zemlje.
Komentari (0)