Politika

Institucionalni haos u Prištini: Sporan rad vlade u tehničkom mandatu, krivične prijave za Kurtija i njegov kabinet

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija/Anđelka Ćup

28/05/2025

-

13:04

veličina teksta

Aa Aa

Nakon parlamentarnih izbora održanih 9. februara, samoproglašeno Kosovo još uvek nema konstituisanu skupštinu, ali je po mišljenju pojedinih eksperata i političara, sporno i funkcionisanje trenutne vlade u tehničkom mandatu.

Naime, Zakon o vladi Kosova, usvojen 2022. godine i član 72. Ustava jasni su - nemoguće je istovremeno biti u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti. Ipak, Aljbin Kurti i desetak njegovih ministara, pored već položene poslaničke zakletve, još uvek obavljaju svoje funkcije u vladi.

"Podneli smo 17 krivičnih prijava protiv premijera Aljbina Kurtija i bivših ministara njegovog kabineta. Svi oni su izabrani poslanici i njihove mandate je overila Centralna izborna komisija prema zvaničnim rezultatima. Smatramo i verujemo da su od 27. marta kršili član 26. zakona o vladi", rekla je Hikmete Bajrami iz Demokratskog saveza Kosova.

Kurti i članovi njegovog kabineta, obavestili su parlament da su ostavke na izvršne funkcije podneli uoči polaganja zakletve u parlamentu. Posle toga, po zakonu, nisu mogli da ostanu ni članovi vlade u tehničkom mandatu. Ali…

"Kosovo ima vladu, ja sam vršilac dužnosti premijera. Ono što nedostaje Kosovu, jeste nova Skupština Republike", rekao je Kurti.

Euronews/Vladislav Ćup

Aljbin Kurti

"Normalna situacija bi bila da oni uopšte nisu položili zakletvu za poslanike, nego da su nastavili da izvršavaju svoje dužnosti u izvršnoj vlasti, a da kasnije, zavisno od toga da li će da formiraju vlast ili ne, promene mesta u parlamentu", rekao je za Euronews Srbija Aleksandar Rapajić iz Centra za zastupanje demokratske kulture.

A vlada u tehničkom mandatu, u kojoj sede aktuelni poslanici, donosi i strateške odluke. 

"Na vladinim sastancima je doneto ukupno 17 odluka od strane premijera i ministara koji su, kršeći član 72. Ustava, predstavili i bili deo procesa donošenja odluka. To znači da je svaka od ovih odluka nezakonita jer ju je doneo sastav izvršne vlasti koji radi, kršeći najviši pravni akt", naveo je Bljerina Istrefi iz grupe za pravne i političke studije.

Osim što se sve odluke koje aktuelna vlada u Prištini donosi, moraju poništiti, ovakav način rada je Zloupotreba službenog položaja i ovlašćenja i kažnjiv je na osnovu člana 414. Krivičnog zakona Kosova, zaključuju u Grupi za pravne i političke studije.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija