Politika

Ministar Usame Zukorlić za Euronews: Dijalog je jedini način izlaska iz krize

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

30/06/2025

-

21:24

veličina teksta

Aa Aa

Srpskom društvu potreban je dijalog — poruka je koju je premijer uputio u reakciji na nasilje na beogradskim ulicama na Vidovdan. O tome smo razgovarali sa ministrom zaduženim za oblast pomirenja, regionalne saradnje i društvene stabilnosti, Usamom Zukorlićem, koji je u studio Euronews Srbija došao nakon prve službene posete Sarajevu, koja je izazvala burne reakcije.

Zukorlić je na samom početku istakao da je evidentno kako Srbija trenutno prolazi kroz duboku krizu.

"Srbija je duboko polarizovana država u ovom trenutku i nije lako izaći iz ovog aktuelnog stanja", kaže Zukorlić. 

Govoreći o mogućim rešenjima aktuelne situacije, ističe da svi imaju svoje viđenje načina za izlazak iz nje i da on ne vidi drugo rešenje osim dijaloga.

"Dijalog, koliko god težak bio i koliko god u ovom trenutku možda delovao nemoguće, i dalje je neophodan. Kada vidimo da se situacija na terenu komplikuje, ne pronalazim drugi način za izlazak iz krize osim upravo kroz dijalog", objašnjava ministar. 

Kako kaže, on se na trenutak obradovao kada je video da je rektor u dogovoru sa premijerom našao zajedničku reč.

"Ponadao sam se da će tu da se izrodi rešenje, da studenti ne budu oštećeni, da čitava generacija studenata ne ostane bez završene godine", navodi Usame.

Euronews Srbija

 

Ipak, konstatuje kako su se stvari ponovo zakomplikovale sa novim blokadama zbog kojih je bio blokiran satima. 

Govoreći o preduslovima za smirivanje tenzija, ističe da je izgradnja poverenja neophodna – a ona nije moguća bez razgovora.

"I razgovor unutar naše države, unutar društva, i razgovor u svim drugim situacijama, i, evo, rekli ste da sam došao iz Sarajeva, i među glavnim gradovima, među državama, i čak i mojoj zajednici, bošnjačkoj, postoje podele, problemi — podele na nacionalno-religijskoj, političkoj, pa čak i sada akademskoj osnovi", konstatuje Zukorlić i kaže da su poverenje i dijalog ključni za stabilnost. 

"Ja sam načeo i otvorio neke teme koje očigledno bole"

Usame Zukorlić osvrnuo se na svoju posetu Sarajevu i na reakcije koje je ona izazvala, navodeći da je tom prilikom nastala opšta histerija zbog njegovog odlaska u glavni grad Bosne i Hercegovine.

"Ja sam načeo i otvorio neke teme koje očigledno bole i reakcije su bile svakakve. Imao sam niz razgovora sa puno ministara, sa puno zvaničnika, sa premijerom Federacije, sa brojnim uticajnim figurama u Bosni i Hercegovini sa namerom da pomerimo stvar s mrtve tačke" 

Kaže da je njegova misija uspela, jer je stvar pokrenuta s mrtve tačke – koliko god to neki želeli da umanje ili minimizuju.

"Dakle, moja želja, moj cilj, moj plan, moja namera odlaskom u Sarajevo je bila isključivo da iniciram razgovore", kaže Zukorlić.

Kako kaže, on veruje da će u tim razgovorima biti mnogo više koristi od trenutnog hladnog rata koji postoji između dve države. Ponovio je da Bošnjaci u Srbiji najviše ispaštaju zbog nekomunikacije. 

U kontekstu različitih reakcija sa kojim se suočio tokom posete, Zukorlić smatra da je politička situacija unutar bošnjačkog naroda u Bosni i Hercegovini  izrazito heterogena, što dodatno komplikuje i otežava situaciju. 

"Moja poruka tamo bila je usmerena, pošto ja, kao Bošnjak, osećam se delom bošnjačke zajednice, meni je Sarajevo etnički i verski centar, i upućivao sam poruke i u tom pravcu: Daj da, kao narod, imamo jedan zajednički stav, da onda možemo, kroz dijalog između dva naroda, da postignemo neki ozbiljan dogovor", kaže Zukorlić.

Ističe da je bilo ministara koji su zaista bili konstruktivni i da su svi razgovori protekli u pozitivnom duhu. Ipak, nakon sastanka sa ministrom odbrane Bosne i Hercegovine, usledilo je saopštenje koje je, kako kaže, bilo u potpunoj suprotnosti sa atmosferom sastanka.

"Na sastanku je bilo maltene 'mi smo spremni i za razgovor, i za dijalog, i rado ćemo da dođemo i u Beograd i u Novi Pazar.' Čim sam otišao niza stepenice, eto, desi se da neko zloupotrebi u populističke svrhe, misleći da će na taj način da pridobije neke glasove", ističe Zukorlić.

Govoreći o pitanju koje je uputio ministrima u Sarajevu — zašto ignorišu Bošnjake u Srbiji — konstatuje da na to nije dobio odgovor.

"Što se tiče odgovora — nema odgovora; ne samo da ignorišu Bošnjake u Sandžaku i u Republici Srbiji; nego zanemaruju i Bošnjake u Banja Luci, što je još bolnije; ignorišu Bošnjake u velikoj meri i u Srebrenici — Bošnjake koji žive u manjem bosansko-hercegovačkom entitetu, Republici Srpskoj“, podvlači on. 

Prema njegovim rečima, nije to samo stvar odnosa prema njima koji žive u Srbiji, nego je to jedan širi problem na koji je on prilikom posete pokušao da ukaže, koji je takođe problematičan.

"Dok bošnjački narod ne reši neke stvari unutar sebe, onda kako ćemo da rešavamo stvari između dva naroda?", objašnjavao suštinu njegove poruke.

Celo gostovanje pogledajte u video klipu na početku teksta. 

Komentari (0)

Srbija